Schouwse dracht „Geef om de natuur” w k traditie op retour Kleurig Spuuglok Expositie KA fe? v 1 •A 1AR 'AA ii A W - •xJPv Ik' ei t’-'Ut duurde bol een strook tule werd Het hierbij afgebeelde Schouw se kostuum had in oorsprong, Dezer dagen is de Nationale Ak- tie „Gééf om de Natuur’ gein- troduceerd. Deze aktie - een ini tiatief van het Wereld Natuur Fonds - zal pas in de week van 21-26 november a.s. worden ge houden. Wel wordt in Zeeland deze maand reeds een invitatie- avond gehouden. Doel is het Ne derlandse volk te motiveren tot een andere houding ten opzichte van de natuur en vijftig miljoen gulden bpeen te brengen voor projekten in binnen- en buiten land op het terrein van natuur bescherming en natuurbehoud. Er bestaat op het ogenblik een ruime belangstelling voor zowel verdwenen als verdwijnende klederdrachten. Zeeland, neemt wat de rijkdom aan klederdrachten betreft een belangrijke plaats in. Arnemuiden, Walcheren. Zuid-Beveland en het land van Axel en Cadzand kunnen nog prat gaan op een voortgezette traditie, een levende dracht. De trekmutsen met daarop het parmantige „kipje” behoren op Schouwen voorgoed tot het verleden. Er resteren slechts ou de foto’s en museumstukken. evenals elders in Zeeland, een veel kleuriger karakter. Onder religieuze invloeden werd deze traditie verbroken en voerde in de loop der tijd het stemmig zwart de boventoon. Eind vorige eeuw werden nog lichtgekleurde japonnen gedragen. Deze moe ten vaak groen en lila-paars van kleur zijn geweest. Bij zeer konservatieve groepe ringen was het dragen van kleur, burgerhoed en sieraden als mutsebellen uit den boze en werd als „werelds” beschouwd. Normaal werd doorgaans bij uit gaan en kerkgang een burger- capothoedje gedragen waaraan de schelphoed moet zijn vooraf gegaan. Het Schouwse kostuum onder ging vanaf het begin van deze eeuw weinig of geen verande ringen meer. Het was voorna melijk een oudere generatie die nog in dracht ging en typerend voor de levende dracht is vaak juist het toevoegen en verande ren van diverse elementen door de jongere garde. Die liet toen al de dracht, de dracht en trek muts, bellen en ouderwetse bur- gerjurk belandden zodoende in het „kammenet”. De oudere drachtdraagster hield het bij een lange zwarte japon of een hoog gesloten, eveneens zwarte rok- jakkombinatie. De mutsen die omstreeks de helft van de vorige eeuw in omvang waren toegeno- I men, doordat rond de gebor- Wel worden vaak schitterend uitgevoerde uitgaven gedaan met betrekking op verdwenen en verdwijnende klederdrach ten. Bovendien worden hiermee verband houdende exposities re- w- Via een tournee dooi’ de regio wordt de aktie gepresenteerd aan allen die zich voor deze zaak aktief willen inzetten. Die inzet is met name nodig om te komen tot de plaatselijke komitees, die de basis van de aktie zullen moe ten vormen. Op deze regionale bijeenkomsten wordt de meer-schermen-presen tatie „ECO - het huis van alle mensen” vertoond, die het „waarom” van de aktie duide lijk maakt. Daarover kan in een panel-discussie worden nage praat, waaraan o.m. de oud- koopvaardijgezagvoerder en ak tief natuurbeschermer, W. F. Mörzer Bruyns, zal deelnemen. De toegang tot de avonden is vrij. Alle belangstellenden zijn welkom! De voorzitter van het Wereld Natuur Fonds Nederland, dr. M. G. Wagenaar Hummelinck, stel de dezer dagen: „De natuur is een kapitaal, dat we niet mogen interen - we moeten van de rente leren leven Op Schouwen-Duiveland is dat niet meer het geval. Onder in vloed van veranderde omstan digheden, oorlog, ramp, verbro ken isolement en daarmee ge paard gaande aanpassingsver schijnselen, praktische en socia le overwegingen, raakte de dracht in onbruik. Bovendien was men hier in de vorige eeuw al afgestapt van keus, of keurs (rok), mankei oftewel jak, beuk, en doek. Het eigenlijk kostuum paste zich vanaf die tijd aan bij de heersende burgermode en de later weer verouderde japonmo- dellen waren daarvan het ge volg. Hoewel het Schouws kos tuum wat soberder was dan de eveneens verdwenen drachten van Tholen en Noord-Beveland, bestond er in grote trekken toch veel overeenkomst. De hierbij gedragen kanten trekmutsen be hoorden zeker tot de meest aan trekkelijke mutstypen in ons