Tochten en vergezichten c/t 0 u u? m '3S u BIOSCOOP Een kluizenaar aan het strand „Mobi Dick” •/,O S^engeföport drogisterij X\\ Au.-- -th z> Turndemonstratie „Rust Roest” artikelen Slagerij M. J. Ossewaarde L C. HOOGERHUIS M. J. KRIJNSE LOCKER KOOMAN Bloemententoonstelling „BONA FIDE" K. J. Goedbloed Korte tochten Ook voor U 2 AUG. 1957 - No. 5 (A •-Z/7^ «S^SïiS* 1 GRATIS VERSPREIDING TEN GERIEVE VAN D E BADGASTE N E N KAMPEERDERS TE HAAMSTEDE, BURGH E N RENESSE HOTEL BOM, HAAMSTEDE Toegang 1 4 jaar OOK VOOR UW Banden - Accu's - Olie - Vet enz. N. H. LYSEN gesneden heremiet-kreeft met men RENESSE - Telefoon 69 Opgave bij P. M. KRIJGER, Torenlaan 8 W. VAN ZALM, Hoge Zoom, telefoon 275, Haamstede Hengels Werphengels Werpmolens Nylondraad verschillend lood Haken Dobbers Wartels, enz. f 11 RENESSE naar Renesse, telefoon 9 Prima RUND- en VARKENSVLEES en machinaal gesneden fijne vleeswaren te kust en te keur in onze Schouwse westhoek De uitkijktoren in het Rijksdomein te bereiken via de Van der Weijdeweg Groenten en fruit geschrapt en Limonades Heerlijk Okay-ijs Patat a frites verkrijgbaar tot 's avonds 10 uur Gezellig zitje bij Noordstr. - Haamstede - Tel. 468 Nee, het slakkenhuis, dat daar midden in het strandplasje lag, leek niet veel zaaks. Zo’n on- ogelijke, oude, verweerde en met een ruige korst overwoe kerde horen is niets voor de verzameling. Maar opeens be gon hij te bewegen en zelfs vrij vlug te lopen. En zo iets is niet pluis, want hardlopende slakken horen alleen in fabels thuis. Met bekwame spoed hebben wij dan ook het vreem- Op vrijdag 2 augustus organi seert de Floraliavereniging te Burgh-Haamstede haar jaar lijkse bloemententoonstelling in de Prinses Beatrixschool te Haamstede. Naast inzendingen van door schoolkinderen verzorgde pot planten en een selectie van door kinderen gemaakte bloe- mentekeningen, worden, even als vorig jaar, vele particu liere inzendingen van opge maakte bloemenmanden en -vazen, zelf geteelde potplan ten enz. verwacht. In het bij zonder zal ook een fraai sor timent dahlia’s tentoongesteld worden. DE BADCOURANT verschijnt ge durende de zomermaanden in Westelijk Schouwen, ten gerieve van de badgasten en wordt elke vrijdag gratis huis aan huis be zorgd door de P.T.T. k-w.-w. Een van de drukst bezochte punten van de Westhoek is de uitzichttoren nabij de gebou wen van het Waterleidingbe drijf, gelegen aan de A. v. d. Weijde’s weg te Haamstede. Van der Weijde was een voor uitstrevend landbouwer, te vens Statenlid, die veel voor de tot standkoming van de duinwaterleiding heeft bijge dragen. Ofschoon diverse onderzoekin gen hebben uitgemaakt, dat theoretisch deze aderlatingen geen directe invloed op de ve getatie kunnen hebben, is het toch opmerkelijk, dat de laat ste 30 jaren een zeer grote ver andering in het waterwinge bied heeft plaats gevonden. Vochtminnende planten ver dwijnen en maken plaats voor anderen, zoals de duindoorn en de kruipwilg. Het is een zeldzaamheid aldaar nog an dere orchideeën te vinden, dan de breedbladige wespêiiüi cl'.is en de keverorchis. Gelukkig handhaaft het win tergroen zich nog; in de augus tusmaand kan men deze geuri ge sierlijke bloempjes op laag gelegen terreinen tussen de be bossing nog volop vinden. Het grootste gedeelte van de duinen, gezien van de uitkijk toren kan bezocht worden. Voor het domaniale gedeelte zijn kaarten nodig, a f 0,50 per persoon, o.a. te verkrijgen bij de machinist van het pomp station. 