Old-Time muziek ZANG- EN DANSENSEMBLE UIT TSJECHOSLOWAKIJE IN PUTMEET SCHARENDIJKE maandag 8 augustus in Brouwershaven Tips m Markt Orgelkoncerten Dreischor Anita Meyer in Renesse in Renesse s o i I Slowakije Tatra meet. Het is het internationaal bekende zang- en dansensemble Pol’ana geworden uit het Tsje- choslowaakse Brno. Deze groep treedt maandag 8 augustus in Scharendijke op, aanvang acht uur avonds. SCHARENDIJKE - De werkgroep evenementen van Scharendijke heeft het ook dit jaar weer voor elkaar gekregen een buitenlandse dans- i ig Sukses Breuk Furore A.G. Kate Gedroogde vruchten moeten voor het weken eerst met koud en vervolgens met warm water worden afgewassen. Op deze manier laat het aanklevende stof namelijk beter los. Glazen vazen, die aangeslagen zijn, kunnen we weer helder ma ken, door een beetje citroenzuur in water op te lossen en de gla zen hiermee af te wassen. Goed naspoelen! Pol’ana is verbonden aan de technische hogeschool, één van de oudste hogescholen in Brno. Het hogeschool kunstensemble voor volksliederen en dansen werd in 1949 opgericht. De naam is afkomstig van een berg in de buurt van de stad Zvolen in het westen van Tsjechoslowakije. Wade Mainer is een van de laatst nog levende Old-Time muzikan ten, die deze muziek ontdekt, ontwikkeld en in de belangstel ling gebracht hebben, met men sen als Charlie Poole, Jimmie Rodgers, Earnest Stoneman, A. P. Carter e.a. Wade echter heeft zijn muzikale tijdgenoten overleefd, en kan het daarom meemaken om in een landje als Nederland te mo gen optreden, en m uzikanten van twee generaties later als A.G. Kate deze zelfde Old- Time music te horen spelen, zij het dan met wat modernere ar rangementen. Witte no-iron overhemden, die wat te vuil gedragen zijn, kun nen het beste voorgeweekt wor den in water met zout. Daarna gewoon in een sopje wassen. Schilderijen en spiegels die aan vochtige muren haggen hebben niet zoveel te lijden, als u er stukjes kurk achter plakt. Kleine gaatjes in gummislangen kunt u dichtmaken door deze te bestrijken met dikke terpentijn. Moet u gebruik maken van een luchtbed, blaas dit dan niet op „met de mond”, maar gebruik een pomp. Opblazen door mid del van de mond veroorzaakt vocht, dat uiteindelijk begint te kleven. Dit kleven is vervelend en hieraan is niets meer te doen. BROUWERSHAVEN - Maandag 8 augustus treden in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven de formatie A.G. Kate en de le gendarische Wade Mainer op. Pianotoetsten blijven wit, als u ze regelmatig wrijft met spiri tus. van Jimmie Rodgers en The Car ter Family, en na een wat aarze lend begin speelden Wade en J.E zelf op dorpsfeesten, dat werden later wat grotere optre dens en groeide zelfs uit tot radi oshows voor WSOC in Gastonia North Carolina. Elke zaterdaga vond waren ze te horen. In 1934 hoorde ook een zekere J. W. Fincher dat programma. Fin cher was eigenaar van een fa briek, en bracht een medicijn op de markt onder de naam „Crazy Walter Crystals” een soort na tuurlijk laxeermiddel. Fincher werd sponsor, de naam van de band werd J.E Mainer en the Crazy Mountaineers, de states ging van amateur naar professi oneel, en de grote bekendheid kwam. Broodkruimels zijn niet' ge schikt voor goudvissen. Het brood gaat schimmelen in het water, waardoor het ongeschikt wordt voor de vissen. Wade wordt naar ons land ge haald door Rienk Janssen (van Strictly Country) en A.G. Ka te. Op maandag 8 augustus kunt u Wade, die voor deze tour zijn vrouw Julia, en zoon meege bracht heeft, zien en horen, met natuurlijk het befaamde duo A.G. Kate als ondersteuning. Als u deze legendarische figuur aan het werk wilt zien, kunt u maandag terecht in het Tonnen- magazijn om 20.00 uur. Er kwamen grotere optredens^ meer radio werk, de samenstel ling van de band wisselde nogal eens tot de grote breuk in 1937 toen Wade uit de band stapte we gens herhaaldelijke onenigheid met de sponsor. Wade speelde eerst als duo met Zeke Morris, maar al spoedig werd een fiddler aangetrokken in de figuur van Homer Sherrill, en er werden wat plaatopname sessies gedaan. De band had nu ook weer een naam, „The Sons of The Moun taineers”. Alles ging zo zijn gangetje het sukses werd groter tot dat de tweede wereldoorlog begon en Wade besloot zijn carrière af te