het dorp Koudekerke (S.) de Rijkspolitie Tips van Wanneer werd door de bewoners verlaten? X Voorkom diefstal - - am_ SCHOUWENS SAOCOURANT PAGINA S 1. 1. 2. 3. 5. Versicherungsbeweis Wanneer een zeedijk - water- kerende dijk - gevaar begon' te lopen om weg te vallen, legde men daarachter, meer binnen waarts, een slaperdijk. Het ma teriaal voor zulk een dijk werd in die tijden genomen van de bovengrond der percelen tussen de zeedijk en de te maken sla perdijk. Het overblijvende op pervlak tussen de twee dijken noemde men dan inlaag of inse- te. Door het weghalen van de bouwvoor, ontstond een eigen- Deze gegevens kunnen na een gepleegd misdrijf waardevol zijn voor de opsporing. Waar schuw aanstonds de politie omtrent alle bijzondere ver dachte omstandigheden. Sie den einem oppervlak kon aan een andere De Plompe Toren van Koudekerke gezien vanaf de zeedijk. Reeds in '1405 wordt in de geschiedenis van Schouwen de kerk van het dorp Koudekerke genoemd, waaraan de toren verbonden is ge weest. In 1581 wordt dwars door het dorp een dijk als water kering aangelegd, waardoor de kerk van het dorp is afgesneden. In 1583 komt de kerk in slopershanden. In 1931 werd een begin gemaakt met de restauratie en in de vijftiger jaren weer geheel hersteld van oorlogschade. Vanaf de trans heeft men een prachtig uitzicht op de Oosterschelde. Dagelijks te bezichtigen, waarvoor de sleutel is te bekomen op de boerderij van de heer M. O. Hanse. Toegang 25 ct. 4. Voorzie de benzinetank van uw auto van een slot en zorg dat dit steeds gesloten is. Zorg ook bij parkeren dat de auto-antenne ingeschoven is. Reformatie, welk fonds beheerd gevaar voor onder- werd door een speciale rent gang, want in 1475 lag de zee- meester, dijk nog drie km van het dorp Moge verwijderd. De Rijkspolitie raadt alle gasten aan gedurende hun verblijf in hun vakantie-oord, de volgende wenken ter harte te nemen: ver- l i eigenaar behoren dan de 3. Parkeer bij avond en nacht bij voorkeur op een goed ver lichte parkeerplaats of op bermen van wegen voorzien van openbare verlichting. kerk geen patroon wordt waaraan de kerk was ge wijd, blijkt uit de wijding van I de tweede kerk, dat Koudeker- ke Sint Maarten als schutspa troon had (llnovember), zodat aangenomen mag worden dat de Lassen Sie wahrend Ihrer Abwesenheit keine Objecte in Ihrem Wagen. Zelte, Wohn- wagen, Boot oder Strand- hauschen liegen. Wenn das nicht möglich ist, versuchen Sie dann diese Sachen dem Auge zu entziehen. Nehmen Sie bitte Ihren Führerschein und so weiter immer aus dem Wagen mit. Schliessen Sie die Türe und den Kofferraum Ihres Autos ab, und nehmen Sie Ihre Zündschlüssel immer mit. Laat tijdens uw afwezigheid geen kostbare voorwerpen achter in uw auto, tent, ca ravan, boot of strandhokje. Is dit niet mogelijk, zorg dan dat deze voorwerpen aan het oog onttrokken zijn. Laat nimmer autopapieren in uw auto achter. Laat fietsen en bromfietsen niet onbeheerd achter zon der dat deze deugdelijk af gesloten zijn. Zorg boven dien door een eenvoudige in greep dat uw bromfiets niet aanstonds gestart kan wor den. Laat nimmer het ver zekeringsbewijs bij uw brom fiets achter. 4. Versehen Sie den Benzin- tank mit einem Schloss. Schieben Sie die Auto-an tenne beim Parken ein. Parken Sie ihren Wagen abends und nachts vorzugs- weise auf einem Parkplatz oder auf Seitenhafens die gut beleuchtet sind. 2. Doe alle portieren en de kof ferruimte van uw auto op slot bij het verlaten daarvan en houdt de contactsleutels steeds onder uw berusting. 