Slechtweervoorzieningen in de zomerse maanden F 1 L t Mq BADKRANT Wandel eens een binnen een museum Zeepkistenrace Scharendijke I l/lïl in Gemeentemuseum Landbouwmuseum Uitbreiding kollektie Niet aan looproute Te weinig ZIERIKZEE - Strand, zee, duinen, bosgebied, viswater, campingvermaak. Dat zijn ongetwij feld de belangrijkste trekpleisters voor duizen den toeristen om hun vakantie op Schouwen- Duiveland door te brengen. Trekpleisters, die echter alleen echt waarde hebben als het weer mooi of tenminste redelijk is. De roep om slecht weervoorzieningen is dan ook niet nieuw in deze regio. Iedereen - nou ja, iedereen - zal het erover eens zijn, dat Schouwen-Duiveland op dat punt niet al te rijk bedeeld is. Anderzijds moet toch ook erkend worden, dat er talloze dingen zijn, waar het massale toeristische bezoek vaak blin delings aan voorbij trekt en op die manier Schouwen-Duiveland eigenlijk flink tekort doet. De musea bijvoorbeeld. en een Het gemeentemuseum in de Meelstraat, Zierikzee. De BADKRANT is een 12 maal per seizoen verschijnende uit gave van de Drukkerij Laken man Ochtman te Zierikzee, onder regie van de redaktie van de Zierikzeesche Nieuws bode. Het blad wordt in de typische rekreatieplaatsen tijdens de zomermaanden huis-aan-huis en op de campings gratis ver spreid. kontaktadres: Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon: 01110-6551. Om eens een indruk te krijgen van de belangstelling voor deze slechtweervoorzieningen tijdens de afgelopen zomerse weken, werd kontakt opgenomen met de mensen van de musea in Brui- nisse, Zierikzee en Dreischor. dag het museum bezoeken. Vol gens hem zouden dat er veel meer moeten zijn. De reakties van mensen, die de kollekties hebben aanschouwd, zijn vrij wel altijd positief. tuums enz. De Oudheidskamer is op woensdag- en zaterdagmid dag van drie tot vijf uur ge opend. De heer Jumelet zegt best te begrijpen, dat het mooie zo merweer van invloed is op het museumbezoek, maar vindt 15 a 20 bezoekers per dag deson danks wat aan te lage kant. De suppoost van het Maritiem Museum, gevestigd in de Noord havenpoort te Zierikzee ant woordt: „Niet best”, op de vraag hoe het gesteld is met het bezoe kersaantal. Als de mensen eenmaal binnen zijn, valt het suppoost vaak op, dat de meeste belangstelling dan eigenlijk uitgaat naar het ge bouw zelf en in mindere mate naar de kollektie van het Mari tiem Museum. Vooral kinderen De heer Smits deelt verder me de, dat het bezoekersaantal aan het Gemeentemuseum vrijwel gelijk is aan dat van vorig jaar. Per dag komen ongeveer hon derd mensen naar het fraaie stadhuis en bezichtigen zowel museum als trouwzaal en raad zaal in 18e eeuwse rococostijl. Hier werden vorig jaar in totaal 9.081 bezoekers genoteerd en de heer Smits verwacht, dat dit aantal dit seizoen ook zal wor den bereikt. Om zelf eens te pei len hoe het publiek over het Ge meentemuseum denkt, heeft hij enquêteformulieren opgesteld, die men na de rondwandeling kan invullen. Tot nu toe lijken de reakties vrijwel onverdeeld positief. Het uiteindelijke resul taat van deze enquête zal ver meld worden in het jaarverslag van de Zierikzeese musea. blijken doorgaans zeer geïnte resseerd in de historie van die fraaie poort. De kollektie wordt regelmatig uitgebreid onder meer door gif ten van partikulieren. Zo bracht een inwoonster onlangs nog wat spullen van haar grootmoeder: een slaapmuts, een haakmuts en een zogenaamde middagmuts. Vooral die laatste betekende een vrij opmerkelijke aanwinst: de boerin van weleer verwisselde dus blijkbaar na het zware werk haar degelijke haakmuts voor de wat luxere met kant afgezette middagmuts. Wat somber laat hij weten, dat er voorgaande jaren weleens vierhonderd bezoekers per dag werden geregistreerd tijdens de bouwvakvakantie. Nu ligt dat aantal slechts tussen tachtig a negentig mensen per dag. Er zijn wel wat gunstige uitzonderin gen, zoals vorige week maan dag: een topdag met 284 bezoe kers. De woordvoerder meent, dat het een en ander uiteraard ook te maken heeft met het mooie weer, maar anderzijds moet bedacht worden, dat we vorig jaar ook een