Stroomgeulen in Oosterschelde zijn levensgevaarlijk Een avond op bezoek bij de zilvermeeuwen Kolonie bij Westenschouwen 1 E.T. in Ouddorp Lithografie in De Vloeiplanke Eethuisje in Scharendijke uitgebreid Gruppo Sportivo in Zierikzee X BADKRANT i Zwerftochten Indringers Kabels BURGH-HAAMSTEDE - In het imposante duingebied ten westen van Burgh-Haamstede, ligt een gebied, dat min of meer alleen toegankelijk is voor meeuwen. Bordjes „verboden toegang” spreken duidelijke taal en wat de meeuwen betreft, die zien bezoekers liever gaan dan komen. In de ze meeuwenkolonie leven ongeveer 7000 meeuwen en het is een prachtig gezicht om deze dieren in hun eigen territorium te bekijken. I b4 De voor de scheepvaart afgesloten stroomgeulen Hammen en Schaar van Roggenplaat in de Oosterschelde zijn levensgevaarlijk gebied voor pleziervaart, sportvissers en beroepsvaart. 24 juni 25 juni 26 juni 27 juni 28 juni 29 juni 30 juni •y r k t t De BADKRANT is een 12 maal per seizoen verschijnende uit gave van de Drukkerij Laken man Ochtman te Zierikzee, onder regie van de redaktie van de Zierikzeesche Nieuws bode. Het blad wordt in de typische rekreatieplaatsen tijdens de zomermaanden huis-aan-huis en op de campings gratis ver spreid. kontaktadres: Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon: 01110-6551. Ouddorp 24 juni 25 juni 26 juni 27 juni 28 juni 29 juni 30 juni Dit gebeurt onder leiding van gidsen van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen en Duiveland. Men kan hieraan deelnemen ie dere dinsdag- en vrijdagavond. De groep vertrekt om 19.00 uur vanaf het pompstation aan de Adriaan van der Weijdeweg. De kaarten hiervoor zijn uitslui tend bij de VW-kantoren in Haamstede of Renesse verkrijg baar. De excursie duurt onge veer twee uur. Zelf zegt ze over lithograferen: ,,het boeit mij juist, omdat je ge noodzaakt wordt je werk in fa sen uit te werken. Daarbij kun nen faktoren als kleur, vorm, at mosfeer of papierstruktuur mijn oorspronkelijke planning beïn vloeden of zo veranderen dat er geheel iets nieuws ontstaat”. Een Marokkaans kleedje vorm de het begin van de serie litho’s die in De Vloeiplanke is te zien. De strukturen en kleuren stimu leerden haar dit onderwerp ver der uit te diepen. De aanleiding voor een prent is meestal een stukje van een dekoratie op een tapijt. Die dekoratie afbeelden is niet de opzet, het is veeleer een aanleiding om te kunnen werken met vorm en kleur. Ber tha Haak exposeerde reeds in binnen- en buitenland Momenteel zijn er dus nog volop jongen te zien in de kolonie. De kosten voor een excursie bedra gen slechts 1,25. Kinderen on der de twaalf jaar 0,75. In september trekken de meeu wen geheel weg uit de duinen om de winter door te brengen in de buurt van de steden, havens of vuilnisbelten. In maart worden veelal de paren gevormd. Meeuwen zijn nogal partner-trouw en de vogels kie zen dan ook meestal de zelfde partner als in voorgaande jaren. Direkt daarna wordt begonnen met de bouw van het nest. Dat is een vrij eenvoudige konstruk- tie. Het is niets meer of minder dan een kuiltje in de grond, be dekt met wat gras of helm. Zierikzee 24 juni 25 juni 26 juni 27 juni 28 juni 29 juni 30juni 2.40 3.15 3.51 4.30 5.15 5.44 6.22 14.48 15.26 16.03 16.39 17.17 17.55 18.33 15.51 16.27 16.59 17.27 17.57 18.29 19.05 15.03 15.37 16.12 16.47 17.24 18.22 18.40 Te meer bestaat dit gevaar daar de kabels zich vaak vlak onder de waterspiegel bevinden. Met klem wordt daarom een ieder die bekend is met de situatie verzocht om er attent op te zijn om collega’s, vissers of plezier- vaarders te wijzen op de geva- /PP, i De bekende popgroep Gruppo Sportivo geeft vrijdagavond 24 juni een concert in de Brogum- boerderij, Julianastraat in Zie rikzee. Het optreden begint om 22.00 uur. De volgende dag zater dag 25 juni, wordt in en rond Brogum een popfestival gehou den. Vooral regionale formaties zullen van zich laten horen. Het festival begint half .tjv.ep, van het éne paar, dicht grenst aan dat van de buren. Een misstap is zodoende vlug be gaan. Degenen die de film E.T. nog niet hebben gezien, kunnen za terdag 2 juli in Ouddorp terecht. In het verenigingsgebouw