Westenschouwen en de openluchtrecreatie ZEEUWS ZILVER Van Bevaren sandaaltjes KERKDIENSTEN 18 LUXE ZOMER BUNGALOWS WITTE POMPEN MC mourbr: I Standplaats Markt Brouwershaven L fa. Gebr. Verton 4 warme gebakken vis G. J. van der Graaf wil Paviljoen ,0e Vier Bannen’ Zierikzee-Haamstede -- 4 t 4 4 4 SCHOUWENS BADCOURANT PAGINA 7 Bezoekt de Burgh (Z.) te Brouwershaven Kerkstr. 26 - Burgh - Tel 1440 ECHT BLOEDKORAAL en handgemaakt enz. JUWELIER eveneens verkrijgbaar: iedere dag ROEIBOTEN TE HUUR 1Oq VOOR WATERSPORT Belangstellenden tijdens de excursie naar de broedkolonie van de zilvermeeuwen in de Domaniale duinen te Burgh. Dagelijks verse Uw adres voor leuke versterkt uw vakantievreugd tong schol paling schar linnen strandschoenen Rubberlaarzen en slippers des zondags, in onze fraaie 14e eeuwse groots Gotische „Sint Ni- colaaskerk”, welke tot een der be langrijkste voorbeelden van Noord-1 franse kerkbouw in Zeeland ge rekend mag worden. Eerste kwaliteit vlees Eerste kwaliteit vleeswaren (Internationaal bekroond) Schoenhandel Provincialeweg 18, P. C. KOOMAN MORIAANSHOOFD telefoon (01117) 379 HAAMSTEDE Meidoornweg IS - Tel. (01115j 1S41 bij de caissons te Ouwerkerk telefoon (01114) 1575 Kampeerterrein aanwezig 1 f d f i t Te koop: Nieuwe stalen aanhangwagentjes achter luxe auto vanaf f 3$®r voor transport en veevervoer. Oj- de karren en wielen antiek. W. AALBREGTSE, Noorddijk 36 Bruinisse, telefoon (01113) 483 in het krekengebied van Ouwerkerk aan de weg Op de prachtig gelegen ,,’s Gravenhof” (Hogeweg 34ar Burgh) waar Het imposante monument heeft zeer oude kruisgewelven en draagt de sporen van „de beeldenstorm”. De kerk bevat voorts een schitte rend gerestaureerd orgel en een sierlijk kansel. WESTERSCHOUWEN. - Op de kop van Schouwen heeft de re creatie, en met name de open luchtrecreatie, een grote vlucht genomen. De toename van de aantallen verblijf srecreanten was, vanaf 1960, percentueel elk jaar weer van een ongekende grootte. Ware het niet dat de gemeente Westerschouwen te kampen had met het gebrek aan een goede riolering voor de campings en de zomerwoningen terreinen, dan zou de toename ook in de laatste van de jaren ’60 on tegenzeggelijk zijn voort geschreden. Ook de dagrecreanten kwamen in grotere getale naar de West hoek van Schouwen-Duiveland. Het zijn vooral de openstelling van de Grevelingendam en van de Zeelandbrug geweest, die hiervoor hebben gezorgd. Wan neer in 1972 de dam door het Brouwershavense Gat eveneens zal zijn voltooid, dan is het niet ondenkbaar dat de dan te ver wachten stroom dagrecreanten te groot zal zijn om op verant woordelijke wijze in banen te leiden. Het toerisme (d.w.z. het aantal toeristen) kende de laatste jaren in de westhoek van Schouwen enige stilstand. De toekomst zal deze stilstand vermoedelijk evenwel verscheuren en ombui gen in een steile curve. Holt, nieuwe, zure haring, gerook- te paling, garnalen, gestoomde makreel, enz. Openluchtrecreatie Bij goed (en ook bij slecht weer) speelt de openluchtrecreatie in de buurt van de kust, zich voor namelijk af op het strand. Wan neer gesproken wordt over de toename van het aantal ver blijf- en dagrecreanten, komt automatisch ook de capaciteit van de Zeeuwse stranden en van het Schouwse strand in het bijzonder) in discussie. Zal het strand de toeloop van de vele tienduizenden kunnen verwer ken De Capaciteit van het Schouw se strand is na te gaan aan de hand van de beschikbare opper vlakte strand en met gegevens over het strandbezoek. (De ge gevens over strandtellingen zijn overigens van 1962). De cijfers en de ervaringen wij zen uit dat op een normale zo merdag 75 tot 80 procent van de verblijf sbezoekers naar het strand gaat. Wanneer men voor 1985 een berekening zou willen maken en daarbij - voor Schou wen - uitgaat van (dan) 80.000 Poortdijkstraat Vishandel Brouwershaven Telefoon (01119) 244 Slaapplaatsen Cijfers van het provinciaal be stuur yan .Zeeland geven voor Schouwen een stijging van het aantal slaapplaatsen te zien van 40.000 in 1965 tot 80.000 in 1985. Kort gezegd komt het er dus op neer dat Schouwen in de ko mende 15 jaar zijn toeristische slaapplaatsencapaciteit dient te verdubbelen. Ook het aantal slaapplaatsen in z:g. „tweede woningen” zal fors toenemen. In 1966 stonden er van de 5000 stenen tweede wo ningen in het gehele land niet minder dan 1300 in Zeeland. Vooral nu de bouw in Zeeland vrijwel