Galerie-atelier Zilvermeeuwkolonie met ekskursiemogelijkheid i „Nobel” Beschermde plaag Weersvoor spelling J Textiel - Keramiek de J de,lvbe- 28 dagen Natuurlijk tel Een levendig accent geven de werkzaamheden van Ellis Say ers aan het vaak toch wat sta tisch karakter van een tentoon stelling. Ellis is gedurende de Schilderij te zien bij: Galerie Nobel. „Dijkhuisjes te Slikkerveer" I olieverf, 80 x 100 cm, van Kees van de Wetering. Een belangrijke plaats wordt i ’.genomen door de zilver- rieeuwkolonie. Gelukkig niet meer in zo grote mate als in 1950 toen ongeveer zevenduizend paar van deze vogels hier in de duinen nestelden. Door een ja renlange overbescherming en door het ontbreken van natuur lijke vijanden nam het aantal meeuwen dermate toe dat hun terroristisch optreden ten op zichte van andere vogelsoorten met langer kon worden getole reerd. De eierroof en het ver nielen van jonge broedsels door de talrijke meeuwen nam zulke afmetingen aan dat andere soorten de wijk namen naar veiliger oorden Er dreigde een mono-kultuur van zilvermeeu wen te ontstaan. In deze ongun stige situatie moest de Natuur- en Vogelwacht een wat tegen- elders, waar voedsel te vinden is. Pas na drie jaar is de jonge zilvermeeuw op kleur, fraai wit en zilvergrijs. Het dier is dan ook geslachtsrijp en er komt een eind aan het vrijgezellenbestaan Bij een bezoek aan de kolonie valt het op dat de zilvermeeuw, hoewel in groot aantal bijeen broedend en gemeenschappelijk optredend tegen indringers, nogal eens meningsverschil heeft met de naaste buren. Het erf van ieder paar, tevoren uit gekozen en verdedigd door het mannetje, ligt dan ook zodanig, dat de op het nest zittende vo gel buiten snavelbereik van de ze buren blijft. De eieren, door gaans drie, worden beurtelings door man en vrouw bebroed. De zilvermeeuw houdt er een vas te partner op na.'Na 26 tot 28 dagen komen de jongen uit de eieren. Door hun afwijkende kleur wekken de jonge meeu wen geen agressie bij hun ouders op en bovendien heeft hun dons een uitstekende schut kleur. Ze worden een tijdlang „thuis” verzorgd. De ouders bra ken het voer uit nadat de jon gen gebedeld hebben. Bij dit be delen speelt de rode vlek op de snavel van de oudervogel als oriënteringspunt voor het jong een belangrijke rol. Na onge veer vijf weken zijn de jongen even groot als de ouders. Hun verenkleed blijft echter nog bruingevlekt. Intussen zijn ze dan ook al begonnen aan het maken van grotere tochten bui- Dominiale bassen. Vooral l -aamkamer van de raeeuwkolonld ligt in langstelling. strijdige stelling innemen ten opzichte van de notabene bij de wet beschermde zilvermeeuw. De kolonie moest worden terug gebracht tot een kern van en kele honderden paren in dit broedgebied. De opzet slaagde en deze kern wordt in samen werking met Staatsbosbeheer op dit peil gehandhaafd. Een suk- sesvolle onderneming, want een groot deel van de verdwenen soorten vogels keerde terug. I openingstijden aanwezig om be zoekers van informatie te voor zien en houdt zich daarnaast be zig met spinnen, waarin ze ook les geeft, het maken van pop pen, breien en haken van kin- derkleertjes. De produkten zijn bestemd voor de verkoop en daarnaast kan ook nog een keus worden gemaakt uit ruwe scha- pewol, weef- en handgesponnen wol en gezeefdrukte stoffen. Het idee van atelier wordt nog ver sterkt door de plannen voor te ken- en schilderlessen terwijl ook opdrachten worden aange nomen op gebied van beeldende kunst, grafische vormgeving, handelsdrukwerk en reklame. affiches. Een textiele bijdrage aan de ge toonde zomerkollektie vormt ook het werk van Ted Stigter-Meij- er. Veel wandkleden, applikatie. touwknopen en talloze andere handwerktechnieken. De kera mische afdeling wordt vertegen woordigd door J. Rijnsaard, Middelburg en Leo Frenks uit Souburg, boeiend doch zeer uit eenlopend werk van deze twee keramische kunstenaars. De zilvermeeuw kan, naar uit onderzoekingen