De moeilijkste Delta-kluif CROSS RENESSE Afsluiting Oosterschelde Wilt u Hoog- en laag water DE BADCOURANT Gratis verspreiding huis aan huis in de Westhoek van Schouwen en op alle campings op Schouwen-Duiveland ZATERDAG 14 JULI A.S. AANVANG 2.30 UUR Prettige vakantie altijd uit Bezienswaardigheden c haalt U er 13 JULI 1973 Nr. 6 ROQGENPL O 3 km NOORD-BEVELAND pylonen torens) voor de ka- a]s gastheer optreden toerisme (vooral van het week- BADCOURANT 1.29 2.12 2.51 3.27 3.56 4.27 4.57 5.29 6.08 AUTO Wilt U lekker eten, uw fris drankje of kopje koffie gebrui ken, een boottocht maken langs de Zeeuwse kust, de deltawer ken van nabij bekijken of fijn alleen of gezamenlijk een hen geltje uitgooien, musea bezoe ken, een stukje grond of een huisje kopen, paardrijden, ge nieten van cabaret of een gezel lige dansavond, geld wisselen en iedere dag dolfijnen zien dansen, bioscoopje pakken, of. och noemt U maar op, het staat allemaal in de adver tenties in deze badcourant waaruit U een keus kunt maken daarvoor, mits de aanvaring plaats heeft tussen NAP'2.00 m en NAP -f-2.00 m. Tegenstand Overigens neemt met het voort schrijden der werkzaamheden de actie tegen de afsluiting in hevigheid toe. Vele biologen vrezen, dat de afgesloten Oos terschelde een „dood water” zal worden, waarin weinig leven mogelijk zal zijn. Bovendien is men van mening, dat het stilstaande water snel ten prooi zal vallen aan vervui ling, waardoor het voor recrea tief gebruik over enkele tiental len jaren ondeugdelijk zou zijn. Verder is daar nog steeds de groep vissers (vooral ook oester- en mosselkwekers), die de af sluiting als broodroof beschou wen: in het verzoetende water kunnen geen mosselen en oes ters worden gekweekt. Vooral Yerseke (waar ook de militante Actiegroep Oosterschelde Open is gevestigd) is een broeihaard van verzet, waai- men op heftige emoties kan rekenen, als men verklaart vóór afsluiting te zijn. Monsterkarwei De afsluiting d.m.v. de 3 kabel banen zal te zjjner tijd uiteraard een toeristisch object worden, zoals alle Delta-werk-onder- delen dat geweest zijn. Vooral omdat de monsterkrachtproef sterk tot de fantasie spreekt. Rondvaartbedrijven zullen on getwijfeld een route langs de kabelbaanstortingen uitstippe len en Rijkswaterstaat zelf zal HAAMSTEDE Vuurtoren. Dagelijks te bezich tigen (behalve zaterdag en zon dag) van 9.30-11.30 uur en.van 14.00-16.00 uur. Toegangskaar ten verkrijgbaar in het nabijge legen woonhuis. Plompetoren. Te bezichtigen da gelijks. Sleutel te verkrijgen bij de nabij gelegen boerderij var de heer M. O. Hanse. Toegangs prijs 25 cent. Uitkijktoren, nabij pompstation „De Blinkert”, A. v. d. Weijde- ’n volg van. Vandaar dat vele be zoekers interesse hebben in een momentopname van de Delta werken: „Hoe ver zou men nu gevorderd zijn ten opzichte van vorig jaar?”, vragen vaste be zoekers zich. Daarom vertellen we hieronder in het kort, dat (na de open stelling van de dam door het Brouwershavense Gat, van Schouwen naar Goeree, vorig jaar Pasen) alleen in de Ooster schelde nog sprake is van enige „voortgang”. Voor het overige zijn de Delta-dammen groten deels afgewerkt. De finale De afsluiting van de Ooster schelde (het langdurigste en moeilijkste karwei, dat de Del tawet vermeldt) kan worden be zien als de „finale”, waarbij alle ander afsluitingswerken kunnen worden vergeleken als „oefenin gen”. De Oosterschelde-monding Hervormde kerk. Ter bezichti ging en bezinning geopend: maandag 15.00-17.00 uur, Eén der predikanten is aanwezig. BURGH Herv. kerk. Bezichtiging dage- ging en bezinning geopend: maandag 15.00-17.00 uur. Eén der predikanten is aanwezig, DREISCHOR Herv. kerk. Bezichtiging dage lijks van 10.00-17.00 uur. Toe gang gratis. Er staat een busje. BROUWERSHAVEN Herv. kerk. Bezichtiging dage lijks van 1.30-4.30 uur, behalve zondags. Inlichtingen: kosteres mevr. K. de Jonge-Hoekman, Noorddijkstraat 44, telef. (01119) 468. RENESSE Hervormde kerk. Ter bezichti ging en bezinning geopend op maandag en donderdag 15.00- 17.00 uur. ZIERIKZEE Gemeentemuseum, stadhuis.Van maandag tot en met