Tentoonstelling Verzet en Vervolging 1933-19nu Rommelmarkt bij verzorgingstehuis Ebbe en Vloed r jyfe fl In St. Nicolaaskerk Brouwershaven: r i m Verzet Zeeland 1940-1945 Kampen OUDE TONGE - Verzorgingstehuis Ebbe en Vloed te Oude Tonge zal zaterdag 15 september het dekor vormen voor een gezellige rommel markt waar behalve „rommel” ook veel zelfge maakte produkten te koon zijn. Het is voor de eerste maal dat een dei lijke markt bij het te- huis gehouden wordt en et personeel heeft dit initiatief genomen om ten behoeve van de bewo- I ners een geheel verzorgde, gezellige avond te i kunnen organiseren. BROUWERSHAVEN - „In het heden ligt het verleden, in het nu wat wor den zal”. Deze tekst van Bilderdijk geeft heel goed weer wat de motieven zijn voor de tentoonstelling Verzet en Vervolging 1933-19nu die van 20 tot en met 29 september in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven te zien is. Woord en beeld maken de bezoekers opnieuw getuigen van de opkomst van het nationaal socialisme in Duitsland en de gevolgen hiervan. Deze reizende tentoonstelling die momenteel in Walcheren te zien is, komt naar Brouwershaven door een samenwerking van de gemeente Brouwersha ven, de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk aldaar en de stichting kulturele kommissie Brouwershaven De Roode Lelie. Dit alles in nauwe samenwerking met het bureau voorlichting van de provincie. w Een dubbele prikkeldraadversperring onder stroom verhinderde de uitbraak van de gedetineerden; hun ontsnapping werd met de dood bekocht. Een van de foto’s op de tentoonstelling die een uitkijkpost voor de Japanners in beeld brengt. Nederig moest je buigen voor de over heersers in het kamp Tjimahi”, aldus het bijschrift. De tentoonstelling geeft verder een beeld van Zeeland 1940-1945. Zij wil hiermee een indruk ge ven van het leven zoals zich dat in de tweede wereldoorlog hier De bezetting van Nederland en het eerste verzet waren on losmakelijk met elkaar verbon den. De woorden en beelden van de expositie verhalen van de il legale pers en de kunst van het vervalsen, twee geduchte wa pens die door het verzet werden gehanteerd. Ook het gewapend verzet met zijn aanslagen en overvallen komt aan de orde en de vergeldingsmaatregelen van de bezetter waardoor ondermeer het gehele dorp Putten met de grond gelijk gemaakt werd. De bevrijding van Europa werd ma op de tentoonstelling en de jodenvervolging die overal in Europa op gang kwam. ingeluid met de slag bij Stalin grad. Voor de strijd ook in Ne derland was afgelopen duurde- nog tot 15 augustus 1945. Aan de ze periode is ook een gedeelte van de tentoonstelling gewijd, waarna men een samenvatting kan zien over d? overdenking van het verleden en heden. De Nederlanders die in het voorma lige Nederlands-Indië leden on der de bondgenoten van de Duit sers vormen ook een gedeelte van de tentoonstelling. Dit materiaal is hoofdzakelijk afkomstig uit verzamelingen van het Dokumentatiecentrum Zeeuws Deltagebied van de Pro vinciale Bibliotheek en het Rijk- sinstituut voor Oorlogsdoku- mentatie in Amsterdam De voorbereidingen, die al van het begin van dit jaar bezig zijn, hebben niets aan het toeval overgelaten want men is er op berekend om het evenement zo wel binnen als buiten te kunnen houden, wat uiteraard van de weersomstandigheden af zal hangen. Men kan op de markt Op de tentoonstelling worden de kampen en gevangenissen be licht Foto's verhalen over de verschrikkingen, de deportaties -en de experimenten met gevan genen, waarbij de kampen Sach senhausen en Rayensbrück na der belicht worden. Ook de hon- gei die toesloeg vormt een the- behalve oude spullen ook nieuw gemaakte handwerken, brood- deegfiguren en droogbloemcor- sages kopen. Op de inwendige mens is gerekend met koffie, thee, limonade, cake en oliebol len. Het evenement duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Een band/diapresentatie ver haalt van de gebeurtenissen in en rond de Hollandsche Schouw burg in Amsterdam, waar Joden voor hun deportatie werden heengebracht. Een aantal keren zullen ook films tijdens de expo sitie worden vertoond. Hierbij zal een keuze worden gemaakt tussen ,,De klas van Anne Frank”, „Todeslager Sachseb- hausen” en ,,Wat dacht je van herdenken". De tentoonstelling is in de genoemde periode dage lijks geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Zondag 23 september is hij gesloten en zondag 30 september geopend van 13.30 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. heeft af gespeeld. Uitdrukkelijk wordt gesteld dat deze indruk niet volledig is. Gekozen moest worden uit een veelheid van on derwerpen die onder meer sa menhing met het voorhanden zijn van materiaal. Op 24 pane len is het ..beeld van toen” ge schetst door middel van meer dan 80 foto’s en bijne 60 origine le dokumenten, geschriften, for mulieren en krantearti kelen. De tentoonstelling is onderver deeld in twaalf thema’s. De in- troduktie en proloog geven een beeld van de opkomst van het nationaal socialisme in Duits land en de machtsoverdracht aan Adolf Hitler in 1933. Te zien s hoe jongeren op uiteenlopende wijze in aanraking kwamen met net nazisme

Schouwen's Badcourant | 1984 | | pagina 19