6. Laat geen antiek, sieraden of kostbare voorwerpen onno dig onbewaakt achter in uw tweede woning. Is opbergen niet mogelijk, leg dan een foto-album *aan van deze voorwerpen, waardoor de op sporing na diefstal kan wor den bevorderd. Sluit alle ra men en deuren voordat u de tweede woning verlaat; schuif de overgordijnen voor de ramen. Het dorp Koudekerke, eertijds gelegen in het zuidelijke deel van de polder Schouwen, onge veer driekwart uur gaans van de oorspronkelijke zeedijk, schijnt een zeer vroeg bewoond en volkrijk dorp te zijn geweest. Als zelfstandige ambachtsheer lijkheid bezat het schout, sche penen en rechtspraak. Ten zui den van dit dorp lagen de paro chies Brieskerke. Westkerke en Oudèrkerke. Reeds in het laatst van de veertiende eeuw begon de zuid- aardige situatie omtrent de ei- v.iot „=n i genaars van zulke percelen. De polder, beter uitgedrukt: het ambacht - omdat het een be paalde parochie betrof - behoor de aan de ambachtsheer. De be bouwbare grond kon verschil lende eigenaars hebben. Werd 7. Stel als eigenaar van een tweede woning een betrouw bare toezichthouder aan, die regelmatig controle uitoefend op uw eigendommen. 8. Noteer kleur, merk en ken tekens van auto’s die zich min of meer verdacht ophou den binnen uw woongebied. vermeld I begin van de tweede helft der zestiende eeuw, vindt men ner gens iets vermeld van het dorp of de kerk van Koudekerke, I noch in de handelingen van de Zeeuwse Synode, noch ook bij de samenvoeging van parochies on- jaarmarkt of kerkmis gevierd der één predikant. Voorzover’ werd op Sint Maarten. bekend komt Koudekerke ook De tweede kerk zal gebouwd niet voor in de rekeningen van zijn m het laatste kwart van de de geestelijke goederen na de vijftiende eeuw. Toen was er Reformatie, welk fonds beheerd nog geen 6. Lassen Sie keine Altertümer oder andere wertvolle Gegen- stande unverwaltet in Ihrer zweiten Wohnung zurück. Photographieren Sie diese Gegenstande damit etwaige Diebstahle schneller geklart werden können. Schliessen Sie Ihre Wohnung immer ab. kust van Schouwen verval te vertonen en Fokker toont reeds inlagen aan voor het jaar 1400 in dit deel van de polder. Reeds vroeger werden inlagen of in- seten in Schouwen gemaakt, wat moge blijken uit een brief van Graaf Floris V - 26 februari i nu zulk een inlaag of slaperdijk 1291 - waarin gesproken werd I gelegd van de bouwvoor, dan over de kosten van de te maken werd het „baatgevend opper- inlagen. welke over het gehele I vlak” weggenomen. Alleen dit dijkvak moesten worden deeld. werk moet worden. Bewijst het leggen van de di- de kerk heeft gestaan en ron- verse inlagen een snelle achter- dom de bestaande toren. uitgang van deze omgeving, het- Wanneer na bovenstaande uit- zelfde zou zijn af te leiden uit eenzetting het vermoeden uitge bet genoemde register van de i sproken wordt dat de bewoning aartsdiaken, waarin de laatste van het dorp in het midden der pastoor vermeld wordt in 1523. zestiende eeuw heeft opgehou- Ook na de algemene intrede der den, menen we niet ver van de Reformatie op ons eiland, in het I waarheid te zijn. 5. Lassen Sie Fahrrader und Mopeds nicht unverschlossen zurück. Nehmen Sie immer Ihren mit. 7. Stellen Sie einen Person ann, die regelmassig Ihre zweite Wohnung und Eigentümer kontrolliert. bachtsheer. De ondergrond evenwel niet. Zo ontstonden „karrevelden” of, zoals deze in Duiveland genoemd werden, „uitslagen”, die geheel aan de ambachtsheer terugvielen. De eigenaars van de percelen beza ten dus geen recht meer op de van de bouwvoor ontdane grond die was overgebleven. Dit alles volgens