zaterdag geopend, van 10.00-12.00 en 13.30 -16.30 uur. Toegangsprijs: 100 en 25 cent. Maritiem-museum, Noord Ha venpoort. Van maandag tot en met zaterdag geopend 10.00-17.00 uur. Toegangsprijs: 100 en 25 cent. Burgerweeshuis, Poststraat 45. Beeldentuin en antiekbeurs. Ge opend maandag t/m zaterdag, 10.00-17.00 uur. BRUINISSE Oudheidskamer. Woensdag en zaterdagmiddag van 15.00-17.00 14 juli t/m 22 juli 1973 Hoogwater 13.48 14.28 15.05 15.36 16.05 16.33 17.04 17.40 18.20 14 juli 15 juli 16 juli 17 juli 18 juli 19 juli 20 juli 21 juli 22 juli Laagwater circa 6 uur later. verschijnt gedurende de zomer maanden op Schouwen-Duiveland, ten gerieve van de badgasten en wordt elke week gratis huis-aan- huis bezorgd en is een uitgave van Drukkerij Lakenman Ocht- man, postbus 1, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. is dieper dan alle andere sluit gaten, de aan te leggen dam wordt langer dan zijn broertjes (t.w. zo’n 8 km) en de stroom- sterktes waartegen moet wor den opgebokst hebben Rijkswa terstaat nog nooit zo’n probleem opgeleverd. Toch moet in 1978 de Oosterschelde dicht zijn. Sinds 1966 wordt er al aan de dam geknutseld. Er zijn op on diepe plekken tussen Schou wen-Duiveland en Noord-Beve- land intussen 3 werkeilanden aangelegd, die te zijner tijd on der de enorme dam zullen ver dwijnen. Van noord naar zuid zijn dat: de Roggenplaat, de Neeltje Jans en het Noordland. Tussen de werkeilanden Neeltje Jans en Noordland is intussen al een stuk dam aangelegd. Er resteren dus welgeteld 3 sluit gaten, die. van noord naar zuid bekeken, voor het gemak de na men van de Hammc Schaar van Rog^ènplaat en Roompot hebben gekregen. De afslui- tingswapens van Rijkswater staat en de aannemerscombina- ties zijn een oude getrouwen: I de kabelbanen, 3 in totaal. (Van een medewerker) .Kabelbanen BIRGHSLLJIS - Telkenjare Het besiujt tot afdamming door wgdt de Badcourant een van middel van kabelbanen werd in in^^Deltawerken VeYTtXis- 1971al genomen. Dit voorjaar weer talloze maïen’vöór“töeris- ten Jie dl Westhoek van Schou- ^5“ AeUSsmaakt uit de ten en andere geinteresseerden wen bezoeken krijgen al direct be]baan Die keuze was moeilijk I met de gevolgen van de Delta- Enkeje ovrwegingen van Rijks- i werken te maken als ze op weg I vim Töv.r.i-n „zxvs TA-. 4? 1--— I naar ons vakantiegebied zijn: I de verscheidene dammen die nodig zijn om het achterliggen de gebied te beschermen tegen stormvloeden en i rampen als in 1953. vormen im mers geliefde verbindingen voor het wegverkeer. Schouwen-Duiveland is bereik- baarder geworden door de dam men. Ze hebben het economisch leven en het leefpatroon sterk veranderd. De toename van het zonder grote kans op schade”. „Over het algemeen kan men zeggen, dat in zulke gevallen weg. Toegang gratis, een eenvoudige opzet van de constructie leidt tot de snelste en veiligste bouwmethode”, waaraan werd toegevoegd: „De uitvoering zal voorts gebaat zijn j bij de toepassing van zeer zwaar materieel, dat zo weinig moge lijk hinder ondervindt van dei ning en windgolven uit zee”. Zo, ga er maar eens aan staan! Het was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Aan 6 aannemers werd gevraagd een ontwerp te maken, voorzien van een prijs opgave. Uitgaande van vorenge noemde ervaringsgegevens werd eind vorig jaar gekozen voor stalen kabelbaantorens, ontwor pen door Mannesmann Neder land B.V. Ze worden geplaatst met behulp van een kraaneiland, en zijn zó ingenieus, dat zelfs een schip er tegenaan kan varen, zonder dat de torens zullen af knappen: een verende constructie halfin zorgt waterstaat waren: „De afslui ting van de Oosterschelde is het moeilijkste Deltawerk. De ver vooruitgeschoven ligging maakt, dat de omstandigheden voor de watersnood - uitvoering bijzonder zwaar zijn. Zoals gebruikelijk bij werken buitengaats, zal getracht moeten worden, de torenconstructies zeer snel te plaatsen, terwijl het mogelijk moet zijn om het werk bij eventuele onderbreking door storm veilig achter te laten, endtoerisme is er een direct ge- i SCHOUWEN

Schouwen's Badcourant | 1973 | | pagina 1