300 ha. terrein wordt met deze kaarten ontsloten, kinderen beneden de 14 jaar kunnen on der geleide mee, voor groepen geldt een speciale regeling. Groepskaarten zijn op de ge meentehuizen te Burgh en Haamstede te verkrijgen, van 9-12 30 uur. De richting van de vuurtoren is echter ook geen verboden gebied. In de juli- en augus tusmaand kan men daar een zeer aardige tocht van enige uren maken door een tracé te volgen, aangegeven door mid del van palen met blauwe kop pen. Het woord „pad” is te wijds voor dit traject. Verge zichten zijn er te over, even als zilvermeeuwen. Het is altijd merkwaardig - of schoon men klaagt, dat er in maandag 5 aug., aanvang 8 u. een onvergefelijke vaart op de Oosterschelde de kop van Schouwen zoveel verboden is - dat men van deze route zo weinig gebruik maakt. Stop uw busboekje in de zak en stippel eens een tocht uit van Westenschouwen richting uitkijktoren door de duinen naar de vuurtoren, vandaar naar de bushalte bij het vlieg veld of andersom; of maak het plan zo, dat U uw vervoermid del laat staan bij het pomp station (auto’s onderaan, om boven opstoppingen te voorko men) en laat het dan van de windrichting afhangen of J heen langs het tegelpad eerst het strand opgaat en dan via het ruiterpad bij de vuurtoren door de duinen terug, of dat U deze wandeling in omgekeerde richting doet. Zelfs het unieke natuurgebied richting Slot Haamstede hoeft door U niet alleen van de verte uit bewonderd te worden. U kunt bij de schrijver van deze regelen (Burgh, Lage weg 9) zich opgeven als lid van de Stichting „Het Zeeuwsche Landschap”, waarvan de Com missaris van de Koningin voorzitter is - hetgeen U aan contributie f 5 per jaar kost. Op de lidmaatschapskaart van deze Stichting heeft U toegang tot deze duinen en indien U zaterdag 3 aug., aanvang 8 u. Brengt uw vacantie door op het bondsvacantie-oord RENESSE - Telefoon no. 2 Erkend door de Ned. Kampeer- raad. Met cantine en kampwinkel Op verzoek van de sportver eniging „Zeemeeuwen” te Haamstede zal de gymnastiek vereniging „Rust Roest” te Zierikzee, op woensdag 7 aug. op de speelweide bij de Bea trixschool een openlucht-de- monstratie verzorgen. Met ongeveer 75 leden zal men eerst een mars door de dorpen maken en daarna zal het pu bliek kunnen genieten van ver schillende oefeningen. Zowel aan de toestellen als grondgymnastiek hoopt het publiek te boeien. Het batig slot van deze avond komt ten goede aan het „toe stellenfonds” van de s.v. „Zee meeuwen”. Bij gunstig weer zal het zeker de moeite waard zijn om deze avond bij te wonen. vorm heeft, vormen de win dingen van de horen geen be zwaar. En dreigt er gevaar, dan trekt hij zich terug. De kleine schaar gaat mee naar binnen en met de grote wordt de opening van de schelp geblok keerd, terwijl hij toch steeds klaar is voor een snelle uitval. Een middeleeuwse ridder kon niet beter beveiligd zijn achter zijn kasteelmuren. Alleen de bonte kraaien, die in de win termaanden strand en dijken afschuimen weten wel raad met hem. Die nemen hem met huis en al mee de hoogte in en laten het dan op de stenen te pletter vallen en dan is hij na tuurlijk het