LIMBURG ANTIQUAIRS Alleen de toren staat er nog... jjïVO’S Expositie in de Bewaerschole te Haamstede Amateurschilders exposeren in Ouddorps museum Afgebroken Mysterieus Goeree-Overflakkee Schouwen-Duiveland Bloemen en schepen Naïeve schilderkunst Publieksprijs BROUWERSHAVEN DÜSSELDORF ZIERIKZEE - Aan de Oosterscheldedijk nabij Burghsluis staat de Plompetoren als enig over blijfsel van het voormalige dorp Koudekerke. De bewoners van dit dorp, dat al in de veertien de eeuw bestond, dachten zo’n driehonderd jaar geleden dat de buitendijk om hun dorp het zou begeven, waardoor hun woningen langzaam maar zeker weg zouden zinken in de Oosterschel de. Dat was al eerder met de dorpen Rengersker- ke en Borrendamme gebeurd. r H van Als enige in Zeeland lid van ,,De Vereniging van handelaren in Oude Kunst in Nederland". Als einzigste in Zeeland Mitglied von „De Vereniging van handelaren in Oude Kunst in Nederland" De dorpsbewoners verlieten hun huizen om elders te gaan wonen. Hoewel de dijk zich goed bleek te houden, keerden ze niet terug. Beëdigd taxateur en makelaar voor Kunst en Antiquiteiten. Vereidigter Sachverstandiger tür Kunst und Antiquitaten Hij vervloekte de inwoners van het dorp met het volgende ge dicht: Zo is het gegaan. De haven ver zandde, de vissers werden arm en het dorp verging. Er bleef geen huis meer heel, alleen de to ren bleef: de Plompetoren bij Burghsluis, aldus de legende. V.W., Audi - Slager B.V., Brou wershaven, telf. (01119) 1344. Datsun - Fa. M. van Dijke, Nieu- werkerk, telef. (01114) 1364. Suzuki - Garage Nijsse B.V., Ou de Tonge, telef. (01874) 1235. In werkelijkheid is de toren van het dorp Westenschouwen al meer dan honderd jaar afgebro ken, maar de Plompetoren van het vroegere Koudekerke houdt de legende levend. Deze toren, vanwaaruit men een prachtig uitzicht over de Oosterschelde en de Schouwse polders heeft, is dagelijks te bezichtigen. Men kan zich hiervoor vervoegen bij de heer M. O. Hanse, Koude- kerkseweg 8. Suburi - Visbeen bv, Achthui zen, tel. 01873-1491. Peugeot, Talbot - J. A. Visser, Middelhamis, tel. 01870-3094. Mitsubishi - Automobielbedrijf Gebr. v. Splunter, Middelhar- nis, tel. 01870-2537. Suzuki, Alfa Romeo - Nijsse bv, Oude Tonge, tel. 01874-1235. Fiat - Van der Meer bv, Middel hamis, tel. 01870-2555. Lada - Autocentrum bv, Stad a/h Haringvliet, tel. 01871-1245. Renault - Fa. Braai, Zierikzee, telef. (01110) 22529. Ford, Toyota - Fa. W. A. Pesch, Ouddorp, tel. 01878-1295. V.A.G. - J. van Geest, Stellen dam, tel. 01879-1593. Toyota - Garage Dijkman, Zuid- straat 10, Haamstede, telefoon (01115) 1446 en 1533. Fiat, Lancia - Fa. J. van der Wekken, Zierikzee, telef. (01110) 2212. Volvo - Fa. Noordhoek, Burgh, telf. (01115) 1458. Opel, Isuzu, Bedford, - Akker- daas B.V., Noordgouwe, telef. (01112) 1347. Mercedes, pers, wagens en lichte bedrijfswagens, Honda - Auto bedrijf Gilijamse B.V., Renesse, telef. (01116) 1370. Ford - Fa. Glerum, Zierikzee, te lef. (01110) 2281. Mazda, Alfa Romeo - Fa. Lege- maate, Zierikzee, telf. (01110) 2686. B.M.W. - Fa. Remeeus, Ouwer- kerk, telf. (01114) 1473. Rover, Austin, Morris, Triumph, M.G., Land/Rover, Subara - Fa. Ista, Oosterland, telef. (01114) 1495. Citroën - Hesselink, Dirksland, tel. 01877-1357. Mercedes, Toyota - Garage v. d. Velde, Sommelsdijk, tel. 01870- 4466. Opel - Knöps bv, Middelhamis, tel. 01870-2222. Ford - Witvliet, Middelhamis, tel. 01870-2644. BMW - Autobedrijf A. J. van Rumpt, Stad a/h Haringvliet, tel. 01871-1553. Tel. 01119-1951 Catharina Anna Limburg Jacobus Arie Limburg Westenschouwen, ’t zal je rou wen dat je genomen hebt mijn vrou we. Westenschouwen zal vergaan en alleen de toren zal blijven staan. gaat het verhaal, vingen de vis sers van dit dorp een beeldscho ne zeemeermin in hun netten. Hoewel de visvrouw de mannen smeekte om haar vrij te laten, waren deze zo trots op hun vangst dat ze aan deze smeekbe de geen gehoor gaven. De zee meerman die het schip volgde zag zijn vrouw op de kade ster ven. HAAMSTEDE - In de Bewaer schole te Haamstede wordt van 18 juni tot 6 juli een expositie ge houden van Arnoud Boering en Erna Jurg uit Woerden. Te zien zijn verschillende werktechnie- ken en naaldkunstwerk van bei de