ii ’Pieck’ in de Burght EXPOSITIES Unieke expositie van bewerkt spijkergoed in Bewaerschole {■i ■fW Expositie Eugenie Stinis- Degenaar in Dikke Toren IP. K f ■b [O, broeken I. fc Z «1 Gulpen Schouwen-Duiveland Opgewekt Goeree-Overflakkee BURGH-HAAMSTEDE - Zonder af te willen doen aan de eerdere exposities in de Bewaerscho le te Burgh-Haamstede, kan deze keer met recht over een bijzondere gesproken worden. De in Clinge (Zeeuwsch-Vlaanderen) woonachtige Ka za Poorter-Holslag werkt sinds enige jaren met oude, vaak versleten, spijkerbroeken, die ze be schildert met olieverf. Tot 20 juni kan een ieder kennis maken met haar creatieve ’schepsels’. 'Kg Schilderwerk op gedragen jacks en I O WW». It 1 A, 1 n 7 si» Burgh-Haamstede. Kunstnijverheid Atelier’t Oute ’Uus, J. J. Boeijesweg 6. Aquarellen, brooddeeg, Hindeloopen en ka- rakterpoppen van Addy van der Vlugt-Bliek. Gedurende het gehele seizoen iedere middag geopend. Cursussen voor va kantiegangers mogelijk. Zierikzee. De Vagher aan de Oude Haven. Recente tekenin gen van Gerrit van der Ven. Tbt 22 juni op vrijdag, zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede. In expositieruimte Christelijk Cultureel Centrum De Burght, Hogeweg 55. Gravures, tekeningen en etsen van Anton Pieck. Openingstijden zie boven. Burgh-Haamstede. De Bewaerschole, Weststraat 18. Tentoon stelling van bewerkt spijkergoed (schilderwerk op gedragen jacks en broeken). Tot 20 juni. Noordwelle. Dorpsring Keramiek: landschappen, vrouw- figuurtjes, bomen, vazen, bekers en doosjes van Karin Raak. Gedurende het gehele seizoen geopend van dinsdag t/m za terdag van 12.00-18.00 uur. Ouddorp. Raad- en Polderhuismuseum. Aquarellen en teke ningen van An van Veen en keramiek van Martin Langezaal. T/m 26 juni dagelijks van 14.00-17.00 uur van maandag t/m vrijdag; zaterdag van 10.00-13.00 en van 14.00-17.00 uur. Zon dags gesloten. In de Bewaerschole te Burgh-Haamstede is een expositie van be drukt spijkergoed. waar- zullen Burgh-Haamstede. In de benedenzaal van Christelijk Cultu reel Centrum De Burght, Hogeweg 55. Ikonen van ikonen- schilderessen Marian van Puyvelde en Elly den Engelse. De gehele maand juni dagelijks van 9.00-12.00, 14.00-17.00 en 19.00-22.00 uur. Zierikzee. Dikke Toren aan de Balie. Tekeningen, schilderij en en bronzen beeldjes van Eugenie Stinis. Tot maandag 15 juni elke werkdag, behalve maandag van 11.00 tot 16.00 uur, zondags van 12.00 tot 16.00 uur. Een derde werk van formaat toont twee vrouwenbenen ge huld in spijkergoed, die beangs- Een ander en gecompliceerder verhaal vertelt het werk, waar een aantal vale spijkerbroeken als ondergrond dienen voor een Van Gogh-achtig werk. De schil der zit aan zijn beroemde Franse terras, terwijl zijn oor iets ver der gezocht moet worden. Wie Maar dat ze wel degelijk in staat is om ook opgewekte werken te maken, bewijzen de kleinere stukken. Een stuk spijkerbroek (veelal de bovenzijde met zakken compleet) wordt opgeschilderd voor de gefixeerde drager van de broek. De technicus, de Japanse toerist en de puber, ze zitten er allemaal bij en het is frappant hoe duidelijk Kaza een en ander weergeeft. ven van het leven na de ramp, heeft ze een aantal kleine werk jes gemaakt. De vorstin, een Zeeuwse in klederdracht enzo voort; allen met een gasmaker. Het kleurgebruik is speels, maar de achterliggende gedachte we derom beangstigend. kent Van Gogh’s levensverhaal niet, waarbij het afsnijden van het eigen oor veel verteld is. Frappant zijn de kaarsen op zijn strohoed, die op het origineel niet zijn terug te vinden, maar wel op het werk van Kaza Poor ter. Kaza Poorter is in 1945 geboren in Den Haag en heeft zichzelf de kneepjes van het schildersvak bijgebracht. Dat ze hier in ge slaagd is bewijzen haar opdrach ten. Zo hangt er een muurschil dering in het gemeentemuseum van Den Haag, behaalde ze in 1974 de derde prijs in de Rondom Staatsspoor en kreeg ze vijf jaar later een gedeelde eerste prijs in de ’competitie’ Kunstenaars zien de haven van Antwerpen. Stuk voor stuk onderscheidingen bin nen de kunstwereld. Daarnaast heeft ze aan veel exposities deel genomen. Zoals ze uitlegt is ze enige jaren geleden begonnen met het be schilderen van spijkergoed; ma teriaal dat in de Flower power tijd ingang vond bij het grote pu bliek in Europa. „Ik zorg ervoor, dat het spijkergoed herkenbaar blijft. Juist het handhaven .van de sporen van gebruik maken het volgens haar zo interessant. Het leeft als het ware”, vertelt ze in de expositieruimte. tigend omringd zijn door lieve heersbeestjes. De beestjes zoe ken een uitweg, maar komen niet verder dan het bekende pack-man-spel, waar ze schijnlijk verslonden worden. Wederom een gevisuali seerde gebeurtenis in het leven van de schilderes. In de meeste gevallen vertellen de ’doeken’ een verhaal. Zo is Kaza veel bezig met de dreiging van een nucleaire ramp. Om haar bezoekers een beeld te ge- Eugenie Stinis-Degenaar werd op 15 april 1951 in Rotterdam ge boren. Daar doorliep zij de kunstacademie. Na haar huwe lijk vestigde zij zich met haar Kortom de expositie is zeker een aanrader voor jong en oud. Want al doet het materiaalgebruik an ders vermoeden, ook veel oude ren hebben zich de laatste jaren enthousiast uitgelaten over de relatief goedkope kunstwerken. „En daar ben ik blij om”, bena drukt ze als de prijs ter sprake komt. „Ik wil dingen maken voor mensen met een kleinere beurs. Tijdens de expositie wor den op verzoek ook spijkerjacks en spijkerbroeken beschilderd. Wel dient de bezoeker rekening te houden met enkele dagen le vertijd. ZIERIKZEE - Tot maandag 15 juni is in de Dikke Toren werk te zien van kunstenares Eugenie Stinis-Degenaar. Behalve teke ningen en schilderijen worden ook bronzen beeldjes geëxpo seerd. Van de hand van Eugenie Stinis-Degenaar is ook een bun deltje gedichten en gedachten. Zij exposeerde eerder in Rotter dam, Schiedam, Barendrecht, Puttershoek, Oud-Beijerland, Numansdorp, Drachten, Hame ien en Rozenburg. En dat doet het ook. Zo hangt er bijvoorbeeld een werk, dat is op gebouwd uit acht oude spijker broeken. Niet mooi omkaderd en afgewerkt, maar in de authentie ke vorm. De gulpen zijn bijvoor beeld blijven zitten en op som mige plaatsen zijn de oude broeken vaal, zoals bij de naden en het zitvlak. Over die acht broeken staat een vrouwelijke Tarzan, die de stripfiguur Kuifje heeft gevangen. Zijn hondje kijkt toe. Alles heeft een verhaal en zo illustreert dit schilderij de gevoelens van de kunstenares na haar vertrek uit België. BURGH-HAAMSTEDE - Naast de ikonenexpositie van Marian van Puyvelde en Elly den Engelse is er in de maand juni ook werk van de beroemde Anton Pieck te bezichtigen. Het betreffen gravu res, tekeningen en etsen, waaronder de toren van Koudekerke. Pieck is een begrip in Nederland en ver daarbuiten. De 92-jarige kunstenaar maakt al driekwart eeuw tekeningen en illustraties. Op 19 april 1895 werd hij in Den Helder geboren en volde menig -kunstopleiding. Iedereen kent zijn werk, waarvan de oude roman- tische prenten boordevol oude figuren in het geheugen geprent staan. Alles komt tot ’leven’ in de Efteling. waarvan het ook Pieck was, die een en ander vorm gaf en geeft. De openingstijden van de ^expositieruimte van de Burght zijn dagelijks van 09.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. man en drie kinderen in Nu mansdorp, haar huidige woon plaats. De kleine bronzen beeldjes van Eugenie Stinis-Degenaar zijn, in tegenstelling tot haar te keningen en schilderijen, rea listisch van vorm en getuigen van een speelse erotiek. Enkele grotere bronzen beelden treffen door hun levensechtheid. Eugenie’s schilderijen, vooral die uit 1985, tonen enigszins hoe kige, bijna Picasso-achtige, men senfiguren, geschilderd in felle kleuren. De openingstijden: elke werkdag behalve maandag van 11.00 tot 16.00 uur, zondags van 12.00 tot 16.00 uur. SI

Schouwen's Badcourant | 1987 | | pagina 7