haasje. Er is echter nog een bezwaar. Als de heremietkreeft groeit, wordt het huis natuurlijk te klein en dan moet hij verhui zen. Maar gelukkig gaat dat over het algemeen nog al ge makkelijk, want lege horens zijn er in zee meestal wel te vinden, zodat woonruimte- commissies in de heremiet- kreeftengemeenschap niet be kend zijn. Wel gebeurt het wel eens, dat er twee hun keus op dezelfde horen hebben laten vallen en dat geeft natuurlijk strubbelingen. Dat zal dan ook wel een van de redenen zijn, dat zij elkaar liever uit de weg gaan en gezelschap mijden, hetgeen men trouwens ook van heremieten of kluizenaars mag verwachten. Tegenover andere zeebewoners zijn zij echter zeer verdraag zaam en zelfs hebben zij geen bezwaar tegen inwoning. In vele door heremietkreeften be woonde slakkenhuizen vinden wij dan ook een worm, terwijl vele van die huizen begroeid zijn met bruine zeerasp, een korstvormige kolonie van mi croscopische diertjes. Die zee rasp helpt de heremietkreeft zelfs zijn huis uitbreiden, want samen met afscheiding van de kreeft vormt deze vaak hele uitbouwsels aan de horen En op zijn beurt heeft ook de zee rasp weer voordeel, want de kreeft draagt hem steeds naar nieuwe voedselgebieden. JAC. VIERGEVER. hoofd van een gezin bent, kun nen ook uw gezinsleden hier van mee profiteren. De ingang is een klein wit hekje, achter de met dennen begroeide bunker, naast de zandafgraving aan het eind van de Moolweg te Haamstede. Het bos en de siertuinen in de onmiddellijke omgeving van het Slot zelf blijven verboden Het is verstandig U door mid del van een plattegrondje even van te voren te oriënteren, zo dat U op de hoogte bent van het nieuwe gebied, dat thans voor 17 opeil ygi en op de kaarten staat aangegeven als „Zeepe”. Wat in de domaniale duinen en trouwens ook in uw eigen huiskamer als regel geldt van „de schillen en de dozen”, laat dat ook voor bovengenoemd prachtig familiebezit van toe passing zijn en maak geen rommel door papierafval. Er resten U nog een kleine 40 zomerse vacantiedagen (als het weer tenminste meevalt), die U met ettelijke duizenden hier mag doorbrengen. Het ligt dus ook aan U zelf, om uw ge liefd vacantieverblijf in Schou- wen’s Westhoek aantrekkelijk te houden. GARAGEBEDRIJF Telefoon 45 - RENESSE CITROëN - PANHARD DEALER dagelijks bij gunstig weer van 14-18 uur vanaf „De Punt”, begin van het strand in Westenschouwen Langere tochten volgens afspr. de geval gevangen, en toen was het raadsel gauw opge lost. Er woonde helemaal geen slak in dat huis, maar een kreeftachtig dier, de heremiet kreeft. En dat is een heel bij zonder dier. Hoewel kreeften en krabben zijn naaste ver wanten zijn, lijkt hij er in vele opzichten niet op Bijvoorbeeld het staartgedeelte, dat bij kreeften hard gepantserd is, is bij hem week en onbeschermd. En ook de scharen, waarmee de krabben je zo venijnig kun nen knijpen, zijn maar matig ontwik keld. De ene schaar gaat nog, maar de andere is klein, echt een achterblijvertje. Zonder het stevige huis, waarin hij nu woont, zou het er maar slecht voor hem uitzien, want in zee wordt de strijd om het bestaan met hardheid gevoerd. Maar nu is zijn we ke achterlijf veilig geborgen, en om dat dat gedeelte van zijn lichaam ook een enigszins gedraaide

Schouwen's Badcourant | 1957 | | pagina 1