Grote- of Nieuwe Kerk bepalend in het fraaie silhouet van Zierikzee I w Surf school geopend aan Grevelingenmeer E.H.B.O.-POST OP RENESSE s DOOR VRIJWILLIGERS BEMAND I I m Eerste fase restauratie Taptoe Renesse I j w. 591 uur ZIERIKZEE, AUGUSTUS. Het fraaie silhouet van de stad Zierikzee wordt voor een groot deel bepaald door de indrukwekkende, achtenvijftig meter hoge, St. Lievensmonstertoren en de dicht daarbij staande Grote- of Nieuwe kerk. Restauratie Bestemming? Ml* - r W' 12.500,- en men kreeg de toe zegging van een evengrote twee de bijdrage. X Het monumentale neo-klassistische kerkgebouw in de steigers in verband met de restauratiewerk-1 zaamheden. RENESSE - augustus. De EHBO-post op het strand van Renesse wordt door vrijwilligers bemand. Vrijwilligers, die niet van deze regio komen, maar van heinde en verre: van Papendrecht tot Weert. De post wordt in het drukke zomerseizoen 24 uur per dag be mand en staat onder leiding van wijkverpleegster C. van der Ha ven uit Haamstede. De EHBO-post van het Rode Kruis bestrijkt een gebied van 2*/z km. Op het totaal van 17 km is dit maar eén klein stukje, maar er zijn plannen om de 2 Vs km in de toekomst een EHBO-post te krijgen. Op het ogenblik zijn er twee: de derde is in aanbouw. In het najaar van 1977 werd de Grote- of Nieuwe kerk door de Stichting Oude Zeeuwse kerken voor het symbolische bedrag van 1,- overgenomen van de Hervormde Gemeente Zierik zee. Dit met het doel dat dezej Stichting de kosten van de restauratie-werkzaamheden op zich zou nemen. De Grote- of Nieuwe Kerk is mo menteel het eerste en enige pro- jekt dat deze Stichting sinds de oprichting onder handen heeft. De restauratiewerkzaamheden zullen bestaan uit een eerste-, tweede- en derde fase. Momen teel is met de eerste fase een aan vang gemaakt ondanks het feit dat de Stichting Oudé Zeeuwse kerken met een voorfinancie- ringstekort kwam te zitten. Dit door een afwijzing door Provin ciale Staten, betreffende een verzoek over de voorfinancie ring van de eerste restauratie fase. In volgorde van belanghrijkheid houdt de post zich bezig met: EHBO-werk, zoekgeraakte kin deren (of ouders) en het red dingswerk. Voor het reddings werk zijn twee boten aanwezig, waaronder één voor het „grote De imposante St. Lievensmonstertoren ook vaak (en terecht) de Dikke toren” genoemd. kursus. In de ochtend krijgen de deelnemers les op een zogenaam de simulator, een draaibare surfplank op het droge, ’s Mid dags moeten de kursisten het water op”. Surfing Zeeland biedt tevens de mogelijkheid surfplanken te hu ren. De school is iedere dag geo pend van 10 uur ’s ochtends tot 5 uur in de middag. Dat deze kerk gerestaureerd! wordt, is te danken aan het feit,] dat het in laat empire-stijl opge-| trokken kerkgebouw te Zierik zee vrijwel het enige voorbeeld! is met dergelijke afmetingen. Dit verklaart eveneens de grote medewerking van Monumenten zorg. Een andere zeldzaamheid is dat de kerk direkt werd gebouwd voor het uitoefenen van de Her vormde Eredienst, in tegenstel-! ling tot talloze andere Hervorm-i de kerken, die oorspronkelijk I als Katholieke kerk werden ge bouwd. SCHARENDIJKE, augustus. Sinds kort kan het zo populair geworden surfen ook op de Kab- belaarsbank aan de Grevelingen geleerd worden. Lou Brondgeest heeft deze surfschool in samen werking met de firma Rekreatie-Zeeland opgezet. Dit bedrijf heeft de Dufour-lesplan- ken en de wet-suits beschikbaar gesteld. Lou en zijn instrukteur Leonard verzorgen de lessen. Links en rechts van de Brou- wersdam krioelt het tegenwoor dig van de surfzeiltjes. „De men sen zien dat en denken, hé, dat wil ik ook leren”, vertelt