kunstenaars. De expositie is geopend op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur. De Plompetoren in 1908. Hij was eens een deel van de kerk die een half uur gaans landinwaarts lag. Tot zover de waarheidsgetrou we geschiedenis omtrent de to ren die daar zo mysterieus al leen op de dijk staat. Er is echter ook een Schouwse legende be kend over deze toren, uit de tijd dat het vroegere vissersdorp Westenschouwen zeer welva rend was. Op een zekere dag, zo Amoud Boering is afkomstig uit Woerden. Amoud Boering werkt zowel fi guratief als non-figuratief. Zee land vormt voor hem momenteel een belangrijke inspiratiebron. Maar niet alleen het landschap, ook de mens boeit hem in hevige mate. In massief gegoten bron-i zen beeldjes van uit was ge vormde modellen drukt hij on dermeer de schoonheid en har monie van het menselijk li chaam uit. Tijdens deze exposi tie zijn verschillende werktech- nieken te bezichtigen. W*, Mevrouw Komttebed-Boon uit Goedereede toont een aantal werken, vervaardigd in ver schillende technieken, onder an dere enkele stillevens. Van haar Erna Jurg is eveneens afkomstig, uit Woerden. Van haar hand zijn een vijftiental naaldkunstwer- ken te zien. De onderwerpen van deze minutieuse werkstukjes zijn voor het merendeel geïnspi reerd op de sfeer van het land schap tijdens de verschillende seizoenen. Tevens is van haar een gedichtenbundel verkrijg baar, geïllustreerd met foto’s van Arnoud Boering. OUDDORP - Momenteel zijn in de voormalige raadzaal van het museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis” werken van een viertal amateurschilders uit de gemeente Goedereede tentoon gesteld. Een jury bestaande uit de kunstschilderes Hermine Arends te Ouddorp en de heer F. H. Bieling, antiquair te Zierik zee heeft uit hun werken 35 schilderstukken geselekteerd, die voor expositie in aanmer king kwamen. De resultaten van amateurschil- der- en tekenwerk blijven meestal binnen een beperkte kring van familie en vrienden, terwijl ze vaak de moeite waard zijn om aan een groter publiek te tonen. Deze mogelijkheid is nu geboden in het Ouddorps mu seum. Van W. A. de Bakker uit Oud dorp, die na zijn pensionering is begonnen te schilderen en in tien maanden al honderd werken ge produceerd heeft, zijn tien schil derijen te zien. Ze benaderen het werk van de naïeve schilder kunst, zijn veelal ontsproten aan de fantasie en getuigen van een duidelijke visie, zoals „Na bij het einde” en „Vrederijk” la ten zien. Lada, Zastava - Garage Gebr. Bal, Bruinisse, telef. (01113) 1456. Peugeot, Talbot - Garage „De Nobelpoort”, Zierikzee, telef. (01110) 3118. Aan de tentoonstelling is voor de exposanten een publieksprijs verbonden die door het museum beschikbaar wordt gesteld. Be zoekers kunnen door middel van een formulier kenbaar maken,i welke schilderijen ze het mooist vinden. Deze tentoonstelling duurt tot en met 30 juni. Mazda, Saab - Automobielbe drijf Jac. de Gast, Dirksland, tel. 01877-1122. Mazda - Garagebedrijf J. J. Blaak bv, Den Bommel, tel. 01871-1317. Uiteindelijk bleef alleen de to ren staan, die enige eeuwen lang (en nu nog steeds) als baken voor de scheepvaart op Zierikzee werd gebruikt. Volvo - Karels Autoservice, Nieuwe Tonge, tel. 01875-2222. Mitsubishi - Zuidgeest B.V., I Bruinisse, telef. (01113) 1759. Citroën, Saab - Garage Louis Goedbloed, Zierikzee, telef. (OHIO) 4951. Mevrouw J. Posthuma-van Damme uit Ouddorp schildert al langere tijd en heeft de techniek van het aquarelleren duidelijk in de vingers. Van haar zijn tien aquarellen te zien, voor het me rendeel stillevens en bloemen. Vooral in „Paaltjes met bloe men” en „Tulpen in vaas” heeft ze de mogelijkheden die de aquareltechniek biedt, uitge buit. Een aantal werken van haar zijn te koop. De heer Tj. Vogelzang van Goe- dereede-Havenhoofd tekent al vanaf zijn kinderjaren. Hij ex poseert een aantal olieverfschil derijen van schepen, ook vis sersschepen in de haven van Stellendam zijn hier te zien. Zijn techniek kan vrijwel professio neel genoemd worden. Heel sfeervol zijn „Schiedam, Lange Haven” en „Zeesleper „Hol land” in haven van West- Terschellinmg” werk springt „Portret met borstbeeld” er duidelijk uit.

Schouwen's Badcourant | 1984 | | pagina 9