Ellemeet: de achterdeur van de kust die steeds meer wordt gebruikt Wilt u Hoog- en laag water Groot muziekfestival te Zoiinemaire DE BADCOURANT Gratis verspreiding huis aan huis in de Westhoek van Schouwen en op alle campings op Schouwen-Duiveland 'n Prettige vakantie haalt U er altijd nit Bezienswaardigheden KAMPVUREN 16 juni t/m 24 juni 1073 hoge pensions, (Van een medewerker) Jonge mensen camping-afval Toch vlakbij 9, der alles aan, de school voor het dorp te behouden en de overle vingskansen te vergroten. In een grote feesttent wordt de dag besloten met feest- en dans muziek. Een werkelijk unieke gebeurte nis in deze plattelandsgemeente, op plm. drie kilometer afstand van de stad Brouwershaven ge legen. Plompetoren. Te bezichtigen da gelijks. Sleutel te verkrijgen bij de nabij gelegen boerderij van de heer M. O. Hanse. Toegangs prijs 25 cent. Uitkijktoren, nabij pompstation „De Blinkert”, A. v. d. Weijde- weg. Toegang gratis. 2.32 3.10 3.44 4.17 4.48 5.23 5.58 6.40 7.27 ZIERIKZEE Gemeentemuseum, stadhuis.Van maandag tot en met zaterdag geopend, van 10.00-12.00 en 13.30 -16.30 uur. Toegangsprijs: 100 en 25 cent. HAAMSTEDE Vuurtoren. Dagelijks te bezich tigen (behalve zaterdag en zon dag) van 9.30-11.30 uur en van 14.00-16.00 uur. Toegangskaar ten verkrijgbaar in het nabijge legen woonhuis. DREISCHOR Herv. kerk. Bezichtiging dage lijks van 10.00-17.00 uur. Toe gang gratis. Er staat een busje. BROUWERSHAVEN Herv. kerk. Bezichtiging dage lijks van 1.30-4.30 uur, behalve zondags. Inlichtingen: kosteres mevr. K. de Jonge-Hoekman, Noorddijkstraat 44, telef. (01119) 468. Hoogwater 14.53 15.26 15.58 16.23 16.55 17.31 18.10 18.52 19.41 Burgerweeshuis, Poststraat 45. Beeldentuin en antiekbeurs. Ge opend maandag t/m zaterdag, 10.00-17.00 uur. Weg van de kust Maritiem-museum, Noord Ha venpoort. Van maandag tot en met zaterdag geopend 10.00-17.00 uur. Toegangsprijs: 100 en 25 cent. Wilt U lekker eten, uw fris drankje of kopje koffie gebrui ken, een boottocht maken langs de Zeeuwse kust, de deltawer ken van nabij bekijken of fijn alleen of gezamenlijk een hen geltje uitgooien, musea bezoe ken, een stukje grond of een huisje kopen, paardrijden, ge nieten van cabaret of een gezel lige dansavond, geld wisselen en iedere dag dolfijnen zien dansen, bioscoopje pakken, of.. och noemt U maar op, het staat allemaal in de adver tenties in deze badcourant waaruit U een keus kunt maken Zaterdag 16 juni a.s. wordt een groot muziekfestival gehouden ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de plaatselij ke Harmonievereniging „Nut en Uitspanning” te Zonnemaire. Vele toeristen die in 1972 te gast waren op diverse campings in de Westhoek zullen zich de Boe renkapel van „N. en O’’ herin neren, wiens optreden ten doel had de grote loterij te doen sla gen. Uit het programma blijkt dat er ook voor de vakantieganger veel feestvreugde valt te beleven op 16 juni. Niet minder dan tien muziekkorpsen dingen naar mooie prijzen. Een speciaal con cert in avonduren door de Amsterdamse Politiekapel vormt een van de grote attrakties. Bo vendien nog een optreden van de Rijvereniging „De Schouwse Ruiters”. BADCOURANT o drukte, volle prijzen, etc. De laatste jaren is er daarom een tendens, die in VVV-krin- gen„ verdieping van het achter land” wordt genoemd. Niet ie dereen zoekt tenslotte het strand op, waar hij soms nog geen vierkante meter voor zich zelf heeft. Waar hij naar een parkeerplaatsje voor zijn auto moet zoeken tot de dag bijna om is Waar hij voor een pilsje een prijs moet betalen, die in zijn stamcafétje recht geeft op 3 glazen schuimende tinteling. Waar hij in de volle vakantie- molen zo lang wordt doorge draaid. tot hij „gemold" is. Het is dan ook uit dien hoofde niet verwonderlijk, dat een deel van de belangstelling voor de dorpen, die pal aan de kust lig gen, is afgevloeid naar minder bekende maar toch geliefde om gevingen als Ellemeet en Scha rendij ke. Dat Ellemeet naar voren trad hield natuurlijk ook verband met de openstelling van de Brouwersdam: op evenwichtige wijze werden campings en bun- galowparkjes bij de adspirant- toeristen onder de neus gescho ven. En ze kwamen. Natuurlijk kwamen ze. Waar om zouden ze weggebleven zijn? Ook bij Ellemeet is een mooi strand. Er zijn nooit parkeer- moeilijkheden. Men behoeft er geen parkeerbelasting te beta len. Er is geen drukkende toe ristenbelasting. De centen die je moet neertellen om voor tent of sta-caravan een plaatsje te vinden, zijn betrekkelijk laag. En ook in de winkels van Elle meet en Scharendijke, vind je nog niet het verschijnsel, dat wat 's winters 60 ct kost, ’s zo mers 90 ct moet opbrengen Kortom, de toerist is er nog geen melkkoe. Onze eerder geciteerde Rotter dammer zegt ervan: „Het zijn vooral de jonge mensen, die voor het dorp behöïïclen moeten blijven. Als ze in de winter maanden op het eiland ergens werk kunnen vinden, is er voor hen voldoende gelegenheid om ’s zomers in de sfeer van toeris me en vakantie wat te verdie nen. En de werkgelegenheid in die sector wordt in Ellemeet en Scharendijke natuurlijk elk jaar iets groter!’’ Ellemeet heeft voldoende plus punten om ’s zomers zoveel brood te verdienen, dat er ’s winters nog wel wat beleg voor gekocht kan worden 1 te verbranden. Ik wil er op wijzen dat dit vol gens de Algemene Politie Ver ordening verboden is. De commandant der vrij willige brandweer Wes- terschouwen, J. van Sluyters ik het in Westerschouwen nau welijks beter had kunnen tref fen voor deze prijs.” De vrolijke zomerse bezigheden van Ellemeet steken echter schril af bij de winterse situatie: dan voelt Ellemeet zich goed bedreigd, omdat binnen de ge meente Middenschouwen de dorpen Kerkwerve en Scharen dijke zijn aangewezen als de „groeidorpen”. Ellemeet wil óók groeien. Het wordt zich dit sinds begin 1973 steeds heftiger be wust. De aftakeling van de bevolking en het vertrek van jonge ge zinnen naar andere eilanddor- pen (in Ellemeet zijn sinds men senheugenis geen 1 -gezinswo ningen gebouwd) heeft schrik gewekt Er wordt nu alles aan gedaan, de rem te zetten op de bevolkingsachteruitgang School- ho fd .B A. Kievith doet er ver verschijnt gedurende de zomer maanden op Schouwen-Duiveland. ten gerieve van de badgasten en wordt elke week gratis huis-aan- huis bezorgd en is een uitgave van Drukkerij Lakenman Ocht- man, postbus 1, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. Het is een al langere tijd be staand verschijnsel, dat de pure kuststreken uitpuilen van va kantiegangers, die ofwel we ken! S' g ofwel gedurende enkele dagen, een verblijf proberen te arrangeren, en dan het liefst zo dicht '.ogelijk bij de duinen en de zee. Strand en zee golden altijd als - „uit.a-bright-vakantiesymbo- len”. Wie kon zeggen, dat hij „maar enkele minuten lopen van het strand zat”, bedoelde meestal dat hij een uitstekende vakantie had gehad en dat hij een exclusief onderkomen had. Langzamerhand kwamen ook de nadelen van een situering vlak bij strand, duin en zee in de schijnwerper te staan. Niet langer is „maar enkele minuten gaans van het strand” een ver koopargument, omdat het meest l gelijk staat met: grote 16 juni 17 juni 18 juni 19 juni 20 juni 21 juni 22 juni 23 juni 24 juni Laagwater circa 6 uur later. ELLEMEET. - Als we de kust strook van Schouwen-Duiveland als de gevel beschouwen, is El- lemeei de achterdeur. Het is echter opmerkelijk, dat de toe risten in de Westhoek tegen woordig niet uitsluitend meer door de voordeur naar binnen komeiu maar steeds vaker de achterdeur gaan gebruiken. El- lemee: merkt dat goed. Een sta-caravangebruiker, uit Rotterdam, die al jaren (lang voor de openstelling van de Brouwersdam) dit Midden- schouwse gebied ontdekt had, vertelt: „Het is hier veel rusti ger dan in Westerschouwen. Je hebt hier méér ruimte en als je wilt uitgaan of VW-evenemen- ten wilt bezoeken, ga je gewoon naar Westerschouwen toe. Dat is tenslotte vlakbij. Goed be schouwd, snap ik niet, dat de Nederlandse kustgebieden niet wat vlugger „leegstromen”, ten gunste van de achterlanden. In het begin voel je je een beetje de pionier, maar nu weet ik, dat Het komt in onze recreatie-ge- meente veelvuldig voor dat men een zogenaamd kampvuur wil houden. In het bijzonder leeft die wens wanneer er groepen kamperen. Een kampvuur kan gevaarlijk zijn voor de omgeving door verschillende omstandigheden, b.v.: a. grote droogte; b. veel wind; c. een te groot vuur; en derge lijke. Uit brandveiligheidsoverwegin- gen is daarom bij verordening bepaald dat men voor het hou den van een kampv.uur de toe stemming van het college van b. en w. behoeft. Dit college heeft de beslissings bevoegdheid daaromtrent gede legeerd aan de burgemeester. Aanvragen voor het houden van een kampvuur moeten dus wor den gericht tot de burgemeester, met opgave van plaats, datum en uur. Bij voorkeur moet de aanvrage enkele dagen te voren worden ingediend. Vaak komt het ver langen om een kampvuur te houden onverwachts en daarom heeft de burgemeester bepaald dat de aanvrage ook telefonisch kan geschieden (01115-1651). Bij afwezigheid van de burge meester vrage men voor deze zaken toestel 35. Voor een kampvuur op het strand wordt geen vergunning verleend. Tenslotte nog dit. Het komt in de zomermaanden nog herhaal delijk voor dat we ’s avonds ge alarmeerd worden voor een brandje in het buitengebied en als we er dan zijn dan blijkt soms dat er iemand bezig is om 15 JUNI 1973 Nr. 2 BRUINISSE Oudheidskamer. Woensdag en zaterdagmiddag van 15.00-17.00

Schouwen's Badcourant | 1973 | | pagina 1