In Oosterland zwemmen reageerbuis-zagers voor dinsdag 23 augustus Grote belangstelling wielerronde Zierikzee i Geliefd aas voor de hengelsporter '«SM Operatief Zeesla Langzaam uitbouwen - Duitse geleerde Start OOSTERLAND - Het kon natuurlijk niet uitblij ven: als mensen in staat zijn om mensenkinderen via een reageerbuis tot leven te wekken, dan kan dat ook met wormen. Oosterland heeft óók „reageerbuis-baby’s”: in de garage van Albert Bakker aan de Van Abeelestraat zwemmen dui zenden zagertjes rond van enkele centimeters groot, via kunstmatige bevruchting per reageer buis in het leven geroepen. Een uniek gebeuren in Oosterland; een amateur-bioloog die met heel bescheiden middelen tot stand brengt waar ge leerden jaren onderzoek voor nodig hadden. ZIERIKZEE - De wielerronde van Zierikzee, die op dinsdag 23 augustus tijdens de slotavond van de Toeristendagen door het centrum van Zierik zee wordt verreden, begint steeds vastere vor men aan te nemen. Sinds donderdag 14 juli de aanmelding voor de amateurwielrenners mid dels een advertentie in het KNWU-blad Wie lersport werd opengesteld, werd sekretaris Bram Verton overspoeld met inschrijvingskaar- ten. Kl a i o Eén van de bakken, waarin de zagertjes opgroeien. Na het startschot van burge- Albert Bakker in de weer met zijn reageerbuis-zagers. Ze zijn in middels al 8 centimeter lang. Lehmann is op het experiment gepromoveerd en de Oosterland- se garagehouder wist de hand te leggen op het proefschrift. De moeilijkheidsfaktor en de hoeveelheid aan te winnen pre mies van de eerste Zierikzeese wielerronde nieuwe stijl hebben de betere renners nu al dusdanig verlekkerd, dat eigenlijk ieder een wel in Zierikzee zou willen vertrekken. „Via het Delta-instituut in Yer- seke waar ik eerst informaties inwon, kwam ik te weten dat er een duitse geleerde Michael Leh mann onder leiding van profes sor dr. A. Fischer uit Keulen in 1978 in het laboratorium van Laat familieleden of kennissen weten waar u te bereiken bent tijdens een verblijf op Schou- wen-Duiveland. Bel even of stuur een kaartje, dat voorkomt zoekakties als er eventueel iets loos is. De produktie ligt dan volgens Albert’s berekeningen op onge veer 5.000 kilo, waar maar erg weinig geld voor voeding vanaf gaat. Twee man zouden zo’n loods op schip kunnen runnen. De kennis is er, de wil ook, maar de akkommodatie ontbreekt. In- Zagers zijn een geliefd aas voor de hengelsporters. Het zijn grote wormen met een getand lijf, waar waarschijnlijk de naam zagers vandaan komt. Deze dieren dragen overigens de Latijnse naam Ne reis Virens met zich mee. In Zeeland kan men ze vinden in de Oosterschelde, vooral op mosselpercelen. Zagers worden gespit en deze bezigheid kan een proces verbaal opleveren wegens de aange brachte schade aan de mosselpercelen. „Als je hier een „gouden handel” van wilt maken, moet je het inderdaad groots opzet ten. Ik denk dan aan een schip of loods met grote bakken. Die duitser heeft uitgerekend dat je zo’n 100.000 zagers op 750 m2 kunt houden. Ik denk aan een populatie van 500.000 stuks, dus dan moet je wel de ruimte heb ben”. Dit betekent overigens niet, dat er honderdduizend zagertjes in Oosterland zwemmen, want er gaat natuurlijk wel eens wat mis. Het grootste probleem on dervond Bakker bij het verver sen van het water en het filte ren, want een eitje is slechts 50 micron groot en glipt gemakke lijk door de allerkleinste zeef. Zelfs door een papieren koffie filter spoelden ze gewoon door. middels heeft Albert Bakker al diverse kontakten gelegd. Zeker twee grote bedrijven toonden hun belangstelling voor zijn pro- jekt. „We zouden volgend jaar al kun nen starten, niet direkt al zo groot, want de larfjes zijn in het begin toch erg klein. Je zou zo iets langzaam kunnen uitbou wen. Mogelijkheden zat: als de biologen het kunnen, kunnen wij het toch ook!” Vanwege die schade, maar ook omdat zagers steeds moeilijker te vinden zijn kwam Albert Bakker samen met een vriend op het idee om te proberen