Wind en water op de foto •MiF t NAAR HET BUITENLAND Zon in de Lens Van de 1/10 in de drup? Bij het oude sluizenkomplex van Dirksland kan vaak een serene rust heersen WH» W -1 XI am I ARCHEOLOGISCHE OPGRAVINGEN TE ZIERIKZEE Foto/film- tip 4 i f/ 4 Vervolg van pag. 1 13e eeuw rikzeese Nog verder terug 1 Vondsten Aan het werk in de eerste sleuf op het Zierikzeese Kerkplein. In 1978 gingen ongeveer 2.8 mil joen Nederlanders met een ge heel verzorgde reis naar het buitenland. Tezamen gaven zij hieraan anderhalf miljard gul den uit. dat men nog wel enige tijd door zal gaan met graven, want de resultaten tot nu toe blijken be- wind-surfen. Deze snel aan po pulariteit winnende sport vergt een groot concentratie-vermo- gen en evenveel gevoel. Toch is het geen schande wanneer er iets verkeerd gaat, maar grote hilariteit is er bij de omstan ders wanneer één van de zei- Hoe lang de opgravingen gaan duren en wat de totale kosten zijn is nog niet bekend. Dat hangt helemaal af van wat er gevonden wordt. De perspektieven rond de op gravingen zijn, met de woorden van streekarchivaris de heer W. H. Keikes, „ronduit niet ongun stig” te noemen. ..Het lijkt erop, dat deze week boeiende dingen te voorschijn worden gebracht,” zo zegt hij. „De resultaten zijn tot nu toe niet tegengevallen.” De eerste sleuf in het Kerkplein - dat zich bevindt boven het vroegere koor van de Sint Lie vens Monsterkerk, die een veel werk aangetroffen. Uit de jong- gestoten, dat evengoed ste geschiedenis dateert voorts een aantal restanten van een in Voor wat betreft de kleurenne- gatieffilm kan hij zeer goed uit de voeten met een film van 27 din, welke bij normaal, zonnig weer al gauw sluitertijden van 1/1000 seconde bij diafragma f/8 toelaat. Voor dia-liefhebbers bestaat er de (Ektachrome 200) film, welke onder dezelfde om standigheden een sluitertijd van 1/500 seconde mogelijk maakt. Meestal geeft zonlicht, dat di- rekf in de lens schijnt, geen goed resultaat. De kunst bij het maken van tegenlichtfoto’s is het direkte licht van de zon of van een andere lichtbron uit de lens te houden, waarbij een zonnekap vaak goed van pas komt. Vergelijkt men deze uitkomsten met de verkoopcijfers over 19.77 dan blijkt het aandeel van de banken met maar liefst 50 gestegen te zijn: van 9 tot 14 Het duidelijk voordeel van het boeken bij een reisbureau als grotere vakkennis en breder as sortiment, schijnt de konsument in steeds mindere mate aan te spreken. De sterk toenemende reklame-aktiviteiten van de banken vestigen de indruk dat deze ontwikkeling zich verder zal voortzetten. Toch is het ook mogelijk in be paalde gevallen de zon direkt te fotograferen. Vuistregel daarbij is, dat als u met het blote oog in de zon kunt kijken, deze ook bij het fotograferen geen probleem zal geven. Natuurlijk geldt dit voor die foto- en filmkamera’s waarmee men de grootte van zijn lensopening niet zelf kan instellen (diafragmeren) of waar in ieder geval geen korrektie- knop voor tegenlichtopnémen (een hele of een halve „stop” bij het diafragmeren) opzit. Inmidels zijn op een diepte van drieëneenhalf vier meter stukken muurwerk van kapellen aan de noordmuur ontdekt en is men op de restanten van een dezelfde diepte zijn hoekfundamenten aangetroffen die opgetrokken W zuilenkrans binnen de muren. Deze had als funktie doorgaans een gedenkplaats voor de doden Somte gSf Op te zijn, een memoriekapel dus. De bouw van deze kapel in Zie- rikzee kan in verband hebben gestaan met de toenmalige aan wezigheid van een grafelijk hof in deze eens zo vooraanstaande en welvarende plaats. Ca. 14% van de reizen werd verkocht via de banken met hun 4000 vestigingen, 2 via de’ warenhuizen, 3 a 4 via de ANWB en de overige 80 ging over de bali van de ca. duizend reisbureaus. Dit zijn de kleinere reisagenten en de verkoopkan toren van Holland International, Arke, Neckermann enz. en meer dan een enkele koliek - te?) munt, zijn de „diepgravers” niet geraakt. Dat die nog wel gedaan zullen worden ligt niet erg voor de hand, gezien de be stemming die deze (gewijde) grond heeft gehad. Maar klagen over het „steen en been” wat in ruime mate tevoorschijn lijkt te gaan komen, zullen de archeolo gen natuurlijk niet doen. zijn uit zogenoemde Zeeuwse Afwachten moppen, een soort bakstenen. De lengte van deze moppen (30 cen- grotere oppervlakte besloeg dan erop dat nog verder terug in de de huidige kerk - is het midden tijd’ gaan mogelijk is. ervan gepasseerd en komt nu Aan losse vondsten, zoals kle- bijna uit bij de fundamenten dingresten, gebruiksvoorwerpen van de zuidmuur. en meer dan een enkele (koliek - Snelle bewegingen en lange len zen leiden gemakkelijk tot be- wegingsonscherpte. Deze kan voorkomen worden wanneer we gebruik maken van korte slui tertijden. Bijvoorbeeld korter dan 1/250 seconde. Om deze sluitertijd, of zelfs nog beter een kortere te gebruiken, zal de fo tograaf al snel naar een gevoe lige film moeten grijpen. Dit alles blijkt uit een onder zoek dat eind vorig jaar gehou den werd door de Stichting Reisagent en Producent, een or ganisatie die de belangen van de kleinere reisagenten behar tigt. Een opmerkelijk resultaat van de enquête is verder dat er in de randstad 30 meer reizen gekocht worden dan op het plat teland. Bank Veel mensen wensen zich te ver- Iers een buiteling in het water pozen aan de binnen-meren met maakt. hun gezellige, ongëvaarlijke Langs de strandjes zien we dan strandjes. ook vaak mensen staan, die dit bonte gebeuren op een foto wil- Een veel daar uitgevoerde lief- len vastleggen. Voor hen hier hebberij is het plank-zeilen of enkele tips. Het beste is te fotograferen met tele-lens. Wanneer men over kleinbeeldcamera beschikt, is een zogenaamde 20 cm lens mis schien wel de beste om mee te beginnen. Bij de eenvoudigste camera’s kan men gebruik ma ken van de tele-instellingen, die men ook vindt op instamatic camera’s. Het is maar een weetje, maar enkele maanden terug zijn de eerste verzekeringen tegen een verregende vakantie gesloten. Die voorzien in een algehele vergoeding van de verblijfskos ten, wanneer er minstens één tiende liter regen per vierkante nieter is gevallen in het vakan tieoord van de verzekerde. Niet dat je met een dergelijke ver zekering nu ook verzekerd bent van een droge vakantie - want daarover beschikt tenslotte Plu- vius. En het kan natuurlijk ook nog zo zijn dat deze „Heer der Nattigheid’ wel beslist uit een vaatje hemelwater te tappen, maar dat hij het kraantje toe knijpt als die ééntiende liter nog niet is gevallen - de schurk. Maar het is in ieder geval leuk te weten, dat als de waterlei ding daarboven gebarsten is, je bij thuiskomst nog wat pleis tertjes op je gewonde toeristen ziel kunt verwachten. Er is echter één „maar”: de ver zekeringen waar hier sprake van is, zijn gesloten in Spanje; in een hotel in Benalmadena om precies te zijn. Edoch, goed voorbeeld doet goed volgen, dus wie weet kunt u - heel snel al - zich verzekeren tegen een verre gende vakantie op Goeree-Over- flakkee c.q. Schouwen-Duive- land. En dan maar hopen dat de hoogte van de premie mee valt, Want wij zitten hier na tuurlijk in een wip boven dat petieterig ééntiende litertje sprong in de Heilige Hart-Kerk te Jeruzalem. Via Italië en Duitsland (Aken!) raakte het type in Nederland bekend. Zo- als opgemerkt dateert de Zie- de tweede wereldoorlog in het De heer Keikes wijst erop, dat rikzeese centraalbouw uit de Kerkplein gebouwde schuilkel- „wat blootgelegd is, nog een vrfj elfde eeuw; hij is te vergelijken der. gekompliceerd beeld geeft; de met de Nijmeegse „Valkhof”. gevonden resten zijn nog niet te plaatsen”. Blijken de aanwijzingen juist en - - „Maar”, zo veronderstelt h\j, van'dezë cè^raalböü^ blootje §en> dje onder leiding van de „de konklusie is gerechtvaardigd leggen, dan is er sprake van landelijk nieuws. Want slechts een keer eerder - en wel in Groningen - zqn de overblijfse len van een bouwwerk van dit type in Nederland ontdekt! Om de vondsten te kunen dui- timetër) maakt een ‘13e eeuwse' den, ze in een groter verband te t datering mogelijk. zienenkonklusiestetrekken- HeJ Jrouwdype^ vindt zijn oor- Dichter onder het maaiveld is daarvoor is het nog te vroeg. Zo overigens ook nieuwe metsel- is nien op een brok metselwerk 1 van een stuk muur zou kunen zijn als een pilaar. slaagt de R.O.B. erin de resten Momenteel zitten de archeolo- heer Van Pernis van de R.O.B. werken, op een diepte van tus sen de vier en vijf meter onder het maaiveld. Dat hier ook al moedigend genoeg voor de vak- steenresten zijn gevonden, wijst mensen.”

Schouwen's Badcourant | 1979 | | pagina 5