breken. Dit gebeurde op een bij zondere wijze, zijn laatste con cert was namelijk in het Witte huis, waar toen president Roose velt huisde. In 1946 begon Wade weer met spelen maar tot 1961 deed hij muzikaal nauwelijks iets. In 1961 volgt zijn laatste sessie voor King Records, en verder vult hij zijn tijd met gods dienstige bijeenkomsten. In de jaren zeventig worden zijn op tredens weer wat veelvuldiger er volgen nieuwe Ip’s en re- relaeses van oude opnames. In 1973 ging Wade echter helaas met pensioen, om een rustiger leven te leiden, met af en toe een optreden op een festival. Anita Meyer komt naar Renesse. Ze geef een optreden zaterdag 6 augustus in kantine de Bariton van vakantieparkt Schouwen aan de Hogeboomlaan. In het voorprogramma zit de formatie Hilltops”. De zaal is open va naf 20.00 uur. In 1938 was er weer een sessie voor het RCA Bleubird label. Er werden 24 nummers opgenomen, en in het mooiste nummer „Whe re romance calls” is de stem te horen van Julia Prown, Wade’s toenmalige verloofde en huidige-i vrouw. DREISCHOR - De bekende orga nist Dirk Jansz. Zwart geeft de ze zomer op het orgel van de Ne derlands Hervormde Kerk te Dreischor een zestal orgelkon certen. De koncerten zullen wor den gehouden op de woensdagen 27 juli en 3,10, 17 en 24 augustus. De aanvang is steeds om 20.00 uur. Op woensdag 3 augustus zal, tra ditiegetrouw, medewerking worden verleend door mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk, so praan, te Zierikzee. Haren en stofjes op fluwelen kledingstukken verwijdert u het beste met een reepje schuim- plastic. nen per bus de reis naar Neder land maken. Kaarten kunnen onder meer worden gekocht in het VW- kantoor, Scharendijke. Men kan de kaarten ook telefonisch bestellen: 01117-1620, 01117-1353 of 01117-1439. De uit te voeren dansen zijn: zahrete mne do kolecka, varaj- kovy, karicka, na sarisi, na det- viansku notu, ci to zvony zvo- nia, horehron, horehron, maar dat zegt ons misschien niet zo veel. In een van de dansen wordt een spel uitgebeeld met kleine en grote pollepels. De bedoeling is dat de behendigste danser overblijft. Tevens staat een dans uit het Ta tra gebergte op het programma. In deze dans wordt gebruik ge maakt van de bekende bergbijl- Dof geworden kristal maakt u schoon met blauwselwater, daarna opwrijven. Lichte roestvlekken in wasgoed behandelt u met citroensap. Hierna strijken met een heet strijkijzer. Het programma van de groep bestaat hoofdzakelijk uit dan sen, melodieën en liederen uit Slowakije en uit de omgeving van Brno. Buiten Tsjechoslowa kije trad het ensemble op in: 1966 Polen, 1969 Joegoslavië, 1972 Polen, 1974 Bulgarije, 1975 Nederland (Sas van Gent), 1976 Rusland. Naast vele dansers en danseres sen bestaat het ensemble uit en kele zangeressen en 10 tal muzi kanten. Het orkest staat onder leiding van de muziek docent van de hogeschool de heer Ol- drich Kilian, die regelmatig ver schillende ensembles in het bui tenland muzikaal begeleid. De algehele leiding is in handen van de heer Jiri Vicena. Doe peterselie in ijsblokvormp- jes en giet er een beetje water op. Zet alles zo in het vriesvak van de koelkast. Zo hebt u altijd een voorraadje verse peterselie bij de hand. Voorwerpend gemaakt van gum mie, dienen bestrooid te worden met talkpöeder, als men deze voorwerpen wil bewaren. Ze blijven daardoor soepel en plak ken niet aan elkaar. Wade werd geboren op 21 april 1907 in Buncombe Country, North Carolina. Het gezin bestond uit acht kinderen, onder wie ook J. E. (Joseph Emmett), Wade’s oudere broer met wie hij samen muzikale furore maakte. Hun grootste inspiratie kwam in de begintijd van oom Roscoe Banks, een linkshandige fiddle speler, die grote bekendheid ge noot op dorpsfeesten. Wade en J.E. kwamen daar vaak, en luisterden thuis veel naar platen RENESSE - Vrijdag 29 juli wordt in Renesse een extra marktdag gehouden van 9.00-14.00 uur. Een deel van het kraamgeld is bestemd voor de afdeling Schouwen van het Ne derlandse Rode Kruis. Dansgroep Pol’ana, maandag 8 augustus in Scharendijke. tjes uit het Tatra gebied. In het wapen van het ensemble komen duidelijk de berg Pol’ana, het bijltje en de hogeschool (uiltje) voor. Het ensemble „Vysokoskolsky soubor lidovych pisni a tancu

Schouwen's Badcourant | 1983 | | pagina 15