het Zeeuwse Leen recht. Gevolg hiervan was dat de landbouwende bevolking moest vertrekken wegens ge brek aan levensruimte. Dat was ook het geval in dit zuiddeel van Schouwen, waar de kust regelmatig afbrokkelde en de eerste inlaagdijk werd ge maakt in 1475. welke dijk gelegd werd tussen de parochies West kerke en Ouderkerke. Sindsdien volgde steeds sneller het leggen van inlaagdijken in noordelijke richting elkander op, nl. in 1505, 1538, 1541, tot in 1565 een in laagdijk werd gelegd voor het dorp Koudekerke. In 1581 werd wat nu de zeedijk is, als inlaag dijk gelegd, juist langs de toen malige kerk en toren, dus mid den door het dorp. Door dit prijsgeven van grond werd de bevolking die daarop woonde, steeds meer noord waarts gedreven. Velen zullen daardoor waarschijnlijk die buurtschap hebben verlaten. omdat het gevaar niet te stuiten bleek. Tenslotte werd in 1654 de I nu nog besaande inlaagdijk ge- I legd ten noorden van de nu nog bestaande zeedijk, waardoor de Koudekerkse inlaag ontstond. waarin de Plompetoren staat. als laatste overblijfsel van het in zee verzonken dorp. Of deze toren de „zegevierende bekroning" van de eerste dan wel van de tweede kerk is. ge weest. kan niet met zekerheid worden gezegd, al is er aanlei ding hem bij de eerste kerk te denken. De eerste kerk was waarschijnlijk gewijd aan Sint Maarten en had twee bij-altaren nl. voor het heilig kruis en Ma ria de onbevlekte maagd. Reeds vrij vroeg moet het een kerk dorp van betekenis zijn geweest, wat is af te leiden uit de bege ving van de kosterij van die kerk. Toen Graaf Willem de Goede in 1322 te Zieriksee ver toefde, schonk hij de kosterij aan Pieter Dankaertszoon, uit welke begeving het vermoeden zou kunnen rijzen, dat deze heerlijkheid toen nog grafelijk eigendom was of althans de kerk gerekend moest worden tot grafelijk bezit. Mede zou kun nen blijken uit de vermaarde jaarmarkt, die te Koudekerke werd gehouden - jaarmarkten ontstonden in de veertiende eeuw - dat dit dorp reeds vroeg enige betekenis had. Deze dorps kerk verkeerde waarschijnlijk in het midden der vijftiende eeuw reeds in een bedroevende staat, wat, gezien het volkrijke dorp met de vermaarde jaar markt en een winstgevende kos terij, toch wel op hoge ouder dom zou kunnen wijzen. I Toen in 1468 dit ambacht, te gelijk met het ambacht Haam stede door de Prins van Gruit- huijze werd aangekocht, heeft deze daar een nieuwe kerk doen bouwen „ter eere van den Al- machtigen God; van de glorie rijke Maagd en Moeder des Hee- ren, Maria; van alle heiligen en van Sint Maarten, de patroon dezer plaats”. Hoewel uit het re gister van de aartsdiaken van de Utrechtse Dom, van de eerste 8. Notieren Sie sich Farbe, Marke und Kennzeichen von Auto’s die sich mehr oder weniger verdachtig in Ihrem Wohngebiet aufhalten. Diese Notizen können weftvoll sein bei einer eventuelle Fahn- dachtvall spüren. dung. Warnen Sie immer die Polizei. wenn Sie einen Ver uit het bovenstaande blijken waneer de bewoning van Aangezien er alleen gesproken dit dorp is opgehouden, geen wordt van een kerk en niet van enkele grond is er om een ver een toren, is het niet uitgesloten moeden te opperen wanneer het dat de laatste reeds bestond en dorp is gesticht en de bewoning de eerste kerk in haar nadagen een begin nam. Dit zou alleen als bekroning gediend had, wat kunnen blijken uit schreven- gezien de stijl van dit bouw- I vondsten of dergelijke in het „.1: niet onmogelijk geacht I nog overgebleven schamele stukje onberoerde grond waarop

Schouwen's Badcourant | 1976 | | pagina 5