land. In kombinatie met het sieraden garnituur vormden ze een prach tige omlijsting van het gezicht en mischien hebben ze zich, dankzij deze charme langer we ten te handhaven dan de overi ge traditionele onderdelen van het kostuum. Deze gedachte staat centraal in „Gééf om de Natuur”. En dus ook op deze avonden. Het is nog niet te laat. Maar het wordt met de dag later Voor belangstellenden die zich hiervan bewust zijn: de motiva- tie-avond voor Zeeland wordt 16 mei a.s. gehouden in de Schouw burg, Molenwater 99 te Middel burg. Het oorijzer, op Schouwen vaak de beugel genoemd, bekleedde nog zijn originele funktie en ein digde in twee naar boven spits toelopende krullen. Door de stand van de muts kwamen krullen en bellen hier wat min der tot hun recht dan bij de dracht van Tholen en Noord- Beveland. Aan de Schouwse krullen hoorden gouden, meest klaverbladvormige bellen waar aan weer parelhangers, meestal van zilver, vaak met diamant. Door minder draagkrachtigen werden hier vroeger ook wel koperen krullen gedragen. In de rouw werd de kanten muts vervangen door eenzelfde model exemplaar van batist. Evenals elders in Zeeland werden hierbij zwartgitten rouwklokken gedra- I gen. Het haar dat in het midden i gescheiden, zich in twee boogjes langs het voorhoofd hoorde te welven, werd de „spuuglok” ge- noemd. De oorsprong van deze benaming geeft weinig aanlei- ding tot misverstand. Op een doodenkele mutsdraag ster na, is de Schouwse dracht volledig verdwenen. Tijdens klederdrachtshows in het zomerseizoen in de afgelo pen jaren georganiseerd, werd de dracht even in ere hersteld. Niet meer dan het levendig hou den van een herinnering of voor jeugdiger generaties de konfron- tatie met een tijd die onherroe pelijk voorbij is. BROUWERSHAVEN Zaterdag 28 mei - 14.00 uur: Wandeltocht A.S.V. Brou wershaven. Vertrek vanaf de Markt. Zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 mei - Zeilwedstrij den op het Grevelingenmeer van de Cadetklasse. Orga nisatie: W.S.V. Brouwershaven en Ned. Cadetklasse Orga nisatie. BURGH-HAAMSTEDE Maandag 30 mei - 10.00 uur: Voetbaltoernooi S.V. D.F.S. voor B- en C-junioren, op sportpark Van Zuijen te Burgh. Toegang gratis. Dinsdag 31 mei - 19.00 uur: Excursie naar de broedkolo- nies van de zilvermeeuwen, vanaf het pompstation van de waterleiding aan de Adr. v. d. Weijdeweg. Kosten f 1,— p.p.,, kinderen tot 12 jaar vrij. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.-kantoren Burgh-Haamstede en Renesse. Vrijdag 3 juni - 19.00 uur: Excursie naar de broedkolonies van de zilvermeeuwen, vanaf het pompstation van de wa terleiding aan de Adr. v. d. Weijdeweg. Kosten f 1,— p.p., kinderen tot 12 jaar vrij. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoren Burgh-Haamstede en Renesse. RENESSE Zaterdag 28 mei - 19.30 uur: Concert „Luctor et Emergo” op de muziektent. Donderdag 2 juni - Toeristenmarkt. Woensdag 8 juni - Toeristenmarkt. Donderdag 9 juni - 19.00 uur: Rondleiding rond slot Moer- mond. o.l.v. dhr. W. L Kristelijn, vanaf de ingang van de slotlaan. Kaarten afhalen vóór 17.00 uur bij de V.V.V.’s a f 1,p.p. SCHARENDIJKE Zaterdag 28 mei - 14.00 uur: Rommelmarkt-bazar S.V. Z.S.C. 62. in ..De Putmeet”. Vanaf 22.00 uur dansen. x aangezet en daarna pas de ei genlijke strook kant, nam nog in omvang toe. Aan de hand van breedte en rijkdom van deze kantstrook kon men tevens de mate van welstand van de draagster vaststellen. i gelmatig georganiseerd. Wie I toch al het idee had de Pinkster- I dagen een bezoekje aan België i te brengen zou de kanttentoon stelling „Kant voor Nederland” op kasteel „Cortewalle” te Be- veren-Waas in de route kunnen i opnemen. Hier werden de me erkanten die bestemd waren j voor- de Nederlandse kleder- i drachten geklost. De overzichts tentoonstelling geeft hiervan een beeld en de ontbrekende scha- kei tussen maker en verbruik- ster, de kantuitgever-verkoper, i kan bij zijn reisroute bij wijze 1 I van spreken op de voet worden gevolgd. Een route waarbij Schouwen-Duiveland destijds niet werd vergeten. De expositie is geopend op de weekeinden van 14, 21 en 28 mei en valt bo vendien 19, 20 en 30 mei te be zichtigen, van 14.00 tot 18.00 uur.

Schouwen's Badcourant | 1977 | | pagina 2