Qchnuu&w r. Hel sl iii uil De Koepel in augustus Fa. Gebr. Verton maison „Étienne J. S. de Feiter GRATIS VERSPREIDING TEN GERIEVE VAN DE BADGASTEN TE BURGH, HAAMSTEDE EN RENESSE H.H. Adverteerders weer „mondragon” KOOMAN een dag slecht K. J. Goedbloed Alleen 1 AUGUSTUS - No. 5 Banden - Accu's - Olie - Vet enz. CITROëN PANHARD DEALER Eischaal JJ II gesneden J. Mennema Purpeislalc met eieren Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie sfeervol interieur BADCOURANT voor bezit kom met uw gezin gezellig bij ons eten I een Als uit café-restaurant zierikzee M. VAN OEVEREN, Dorpsstraat 31, Scharendijke Telefoon 01117-248 Vlotte modellen zomer- en {handschoenen telefoon 324, Burgh Schoenhandel en reparatie-inrichting Moderne haarverzorging dames- en herenkapsalons Cliché: Amoeba - Orgaan Wanneer we weer op ons uit- gangspunt zijn teruggekeerd en moe een gemakkelijke stoel opzoeken, dan zullen we toch met elkaar eens zijn, dat een minder mooie dag aan het strand echt geen verloren dag behoeft te zijn. Voor prima oude en jonge gesneden of Voordat we de vloedlijn ver laten, moeten we toch nog even kijken naar de vreemde zwarte doosjes met vier hoorn tjes er aan. Dit zijn de eikap- sels van de gewone rog, een ZUIVELHUIS N. BOUWMAN Telefoon 476, Burgh kaas Markt 21, Brouwershaven Telefoon 01119-391 Groenten en fruit geschrapt en Limonades Heerlijk Okay-ijs Patat a frites verkrijgbaar tot 's avonds 10 uur Gezellig zitje bij Noordstr. - Haamstede - Tel. 468 dat hij niet «raar ook van de stekelrog Cliché: Amoeba - voor Natuurstudie Andere schelpen, die evenzo door hun grote opvallen de strandgapers, eens door badgasten gepromo veerd worden tot asbakje. Wanneer je zo’n schelp met de binnenkant op tafel legt, kun je duidelijk zien, dat er van uitzicht op een der oudste delen van zierikzee de dat lijkt Hoe' komt dat Zo’n wulkenhuis is ïl.l. voor de heremietkreeft een prachtige gelegenheid om zijn woningprobleem op te lossen. Een heremietkreeft *is een kreeft, die als uitzondering geen hard pantser heeft. Zijn weke achterlijf staat dus bjjOot aan vele vijanden en hij moei' dat achterlijf dus ergens zien te verbergen. En waarom niet in zo’n stevig wulkenhuis Het eigenaardige is nu echter, dat, wanneer de heremiet- in de wulk „getrokken” is, hij vrijwel ogenblikkelijk inwo ning krijgt. Op de schaal gaat zich n.l. de zeerasp vestigen, een kolonie van kleine dier tjes, die voorzien zijn van ne- telcelletjes, welke bij gevaar een buisje in het lichaam van de vijand kunnen schieten en door dit buisje vloeit dan een giftige stof, die de vijand ver lamt. Deze samenleving - met een vreemd woord symbiose genaamd - levert nu voor bei de partijen voordelen op. Be halve zichzelf beschermt de zeerasp ook de wulk en deze zorgt er op zijn beurt voor, zijpl. die nog al plaatst, zodat deze telkens platte ruitvormige vis met ’n lange stekelige staart. De Rog, die familie is van de haai, zet deze eieren af en, half in het zand gestoken, ont wikkelt zich hierin de jonge rog, die dan het eikapsel ver laat. Na een poosje raakt het eikapsel los en wordt op het strand geworpen, soms in zeer grote aantallen. GARAGEBEDRIJF Telefoon 245 - RENESSE aan een stukje. kunnen alleen op stenen leven en heel eigenaardig is, dat zij uitsluitend voorkomen op de Noorderpier van Hoek van Holland, maar op de Zuider- pier, (dus op het vogeleiland „de Beer”) volkomen ontbre ken. De purperslak, die wel een beetje op een verkleinde uitgave van de wulk lijkt, al leen is hij lichter van kleur (de wulk is meestal grijs grauw), dankt zijn naam aan het bezit van een purperen kleurstof die vroeger werd ge bruikt om de mantels van de Romeinse keizers te verven. Advertenties voor het vol gend nummer kunnen wor den geplaatst mits deze uiterlijk de dinsdag de uitgifte in het zijn van de uitgever, Druk kerij Lakenman en Ocht- man, Jannewekken 11, tel. 01110-2255. door ze een beetje doen den ken aan de vruchtjes van koolzaad, die ook wel hauwen genoemd worden. De schelpen zijn in de vloed lijn meestal het sterkst verte genwoordigd. Vele schelpen leefden voor de kust in het zand en het slik en spoelden nu als dode huisjes aan. Wat wij een gewone schelp noe men, heet officieel de halfge- knotte