Lou Brondgeest, „vandaar dat we juist hier aan de Brouwersdam zijn gaan zitten”. Acht planken De surfschool beschikt over acht planken en er kan dus aan maximaal 7 leerlingen les wor den gegeven. Eén plank wordt voor de instrukteur in reserve gehouden. „Je moet het in één dag kunnen leren”, zegt de in strukteur. „Dat is tenminste de opzet van deze één dag durende De toren dateert uit het jaar 1454 en de kerk daarentegen is nog „jong” en stamt uit 1848. Dit grote verschil in leeftijd is toe te schrijven aan het feit dat Zierik zee getroffen werd door brand die tweemaal een kerk op die plaats geheel in de as legden. Het eerste exemplaar ging in 1466 in de vlammen op. In het jaar 1832 werd de laat-gotische] St. Lievens Monsterkerk door] de „rode haan” verwoest. Zestien jaar verstreken tussen! het afbranden van de Oude St. Lieven Monster kerk en de op-l bouw van de neo-klassistische. Grote- of Nieuwe kerk. Vastomlijnde gedachten heeft! de Stichting Oude Zeeuwse ker-j ken nog niet over de bestem-, ming die de kerk na de restaura-! tie zou kunnen krijgen. Maar en zal zeker in de toekomst gezocht] worden naar een geschikte enl waardige funktie van dit monu-l mentale neo-klassistische kerk gebouw. RENESSE, augustus. Op het ge meentelijk sportpark aan de La ona wordt zaterdag 16 augustus de Taptoe Renesse gehouden. Aan dit evenement wordt mede werking verleend door de mu ziekkorpsen en -verenigingen „Rust Roest” en „Kunst en eer” beide uit Zierikzee, „Concordia” uit Waddinxveen en „Uitspanning door Inspan ning” uit Rozenburg. Dit feeste lijk muzikaal gebeuren zal te 21.00 uur aanvangen. Tot grote verrassing van Stich ting zegde Monumenten zorg een subsidie van 50% toe voor deze eerste faas die in totaal 1,2 miljoen zal bedragen. De provin cie en de gemeente volgden met een subsidietoezegging van respektievelijk 10 en 35%. De gemeente Zierikzee ging 5% boven de traditionele subsidie van 30%. Dat hield in dat voor de Stichting zelf nog 5% te finan cieren overbleef. Dit bleek mo gelijk door een bijdrage van de Hervormde kerk en een eerste bijdrage van het Prins Bernard- fonds van 22.000,-, terwijl een tweede bijdrage van 50.000,- werd toegezegd. Van de landelijk organisatie „Dorp Stad en Lande” ontving de Stichting een bijdrag van werk”. Ruim dertig mensen kunnen tegelijk uit zee gevist worden in geval van nood. Voor al vakantievierders uit het bin nenland denken nogal gemakke lijk over de zee. Met allerlei drij vend materiaal gaat men de zee op, vergetend dat bij afgaand tij en een aflandige wind men bin nen een kwartier een kilometer uit de kust drijft. Dan komt de reddingboot in aktie, bemand met „opstappers en opstapsters”. Raadgevingen Enkele raadgevingen die de ménsen van de post aan de toe risten kwijt willen zijn: niet bloot baden; vooral door kinde ren wordt dit nogal eens gedaan. Juist tere delen komen gemak kelijk met kwallen in aanra king, en dat kan behoorlijk pijn lijk zijn. Een waarschuwing te gen het te lang in de zon liggen is hier ook op z’n plaats. De gevol gen zijn bekend, maar toch ge beurt het regelmatig dat men met rode ruggen dagen lang het bed moet houden. Zoekgeraakte kinderen vormen een belangrijk onderdeel van het werk op de post. Is een kind gevonden dan wordt er een blauwe vlag gehesen met een vraagteken erin. Dat is het teken voor de zonaanbidders dat er een kind gevonden is. Ouders die een kind missen kunnen dan bij de post informe ren. Nog een advies: neem naast eten en drinken ook wat eenvou dige EHBO-spullen mee naar het strand. Een pleister en wat ten kunnen de post veel werk besparen.

Schouwen's Badcourant | 1980 | | pagina 5