za gers kunstmatig op te kweken. Albert is enthousiast hen- gelsporter en tevens opgegroeid in de visserij, en wist derhalve heel goed waar hij aan begon. Albert: „Ik vond het eigenlijk vreemd dat er niet méér be langstelling voor dat rapport was. Als je namelijk het rapport goed leest, kom je tot de konklu- sie dat zo’n projekt heel goed rendabel te maken is: ekono- misch verantwoord. Als het mij lukt, en het lukt dat zie je, is het afzet gebied verzekerd, want voor een onsje betaalt men al gauw een gulden of zes-zeven”. Bakker vertelt dat hij eigenlijk is begonnen met de gedachte: baat het niet, dan schaadt het ook niet. Maar ook omdat alles wat met zijn oude stiel te maken heeft zijn aandacht blijft hou den. Zo schafte hij zich wat tweede-hands bakken aan en pompen. en trok op een mooie zondag in maart er op uit om een paar geschikte zagers te spitten langs de Oosterschelde. meester Th. H. de Meester van Zierikzee, dat om half zeven zal klinken op die gedenkwaardige 23e augustus, geven negentig renners de eerste trappen op hun vederlichte fietsen. Onder deze negentig zitten, zoals het zich nu reeds laat aanzien, minimaal 25 gelijkwaardige kanshebbers, die het stuk voor stuk in de be nen hebben om het loodzware parkoers van 1800 meter vijftig keer te bedwingen en die er alles aan gelegen zal zijn om als eerste over de meet te flitsen om ver volgens de kussen van de Ronde miss, alsmede de „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode” in ontvangst te nemen. ,;Er is voor lopig een voorselektie gedaan van om en nabij zeventig ren ners, die hoe dan ook mogen ver trekken”, legt Evertse uit. „De overige twintig plaatsen houden we nog even vrij, omdat er altijd wel enkele renners zijn, die om de een of andere reden nog niet hebben willen of kunnen in schrijven. We missen ook nog de startkaarten van een aantal ren ners, die mondeling toezegden en die we er toch wel graag bij hebben. Vanwege hun naam en faam, begrijp je". genen, die straks hun startkaart met „vol” terugkrijgen, maar het biedt ons wel de mogelijk heid om een rennersveld aan het vertrek te krijgen, dat klinkt als een klok en dat het meestrijden om de „Grote Prijs Zierikzee sche Nieuwsbode” zowel voor de renners als voor het onwaar schijnlijk grote aantal kijkers alleen maar aantrekkelijker maakt”. Zo raakte Albert duizenden lar ven kwijt. Een volgend pro bleem was dat hij last kreeg van schimmel in de bakken als ge volg van de hoogwaardig eiwit rijke resten van de eitjes. Toch kreeg Albert het voor elkaar, zónder antibiotica. De kweek is gelukt en het resultaat zwemt in zijn garage rond. Om de twee dagen wordt vers water uit het Zijpe gehaald. Heel fijn gesneden zeesla is. een onderdeel van de maaltijd voor de diertjes, de rest van de voe ding is Albert’s geheim. Hij heeft bewezen dat ook door ama teurs met zeer beperktemid.de- len een zagerkweek kan worden opgezet. En nu? Gaat Albert Bakker nu een groots opgezette zagerkwe- kerij („zagerij”) opzetten? Duidelijk het vissershart dat hier spreekt. De vaak gehoorde woorden „Da gae 'elemael nie...” die Bakker geregeld moest horen over zijn projekt, zijn inmiddels verstomd. Het gaat wél: de zagers zijn het le vend bewijs hiervan. „Het kwantum van maximaal negentig vertrekkers is nu ai zo ver overschreden, dat we een strenge selektie kunnen gaan toepassen”, vertelt komitee- voorzitter Wim Evertse. „Dat is misschien niet zo leuk voor de- Yerseke hetzelfde heeft gedaan”, vertelt Albert Bakker. „Toen ben ik gaan zoeken naar vrouwtjes met eieren. Met een speelgoed mikroskoop en het rapport in de hand. Tot diep in de nacht zaten mijn vrouw en ik boven de bakken de gedragin gen van de mannetjes te bestu deren. De dag erna heb ik de eit jes uit de vrouwtjes gehaald, operatief. Eén vrouwtje heeft zo’n 100.000 eitjes, die ik samen met het sperma in een reageer buisje deed en na een paar uur zag ik dat de bevruchting geslaagd was’\_- I jatw-z-,

Schouwen's Badcourant | 1983 | | pagina 3