Goedkopere watersport in opmars 8$^ SiL 1 fa- Stuntgroep Les Aranis Handige gids over surfplanken naar Renesse 7 I f i iff. Kanovaren en vooral surfplanken J Export Pas op de plaats 3 Kleine watersport f 1 zenden 12.42 Zierikzee 1 juli 2 juli 3 juli 4 juli 5 juli 6juli. 7 juli 19.22 20.10 21.03 22.01 23.01 19.12 19.57 20.49 21.45 22.47 23.49 19.48 20.38 21.36 22.32 23.29 Het allround-board voor de be ginnende surfer. Niet voor de fa natiekeling. Wel voor degene die een surfplank zoekt voor het he le gezin. Dan het allround-fun- board; een plank voor diegene 7.04 7.50 8.43 9.41 10.42 11.44 00.04 Tohatsu, Seagull, Honda, Yama ha en reparaties alle merken, buitenboordmotoren - Vrijland Jachtwerf, Scheepstimmerdijk 28, Zierikzee, telef. (01110) 4223 en Vrijland Watersport, Nieuwe Haven 7, Zierikzee, telef. (OHIO) 6093. 4» - x en durfvolle surfers komt het ty pe funboard in aanmerking, ter wijl de surfer met wedstrijd- ambities moet omzien naar een rondbodem of wedstrijdplank. Voor de jongere surfer is er de kinderplank, waarmee heel vol wassen gesurfd kan worden. Een voor wie nog meer plezier uit zijn surfsport wil halen is er een tandem of meermaster. De kenmerken van de diverse types surfplank komen in deze nieuwe Welke-gids Surfplanken uitvoerig aan bod, plus alles over accessoires, daarnaast uit gebreide informatie over scho len waar de surfkunst te leren is. En natuurlijk alles wat u wilt weten over prijzen en verkoopa dressen. Voor de beginnende surfer, en voor degene die zoekt naar een nog snellere en betere uit rusting, is deze gids een be trouwbaar hulpmiddel om een goede keus te maken. Deze Welke-gids Surfplanken is te koop bij de meeste tijdschrif tenwinkels. Prijs f 4,95. van een toerkano zijn. Het ding is gemakkelijk te vervoeren (bij voorbeeld op het dak van de au to) en je behoeft geen extra kosten, bijvoorbeeld voor een ligplaats te maken. Kanovaren is een leuke sport, vooral kinde ren zijn er dol op, zodat de kano Ouddorp ljuli 2 juli 3 juli 4 juli 5 juli 6 juli 7 juli. Daarentegen zijn de goedkopere vormen van waterrekreatie be gonnen aan een snelle opmars. Vooral de spektakulaire uitbrei ding van het aantal surfplanken trekt de aandacht, maar ook het kanovaren is weer helemaal in. De aktieve sportbeoefening ondervindt uiteraard ook de gevolgen van de ekonomische krisis. De mensen hebben meer vrije tijd, maar ook minder geld. Vooral de „dure” sporten moeten zich in stellen op slechtere tijden. Dat lijkt bijvoorbeeld te gelden voor de watersport en dan vooral voor de prijzige vormen hiervan. Het is zeker niet toevallig dat in de Nederlandse jachthavens thans ge makkelijk een ligplaats te bemachtigen is, terwijl enkele jaren ge leden men vergeefs probeerde zo’n ligplaats te huren. Jachthaven eigenaren, die de stallingprijs inmiddels drastisch verlaagd heb- ben, raken desondanks hun ligplaatsen niet meer kwijt en dat feit duidt er al op dat de dure vormen van watersportrekreatie het zwaar te verduren hebben. Hoogwater 8.10 8.48 9.36 10.30 11.28 12.27 00.32 Hoogwater 6.43 7.27 8.19 9.18 10.21 11.25 12.25 RENESSE - De hoogdraadlopers en stuntgroep Les Aranis uit West-Duitsland komt zaterdag 23 juli naar Renesse. Op het ter rein tussen de Stoofweg en de Mauritsweg worden verschillen de akrobatische toeren uitge haald. Een van de leden fungeert als menselijke vlag als hij grote vorm van watersportrekreatie een beetje naar de achtergrond gedrongen, maar mede door de ekonomische recessie is deze ta melijk goedkope tak van de wa tersport nu weer in de aandacht gekomen. Je kan voor zo’n f 1500,- al de gelukkige bezitter Evin Rude, buitenboordmotoren en Bukh binnenboordmotoren - Jachtwerf Zaadnoordijk b.v., Jachthaven Kloosternol 1, Scha- rendijke, telef. (01117) 1490. Gaat het dus met de export nog steeds goed, in Nederland zelf maakt de waterrekreant pas op de plaats. Er worden aanzienlijk minder nieuwe boten gekocht en wie zijn boot wil verkopen krijgt er veel minder voor dan een paar jaar geleden, want ook de tweedehands-markt heeft te lijden onder de slechte ekonomi sche tijden. Ligplaatsen zijn er nu ook zat te huren, in tegenstel ling tot de zeventigerjaren, toen er om iedere ligplaats gevochten werd. Dat de markt voor duur dere boten verzadigd is, wordt door insiders niet aangenomen. Het probleem is echter dat veel waterrekreanten ook andere fi nanciële verplichtingen hebben (hypotheek eigen huis bijvoor beeld) en door