strandschelp. Meestal is hij geelachtig van kleur, doch deze kan ook anders zijn. Dit hangt n.l. sterk af van het feit, of er in het water tijdens zijn groeiperiode veel sporen van een bepaalde stof aanwe zig waren. Groeit de schelp b.v. in een gebied, waar nog al wat ijzersporen aanwezig zijn, dan krijgt hij een donker bruine kleur. Naast deze half- Bezoekt op uw vacanfietocht ook ons cafetaria op het dorp De warme maaltijden, patates frites, worst en croquetten, ver schillende smaken ijs, milkshakes, koffie, limonades, versnaperingen en rookartikelen. Gezellig zitje. Beleefd aanbevelend, waard, eerst de vloedlijn langs, kan ons oog wel eens getrof fen worden door een enorme vis van wel anderhalve meter lengte, een bruinvis. Het vreemde van deze vis is dat hij geen schubben heeft, ja, als we hem verder zouden on derzoeken (en soms kunnen we in ’t lichaam kijken, wan neer meeuwen de bruinvis tot hun maaltijd hebben bevor derd) dan zouden we bemer ken, dat het dier geen graten heeft, maar wervels en ribben net als de hond en de kat en de mens. Een bruinvis is dan ook geen vis, maar een walvis en deze walvissen be horen net als kat en hond tot de zoogdieren. Om zich goed in het water te kunnen voort bewegen is de lichaamsvorm - net als bij hun grote broer, de 30 meter lange baardwalvis, die in de Zuidpool gejaagd wordt - aangepast aan het wa terleven. Dit spoelvormige lichaam lijkt dus erg veel op dat van echte vissen, vandaar de verwarring, die ontstaan kan. Een derde verschil tus sen walvissen en echte vissen treffen we aan bij de adem haling. Echte vissen halen adem door middel van kieu wen walvissen hebben longen. Zij moeten dus telkens boven water komen om adem te ha len. Toch kunnen zij niet bui ten het water leven - zij stik ken dan - en regelmatig kun je in de kranten lezen, dat een school walvissen een droog vallende kreek is ingezwom men en daar gestorven is. Hoe zit dat dan wel Wel, de walvissen moeten net als wij voor elke ademhalings- beweging hun borstkas uitzet ten, waardoor de longen verse lucht naar binnen kunnen zuigen. Ligt zo’n walvis nu op het droge, dan moet hij voor elke ademhaling enkele ton nen spek optillen en dat kan hij niet, omdat zijn spieren daarvoor veel te zwak zijn. In vele andere dieren, om schuilplaatsje te zoeken, je zo’n wulkennest eens elkaar peutert, zul je ver schillende kleine schelpjes, zeeanemoontjes, zeesterretjes en kreeftjes vinden. Soms vinden we een wulk, die begroeid is met hele klei ne stekeltjes. Alleen op één plek kun j.e nog de echte schaal duidelijk zie wel een slijtplek je. Op de terugweg zoeken we liever het harde strand op en komen dan hier en daar eb- lijntjes tegen, die veel minder opvallen dan de duidelijke vloedlijn. Wanneer we het gruis een beetje beter bekij ken, - dan vinden we nog heel veel slakkenhuisjes, die nog helemaal gaaf zijn. Een van de mooiste slakjes van Neder landse strand is wel het wen teltrapje, een klein spits toe lopend hoorntje met ongeveer 10 windingen, waarop zich dwarsribben bevinden. Naast alikruiken en tepelhorens - te herkennen aan een gat aan de onderkant van de slak - vin den we hier ook kegelvormige zandkokertjes. Dit fraaie kunstwerk is het huisje van een worm, die luistert naar de sprookjesachtige naam van goudkammetje. Wanneer we zo gelukkig zijn in de koker tjes nog een levend diertje te vinden, dan zullen we de naam gauw begrijpen. Boven op zijn kop heeft dit wormpje n.l. een stevige kuif van goud glanzende borsteltjes, waar mee hij zich in de zeebodem kan graven. Zij staan dus fei telijk met hun kop in het zand en alleen het spitse toelopende uiteinde van hun huisje is nog zichtbaar. DE BADCOURANT ver schijnt gedurende de zo mermaanden in Westelijk Schouwen, ten gerieve van de badgasten en wordt elke vrijdag gratis huis aan huis bezorgd door de P.T.T. orgaan Nederl. Jeugdbond het water is alles veel lichter en daar kan hij zijn speklaag wel omhoog drukken, vandaar dat deze dieren, die in de lucht moeten ademhalen, toch in het water leven. Opvallend zijn altijd de grote bossen wier, die de vloedlijn kilometers lang duidelijk zichtbaar maken. Deze wieren, die langs onze kust alleen op pieren en dijken voorkomen, zijn