is gebleken wel 20 tot 23 jaar oud worden. Een enkele jaren geleden op Schou wen gevonden exemplaar dat blijkens de ring 31 jaar was ge worden behoort tot de uitzonde ringen. Het voedsel bestaat uit schelf)- en schaaldieren, vis e.d. maar ook wel uit jonge konij nen, eieren en jongen van an dere vogels. Bij onstuimige zee verlaten ze het strand om land inwaarts voedsel te zoeken. Ze werken dan enigszins als weer- voorspellers. Op de weilanden zien we ze „wormtrappen”. Door de met hun poten veroor zaakte trillingen komen regen wormen en dergelijke uit de bodem en worden hun prooi. Het geluid van de zilvermeeuw is wel prettig klinkend. Als ze uit hun humeur zijn, bijvoor beeld door indringers in het broedgebied, storten ze zich in duikvluchten moedig tot vlak boven de hoofden van de onge wenste gasten. Zo niet lager! Ze laten ook wel eens iets vallen zodat bij een bezoek aan een meeuwen-kolonie de beste plun je niet op z’n plaats is. Het zijn grote vogels! Overigens hoeft u zich hierdoor niet te laten weer houden van een rondleiding. Het is een boeiende kennismaking met een doorgaans voor bezoe kers afgesloten duingebied. De natuurgidsen van de Natuur- en Vogelwacht vertellen u graag bijzonderheden betreffende het I ten het nest. Na twee maanden gebied en zijn flora en fauna en I zijn de jongen nagenoeg zelf- hopen iedereen te inspireren tot standig en gaan ze in groot ver- een daadwerkelijke hulp bij het band mee doen aan zwerftoch- behoud en de bescherming van 1 ten langs de kust, of op plaatsen de natuur. Galerie-atelier „Nobel", Lange Nobelstraat 27 te Zierikzee. is vanaf zaterdag 28 mei voor pu bliek toegankelijk. Gedurende de zomermaanden, junk juli en augustus wordt geëxposeerd door een vijftal Zeeuwse kun stenaars die een aantrekkelijke en gevarieerde kollektie werk garanderen. Werk van initiatiefnemer en ei genaar Kees van de Wetering, schilder en grafisch vormgever, maakt deel uit van deze kollek tie. Het omvat een aantal schil derijen en gruizeltekeningen waarin architektonische ele menten in een soms bijna kol- lage-achtig verband sterk op de voorgrond treden. Op het mo ment legt Kees zich voorname lijk toe op het maken van grui zeltekeningen. Met behulp van chablonen wordt gebruik ge maakt van de bekende „spat- techniek” waarbij het in dit ge val voornamelijk gaat om het bereiken van verschillende grijs nuancen met hier en da^r een kleurtoets. Lang niet al zijn werk wordt getoond want een gedeelte is te zien op exposities in Elburg en Middelburg. Kees van de Wetering kreeg zijn op leiding aan de Grafische school en Kunst-akademie te Rotter dam en nam in de afgelopen ja ren deel aan verschillende lan delijke groepstentoonstellingen. I bliek, dat gezien de lessen -zelfs zelf aan de slag kan, hieraan stimulerende bijdrage zal leveren. Openingstijden gedu rende de maanden juni, juli en augustus zijn: Dinsdag tm za terdag 10.ÓO-12.UO uur, 13.30- 18.00 uur, donderdagavond I 19.00-21.00 uur. verder op af- spraak. s het duingebied grote aantallen broedvogels, van bloedende strandvogels tot zangvogeltjes, van wulp en bergeend tot kneu, ekster en fa zant. In dit gebied treffen we ook reeën en vanzelfsprekend konijnen aan Ook de bos- en duinflora bied een interessante v erscheidenhe 1. De Natuur- ea Vogelwacht Schouwen-Duiveland, die op het a. wi trek- en broedvogels rijkbe. d relde Schouwen een bijzondere pl rats inneemt stelt ook dit v.porjaar belangstellenden in de e-legenheid nader kennis te ra aken met de vogelwereld op het schiereiland Iedere dins dag- en vrijdagavond worden gedurende het broedseizoen rondleidingen gehouden in het L 'oedgebied aan de rand van de bossen, van Galerie-atelier „Nobel” verkeert in een nog wat experimenteel stadium maar lijkt een uit elk oogpunt uitstekend initiatief. Het is te hopen dat belangstel lend kijk- en ook koopgraag pu- j een leveren. Openingstijden

Schouwen's Badcourant | 1977 | | pagina 4