hun teruggelopen inkomen nu meer geld voor dit soort verplichtingen moeten re serveren, zodat het kopen (of het houden van een kostbare boot boven hun financiële macht gaat. De aankondiging dat er wellicht een „vaarbelasting” wordt ingevoerd zal veel water rekreanten ook niet prikkelen om een boot te gaan kopen. uitstekend kan worden ingepast in een gezinsvakantie. Kortom, de kleine watersport gedijt mo menteel bijzonder goed en dat vergoedt in ieder geval voor een belangrijk deel de teruggang, die de dure watersportrekreatie momenteel doormaakt. Hoogwater Westelijk Schouwen Scharendijke ljuli 2 juli 3 juli 4 juli 5 juli 6 juli 7 juli De watersport in al zijn geledin gen neemt een niet onaanzienlij ke plaats in in het totale Neder landse rekreatiepakket. Er zijn in Nederland ruim 1000 open baar toegankelijke zweminrich tingen (waarvan de helft open luchtzwembaden) en het aantal zomerligplaatsen op watersport - De auteur van de Nieuwe Welke- gids Surfplanken stelt dat het maken van zo’n keuze echt niet zo moeilijk is als je vooraf wat huiswerk doet. Globaal gesteld kan het aanbod surfplanken worden onderverdeeld in 6 hoofdgroepen. Kleine akkomodaties zijn dus bij dit aantal nog niet eens be grepen. De totale Nederlandse vloot van pleziervaartuigen wordt op 200.000 geschat. Daar bij zijn surfplanken, kano’s, vis- Yamaha - D. van Duivendijk, Deestraat 31, Bruinisse, telef. (01113) 1615. Volvo-Penta scheepsmotoren, O.M.C. Stern drive’s en Johnson buitenboordmotoren - Water sport- en caravanbedrijf Blom b.v., Hogeweg 26, Haamstede, telef. (01115) 2020. (MM '7 Mercury buitenboordmotoren, reparatie van alle merken scheepsmotoren Bukh, Volvo Penta en Perkins - Waterrama Schouwen b.v., Nieuwe Jachtha ven Brouwershaven, telef. ker beoefent. Voor gevorderdemast. Op een hooghte van 25 m -x1-x,.. -s een staaikabei gespannen, waar niet alleen op wordt gelo pen, maar waarop ook met een motor zowel vooruit als achter uit wordt gereden. Onderaan de motor is een trapeze bevestigd, waaraan enkele dames vele toe ren verrichten. Maar ook met een bescheiden beurs kan je in ons land echt wel van de watersport genieten. Im ponerend is de opmars van de surfplank. Deze vorm van (goed kope) watersportrekreatie is in alle geledingen van de bevol king geweldig aangeslagen. In 1980 waren er tussen de 80.000 en 85.000 zeilplanken in ons land. Nu zijn er bijna een kwart mil joen, en kopers kunnen kiezen tussen meer dan 250 verschillen de modellen. De prijs van de surfplanken lopen sterk uiteen, de goedkoopste kost ongeveer f 1000,voor de duurste moet circa f 4000,— worden neerge teld. Dat zijn niet direkt bedra gen, waar de watersportre- kreant van zal schrikken, een voortgaande groei van het zeil plankenbestand mag dan ook voorspeld worden. Zowaar raakt ook het kanova- 13.25 i ren weer in. Jarenlang was dezei die de surtsport al wat lanatie- risico s neemt aan de top van dei (01ii9) 1377. Er zijn meer dan 150 types surf planken in de handel. Hoe maak je nu op verantwoorde wijze een keuze uit dat aanbod aan moge lijkheden? Een keuze die past bij je sportieve kwaliteiten en natuurlijk je portemonnee. bootjes en dergelijke niet mee geteld. De binnenlandse afzet van pleziervaartuigen stagneert de laatste jaren duidelijk onder de druk van de ekonomische re cessie. De Nederlandse bouwers van pleziervaartuigen zitten overigens hierover niet in zak en as. Zij bouwen tenslotte ook akkomodaties loopt tegen de voor het buitenland en met de 90.000. Vooral de twee Holland- export gaat het niet slecht. Vo- se provincies, Zeeland en Fries- rig jaar was met die export een land trekken jaarlijks vele dui- bedrag van bijna 200 miljoen watersportrekreanten. gulden gemoeid. Vooral wat be- Goedkopere watersport. De surfplank en kano winnen terrein. Deze foto werd gemaakt bij de kreken Friesland skoort wat aangeko- treft de bouw van zeer luxueuze in Ouwerkerk, dichtbij het paviljoen ,,De Vierbannen”. Vooral voor de beginnende surfer is dit ge- men boten en overnachtingen pleziervaartuigen hebben de Ne- bied ideaal. betreft veruit het hoogst en derlandse bouwers een wereld- komt wat betreft het aantal zo- naam op te houden. merligplaatsen na de twee Hol landse provincies op de derde plaats. Als we het hebben over circa 90.000 zomerligplaatsen, hebben we het bovendien alleen nog maar over akkomodaties met méér dan 20 ligplaatsen. -*■ <^51 -

Schouwen's Badcourant | 1983 | | pagina 9