fantastische zomer hadden. Een andere mogelijke reden, die hij aandraagt is het feit dat de Noordhavenpoort nou eenmaal niet aan de looproute van de toe rist ligt. Door middel van een bord tracht men de automobi listen zoveel mogelijk attent te maken op het Maritiem Mu seum, maar dat is toch heel wat anders dan dat er drommen mensen dagelijks voorbij het ge bouw zouden trekken. Door middel van een grote vlag de aandacht van het publiek trek ken bleek esthetisch niet zo ver antwoord. Heel wat fotografe rende lieden maakten daar vorig jaar ook nogal wat bezwaar te gen. Gemeenteambtenaar de heer E. Smits laat desgevraagd weten, dat vorig jaar in totaal 8.988 mensen het Maritiem Museum bezochten, een aantal dat dit sei zoen „bij lange na” niet gehaald zal worden. Ook hij is van me ning, dat de ligging - hoe mooi ook in die Noordhavenpoort - daar wat mee te maken heeft. Hij maakt dan ook de kantteke ning, dat de kollektie van het Maritiem Museum in de loop van de zomer 1984 volledig in het gerestaureerde Gravensteen zal zijn ondergebracht. Deze mu- seumverplaatsing zal verricht worden door studenten van de Reinward Akademie in Leiden in het kader van een stagepro- jekt. SCHARENDIJKE - Zaterdag 6 augustus zal in Scharendijke, achter de nieuwe jachthaven een zeepkistenrace worden gehou den. Het evenement begint om 14.00 uur. Het Oorlogs- en Visserijmuseum in de Molenstraat 44 in Bruinis- se is van maandag tot en met vrijdg elke dag van 8.00 - 12.15 uur en van 13.15 -17.00 uur ge opend. De kollektie van het Oor logsmuseum bevat een chronolo gisch overzicht vanaf de bezet ting tot aan de bevrijding. Het Visserijmusem biedt talloze be zienswaardigheden uit de rijke vissershistorie van Bruinisse. De suppoost laat desgevraagd weten, dat er gemiddeld tussen de twintig en veertig mensen per Niet zonder enige trots vertelt dr. Braber nog, dat het Land bouwmuseum dit jaar de be schikking over een extra ruimte heeft gekregen. Dit houdt in, dat de bestaande kollektie wat rui mer en overzichtelijker getoond kan worden en dat er ook een aardige uitbreiding kon plaats vinden met voorbeelden van Schouwse drachten, zoals de agrarische bevolking, die in vroeger tijden droeg. In voor- en naseizoen trekt het Landbouwmuseum wel groepen scholieren, maar dr. Braber vindt, dat dat er eigenlijk wel meer zouden mogen zijn. Ze kun nen er volgens hem ook nog heel wat leren, want: „Sommigen kennen het verschil niet tussen Men vond het „zeer leerzaam” en „uiterst interessant”. Die me ningen worden namelijk opgete kend in een boek bij de uitgang. Ook kinderen bezoeken wel het museum, maar dan blijkt het be grip over allerlei zaken toch vaak te ontbreken. Dr. J. L. Braber te Dreischór laat weten niet direkt over exakte cijfers te beschikken be treffende het bezoekersaantal van het Landbouwmuseum, maar meent dat het bezoek iets onder de maat blijft tengevolge van het prachtige weer. Per sei zoen trekt het Landbouwmu seum meestal tussen de 1600 en 1700 mensen. Vooral Duitsers to nen altijd veel belangstelling. Bij de dorpsbewoners leeft vol gens dr. Braber weleens wat drempelvrees om zomaar eens een kijkje te komen nemen. Hij juicht het echter wel toe, dat ze hun logés vaak wel rondleiden in het fraaie museum met de rij ke kollektie van agrarische historie. In tegenstelling tot het feit dat in voorgaande jaren soms wel vierhonderd bezoekers per dag werden geteld, komt men bij het Maritiem Museum, in de Noordhavenpoort, dit jaar niet verder dan tot tach tig d negentig bezoekers per dag. 1 Tsja Schouwen-Duiveland biedt echt nog veel meer dan strand, zee, duinen, viswater, bosgebied en campingvermaak. Wie er belangstelling voor heeft, zal dat ongetwijfeld zelf wel ont dekken. een aardappel suikerbiet”. Oud-wethouder S. A. Jumelet spreekt ten aanzien van de Oud heidskamer in de Oudestraat 27 te Bruinisse over „een redelijk aantal bezoekers”, maar erkent dat het aantal toch niet echt aan de verwachtingen voldoet. In dit 17e eeuwse Bruse pand vindt men een interessante kollektie over meekrapkultuur, kos- ..LÏi

Schouwen's Badcourant | 1983 | | pagina 15