geheel vrij is, stijgt de belangstelling voor een tweede woning nog aanmerkelijk. Dat ook in de eerstvolgende ja ren (wanneer de riolering van de gemeente Westerschouwen voltooid zal zijn) in de kampeer- derij een uitbreiding wordt ver wacht is niet verwonderlijk. Het aantal kampeerterreinen in Zee land, dat nu circa 110 bedraagt (de helft daarvan ligt op Schou wen zal automatisch toenemen beschikbare slaapplaatsen, dan komt men tot een strandbezoek van zo’n 60.000 mensen. En dat zijn dan nog maar alleen de verblijfsrecreanten. Want daar moeten de dagjesmensen nog bij worden opgeteld. Gege vens uit de praktijk leren dat - ook weer op een normale zo merdag - het dagbezoek op 35 procent van het totale aantal strandgangers kan worden ge steld. Voor 1985 houdt dat dan 21.000 dagrecreanten in. Totaal aantal strandbezoekers 81.000. Overigens, dit houdt in dat er op de Schouwse stranden vooi’ ieder voldoende ruimte is: per persoon gemiddeld vele, vele vierkante meters. De zorg voor al deze dagjesmen sen en voor de ,lang-blijvers” valt de gemeente Westerschou wen uiteraard zeer zwaar. Als de bevolking van de gemeente 's zomers vertienvoudigd wordt, houdt dat in dat de ge meente een lieve duit op zak moet hebben. Het aanleggen van parkeerterreinen, de aanleg en de verbetering van wegen, aan leg van dijk- en duinovergangen wandelpaden, (later) meergele- genheid voor jachten, aanleg van beplantingen, onderhoud van oeververdedigingen en ook (al is dat in de geschiedenis tot nog toe maar één keer voorge komen) kosten voor ’t verwijde ren van stookolie aan ’t Schouw se strand, kosten de gemeente handenvol geld. Het meest ur gente project is wel de riolering, waarvan de aanleg al meer dan een jaar bezig is. Totale kosten: f 13 miljoen. En dat voor een gemeente van 4000 inwoners. Vroeger, toen de riolering nog niet in aanleg was, hing (bij een werkelijk warme zomer) de slui ting van de kampeerterreinen als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de exploi tanten. Duidelijker kan het be lang van de riolering voor het toerisme niet aangegeven wor den Toeristenbelasting Het is niet verwonderlijk, dat in super benzine normaal benzine mengsmering en olie Grote sortering conserven en diepvriesartikelen WMt 4 1 ZlerUum Tel. (01110) 3M* gebouwd worden, zijn er nog slechts enkele fe koop. Eigen grond - zeer goede bouw. Exploitatiemaatschappij P.S. Opgelet: Vanuit de Westhoek richting Zierikzee links afslaan voor de molen en daarna weer rechts. dit verband het woord „toeris tenbelasting” wel eens valt. Zo als bekend, kent de gemeente wet de heffing van een z.g. lo- geerbelasting, maar die heeft uitsluitend betrekking op toe risten die langer dan 7 dagen in hotel of pension verblijven. Wanneer evenwel per persoon een kwartje per nacht zou wor den geheven, zou dit voor elke kustgemeente - met haar zware verplichtingen tegenover de re creanten - betekenen dat zij wat méér kon doen voor haar gasten. Het provinciale bestuur van Zeeland is geen tegenstander van de invoering van zulk een belasting. Het gelooft niet - met buitenlandse voorbeelden voor ogen - dat deze belasting een nadelige uitwerking zal hebben op het toerisme. Tegenargumenten zijn o.a. dat de dagrecreanten buiten "Schot I blijven, terwijl óók zij toch 'van i <7T I7T7Q de voorzieningen profiteren. En y JLi'lLlLi3 ook degenen, die bij particulie ren logeren, kunnen moeilijk worden aangeslagen. Een lid Koopt u daarom bij van gedeputeerde staten van Zeeland zei daarover in 1968 Qlafiprii RF KRNIMR nog: „Ik wil deze argumenten «layGI IJ UL iWlTllvU niet wegwuiven, maar er wél op wijzen, dat men een gewenste maatregel niet mag nalaten, om dat men om praktische redenen niet iedereen bij de werkings sfeer ervan kan betrekken”. Er zijn vele grote en kleine za ken, die de recreatie en het toe risme op Schouwen raken. De. rakingspunten worden echter - vooral in Westerschouwen - i gezien als een uitdaging, die men heeft te aanvaarden. Wan neer de Haringvlietdam (tussen Voorne en Goeree) en de Brou- wershavensegatdam (tussen Goeree en Schouwen) klaar zul len zijn, komt een sterk vergro te stroom recreanten op Schou wen af. Het is zaak om dan - d.i. na 1972 - een voorzieningenpak ket te hebben opgebouwd dat voldoende is om vele tiendui zenden ontspanning te bieden op de grens van land en water. Ruimte is er genoeg

Schouwen's Badcourant | 1971 | | pagina 7