draait deze film om 19.00 uur. ’s Mid dags staat de film Annie” op het programma, die begint om 16.00 uur. nn Ter ondersteuning van het abso lute vaarverbod en om het ge vaar extra te beklemtonen zijn zowel aan de Noordzeezijde als aan de Oosterscheldezijde signa len uitgezet. Deze signalen bestaan overdag uit vier hori zontale naast elkaar geplaatste rode ballen en ’s nachts uit vier rode lichten. Hoogwater 2.21 3.01 3.39 4.11 4.46 5.28 6.06 bouw van de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Tegen de verbodsbepaling in vond inci denteel toch doorvaart plaats met name door pleziervaart en sportvissers. Momenteel zijn de werken aan de Stormvloedkering in een fase die absolute afsluiting van de geulen noodzakelijk maakte. Deze afsluiting ontstaat door van oever tot oever lopende ver- ankeringsdraden van de werk schepen. Doorvaart wordt daar mee levensgevaarlijk c.q. onmo gelijk. Met name ontstaat ge vaar voor sportvissers die ge wend zijn met kleine open boten de stroomgeulen te passeren. Hoogwater 3.40 4.24 5.04 5.37 6.13 7.00 7.37 De doorvaart van en naar de Noordzee blijft in 1983 wel on verkort mogelijk door een aan gegeven corridor in de stroom- geul Roompot. Deze corridor zal eind 1983 worden verlengd naar de in aanbouw zijnde schutsluis aan de Noordzijde van de Room pot. Dit „rijk der meeuwen” is dus niet vrij toegankelijk, maar om belangstellenden toch in de gele genheid te stellen het leven van de meeuwen nabij te zien, wor den er excursies georganiseerd tot eind juli. In de kolonie wonen onder meer de zilvermeeuw, de kleine man- telmeeuw en de stormmeeuw. De meeuwen broeden in kolonie- verband, zodat ze gemeenschap pelijk kunnen optreden tegen in dringers. Onderling verschillen ze overigens nog al eens van me ning. Dat is ook niet zo verwon derlijk, omdat het broedgebied Aan de Oosterscheldezijde wer den pontons verankerd met waarschuwingsseinen. Aan de Noordzijde zijn de signalen te zien aan de hulpbrug. Sedert 1979 is de scheepvaart door de geulen Hammen en Schaar gestremd in verband met de werkzaamheden voor de GOEDEREEDE - In galerie „De Vloeiplanke” te Goedereede dit keer werk van Bertha Haak, die een opleiding kreeg tot onder wijzeres, waarbij vooral de ex pressievakken haar belangstel ling hadden. Zij bouwde dit uit tijdens haar opleiding aan de Akademie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Van alle technieken waar ze mee in aan raking kwam trok uiteindelijk het lithograferen haar het meest. Het is dit werk dat tot en met 16 juli in Goedereede te zien is. Vanaf begin mei worden meestal 3 olijfkleurige bruine, soms groenachtige eieren met donkere vlekken gelegd. Deze worden beurtelings bebroed door het vrouwtje èn het man netje. Het broeden duurt onge veer vier weken. Hoogwater Westelijk Schouwen Scharendijke De jongen hebben, evenals de ei eren, een schutkleur. Na onge veer vijf weken zijn de jongen even groot als de ouders en ma ken samen met de ouders, zwerf tochten langs de kust. Na twee maanden doen ze dit zelfstandig. Op 3-jarige leeftijd zijn ze geslachtsrijp en is er een eind ge komen aan het vrijgezellen bestaan. Ze zullen een plaatsje moeten veroveren in de kolonie en dat valt niet mee want er zijn er al zoveel. Tegelijk met die uitbreiding in ruimte heeft het echtpaar Hart mann de menukaart veranderd. Inspelend op de visrijke omge ving van Schouwen-Duiveland zijn nu visgerechten binnen de betaalbare prijsklasse verkrijg baar. Behalve de gebruikelijke (en lekkere) schol en tong kan ook poon, griet, spiering, sprotjes en gebakken haring worden besteld. Maar ook frites, met kroketten of andere bijbehoren de happen, kunnen er nog steeds worden gegeten. SCHARENDIJKE - In de zes jaar dat Gerard en Tony Hart mann aan de Dorpsstraat in Scharendijke het eethuisje „De Koepel” exploiteren, is dat voor de tweede keer uitgebreid. In 1979 werd het naastgelegen woonhuis bij de cafetaria be trokken, zodat het „petit- restaurant” kon worden en sinds kort is er een aanbouw ge reed gekomen, waardoor in to taal twaalf tafels in het restau- rantgedeelte konden worden ge plaatst.

Schouwen's Badcourant | 1983 | | pagina 3