planten, die zich niet door middel van zaden, maar van sporen voortplanten, net als de varens en de paddestoelen. Met deze groepen behoren de wieren dan ook tot de z.g. la gere planten. Bij het meest voorkomende wier, het blaas- en knots wier, zijn de orgaan tjes. waarin de voortplantings organen hebben gelegen, dui delijk te zien: het zijn de blaasjes of knotsen, die zo heerlijk kunnen knappen, als je er op trapt. Soms vinden we ook wiermassa’s, die alleen uit lange draden schijnen te bestaan, hot x g. riemwier. Veel minder algemeen is het hauwwier, wat zijn naam dankt aan de eigenaardige vorm van de voortplantings- orgaantjes: deze zijn enigszins langgerekt en geleed, waar- geknotte strandschelp (men noemt hem halfgeknot, omdat de achterkant van de schelp in verhouding tot de voorzijde een beetje afgestompt is) moet als meest algemene schelp de kokkel genoemd worden. Deze herkenbaar aan de ribben, die van de top lopen, getal - getale in de en wordt daar door de vissers, de z.g. kok- kelaars, verzameld en veelal naar Engeland uitgevoerd. Een schelp, die veel op de kokkel lijkt, alleen lopsyi de ribben hier evenwijdig met de schelp- .rSad, is de venusschelp. Het velhaal wil, dat je met een Venus trouwt, wanneer je er 100 op een dag vindt, dus vrij gezellen aan. de slag Een goed herkenbaar schelpje is ook het zaagje. Deze dankt zijn’ naam aan de ribbeltjes op de schelprand. die duide lijk te voelen zijn. Dit enigs zins langerekt schelpje is ook zeer algemeen op het strand en komt eveneens in vele kleuren voor, net als de half- geknotte strandschelp. Een heel eigenaardig gevormde schelp is het mesheft. Deze schelpen doen inderdaad sterk denken aan het heft van een mes: de lengte is ongeveer 6 x zo groot als de breedte. Je kunt volkomen rechte vormen vinden, maar ook kleinere, die een beetje gebogen zijn. Vaak hoor je van mensen, die hun vakantieplannen aan het bespreken zijn, dat zij toch maar liever niet naar zee gaan, omdat je daar zo sterk van ’t weer afhankelijk bent. Is dat nu wel zo Natuurlijk, ’t is heerlijk om lekker in het zon netje te liggen bruin bakken, maar een minder fraaie dag behoeft heus geen zorgen te baren. Maak maar eens een fikse strandwandeling en kijk maar eens naar al die wonder lijke dingen, die feitelijk in zee thuis horen, doch welke als uitzondering op het strand worden geworpen. Je zult er beslist geen spijt van hebben Twee keer per etmaal werpt de vloed materiaal uit zee op het strand. De grote stukken als bossen wier, planken, vis sen en grote schelpen blijven op het hoogste punt, waar het water kwam, liggen en vor men de z.g. vloedlijn. Kleiner en ronder materiaal als b.v. schelpgruis wordt weer met de teriiprollende golven opgeno men en blijft onderweg liggen, de z.g. eblijn. Deze vloed- en eblijn zijn nu voor de strandman een waar eldorado en hoewel zij vooral in voor- en najaar (na de gro te stormen) de rijkste vonds ten opleveren, zijn zij in elke tijd van het jaar, dus ook in augustus, het naspeuren ruim schoots waard. Lopen we dan voren een kleine en van ach teren een grote opening aan wezig is. Familie van deze schelpen, zijn de slakken. Dit zijn die ren, die hun lichaam niet tus sen twee klepjes opbergen, maar in een huisje wegstop pen. Een van de grootste Ne derlandse zeeslakken is de wulk, die door zijn stevig uiterlijk moeilijk met een an dere slak te verwarren is. Van deze wulk vinden we ook vaak de eitjes op ’t strand. Dit zijn n.l. de gele sponsachtige bal len, die in de vloedlijn te vin den zijn. In elk van deze kap selt j es heeft nu een klein wulkeneitje gezeten, dat op ’n rustige plaats wordt afgezet, om daar tot wulk uit te groei en. Deze wulkenkapsels zijn een ideale gelegenheid voor alleen zichzelf, dc zeerasp ver in een nieuw gebied voedsel kan verzamelen. Andere slakken, die we zeker in de vloedlijn zullen vinden, zijn de purper- slakken. Deze purperslakken Bij de SPAR ontvangt U 100 pet. kwaliteit en 10 pet. gratis zegelkorting op al uw Kruidenierswaren - Wijnen - Likeuren en fijne Vleeswaren SPARKRUIDENIER RENESSE kokkel - duidelijk naar de schelprand meestal plm. 25 in komt in zeer grote voor op de zandplaten Waddenzee en wordt

Schouwen's Badcourant | 1958 | | pagina 1