SCHOUWEN'S VOGELLEVEN icnüuwéni Souvenir In MS. SOMkEZ >7 Hotel Fa Qebr. Verton „BOM” X\\ rei:r6 Hf&MSTSDS voor SERVIEZEN TAFELZILVER HESSENLEGGERSenzVAM R. BIENEFELT C. Hoogerhuis Slagerij J. DE KONING H.H. Adverteerders Artikelen ZIE ETALAGES! f H v-. 15 JULI 1955 - No. 3 ij li GRATIS VERSPREIDING TEN GERIEVE KAMPEERDERS TE R E N E S S E VAN D E BADGASTE N E N BURGH, HAAMSTEDE E N foto G. M. Fey Kapmeeuw cliches V.V.V. Grote stern Dwergstern U BENT TOCH REEDS LID VAN V.V.V. De kapmeeuwkolonies in de Inlagen voor goed verdwenen Hófel-Café-Resfauranf Vlotte modellen ZOMER- en STRANDSCHOENEN Telefoon 125 - BURGH Schoenhandel en reparatie-inrichting mindere mate. Indien het U gelukt een ogenblik bij het nest van een zilvermeeuw te vertoeven, dan zult U dit ge drag zeker opmerken. Naast de kapmeeuw en zilver meeuw komen er nog twee meeuwensoorten op Schouwen voor, die tot broedvogels mo gen worden gerekend, hoewel hun aantal nesten zeer klein is, n.l. de Britse kleine mantel- meeuw en de stormmeeuw. Van de kleine mantelmeeuw kennen we twee soorten, n.l. de Britse en de Scandinavische, welke laatste veel Noordelij ker in Europa broedt. De Brit se kleine mantelmeeuw - die moeilijk te onderscheiden is van de zilvermeeuw: de vleu gels zijn donkerder en zij heb ben gele poten, terwijl de po ten van de zilvermeeuw meest al vleeskleurig zijn - wordt in de zilvermeeuwenkolonies wel geduld. De eieren zijn vrijwel Brood- en banketbakkerij RENESSE - Ring 64 - Telefoon 65 Ruim gesorteerd in chocolade Dagelijks VERS GEBAK Bezoekt de TOONKAMERS in ANTIQUITEITEN van Firma J. KOSTERS, Zierikzee Ook in- en verkoop Sf. Lievensstraat, bij de toren Telefoon 153 Tevens in- en verkoop van 2e hands meubelen Na deze beschouwiing over het voor en tegen van het bestrij den der zilvermeeuwen, wil ik U nog even iets anders over deze vogels vertellen. Is het U misschien wel eens opgevallen dat zich op hun felgekleurde gele snavel zo’n rode vlek be vindt? Deze heeft een zeer spe ciale taak wanneer zij jongen hebben. Dieren reageren in het algemeen sterk op rood (ge denk de stier!) en dit is bij de zilvermeeuwen ook zo: wan neer de ouders met voedsel bij het nest komen, tikken de jon gen met hun snavel tegen de rode vlek, waardoor de ouders er toe worden geprikkeld het voedsel, dat zij al doorgeslikt hebben, weer terug in de bek te brengen en zo aan de jon gen te voeren. Prof. Tinbergen heeft enige proeven gedaan met nagemaakte koppen, die hij boven het nest hield. De jonge zilvermeeuwen tikten niet tegen de snavel, wanneer de rode vlek afwezig was. Was de rode kleur door een andere vervangen, dan werd de sna vel wel „bepikt”, maar in veel Advertenties voor hef volgend nummer kunnen worden geplaatst mits deze uiferlijk de Dinsdag voor de uitgifte in het bezit zijn van de uitgever, Drukkerij Laken man Ochfman, Lange Nobel- straat 6, Zierikzee. De meest opvallende vogels van het schone Schouwen zijn ongetwijfeld de meeuwen en sterns. Opvallend, omdat zij vrij groot zijn, veel schreeu wen en in zulke grote aantal len voorkomen. En wanneer U er van overtuigd raakt, dat niets feitelijk zo vermoeiend is als luieren, trek er dan eens op uit om deze vogels wat na der te leren kennen. Misschien zal het U opvallen, dat er één meeuwensoort is, die sterk doet denken aan de meeuwen, die U ’s winters in de stad zo trouw van brood voorzag. Deze kapmeeuw heeft nü echter een chocoladebruine kop, die ’-s winters wit ge kleurd is, vandaar dat U hem niet zo snel herkende. Toch kunt U ’s winters het begin van deze bruine kap al zien, want tegen Februari krijgen de kapmeeuwen op de achter zijde van hun kop een zwarte streep, die sterk aan een kop- telefoontje doet denken. Dit is het begin en het resultaat van deze bruinkleuring kunt U nu in volle glorie aanschouwen. Helaas behoren de prachtige kapmeeuwkolonies van de In lagen bij Zierikzee nu tot het verleden. De Ramp heeft deze unieke vogelgebieden doen verdwijnen, hoewel toch nog enkele trouwe „kolonialen” op het gebied, dat eens een inlaag was, zijn teruggekeerd om daar zo goed en zo kwaad hun nest te bouwen. Een familielid van de kap meeuw is de zilvermeeuw en als één vogel de laatste tijd een belangrijk deel van het gesprek der Schouwenaren heeft uitgemaakt, dan is dat wel de „kolle”. Wat is er n.l. aan de hand? In de Domaniale duinen bevindt zich een zeer grote kolonie zilvermeeuwen. En deze meeuwen eten niet al leen vis, schelpen, krabben en andere ingrediënten, maar zij versmaden ook jonge vogels niet en menig leven van een jong bergeendje van ’n vroeg tijdig einde in de bek van deze prachtige rover! Een klein re kensommetje laat zien dat vele zilvermeeuwen vele jonge vo gels eten. Door de jaarlijkse groei van de zilvermeeuwen kolonie worden de andere vo gels allengs uit de duinen ver drongen en er bestaat een groot gevaar dat alle Domaniale dui nen één monokolonie van zil vermeeuwen zullen zijn. Voorheen trachtte men de ko lonie op peil te houden door een deel der eieren te vergif tigen of te schudden, om op deze manier te voorkomen dat uit deze eieren jonge vogels zouden komen. Bij het wegne men der eieren zouden de vo gels spoedig weer aan een nieuw legsel beginnen. Beter is het dus om de vogels op het oude legsel te houden. Te laat bleek echter, dat ondanks deze voorzorgsmaatregelen de kolonie toch nog schrikbarend groeide. Toen was het voor komen van nieuwe aanwas niet voldoende: ook volwassen vogels moesten worden ge dood. En nu zitten we midden in het probleem, want het zal niet moeilijk zijn voor- en te genstanders te vinden van de methode, die tot doel heeft de zilvermeeuwenkolonie in te perken. Deze methode gaat als volgt: Midden in de kolonie - dus ver verwijderd van andere vogels en andere dieren! - wordt brood gestrooid dik be smeerd met boter, waardoor strychine is gedaan. Zo gauw de strychine in het bloed komt, sterft de meeuw ogenblikke lijk, want de bestrijders der zilvermeeuwen hebben wel ter- Zaterdags en Maandags 8 uur Bioscoop dege naar een middel gezocht wat tegelijketijd snel doodde zonder de andere vogels af te schrikken ook van het voedsel te eten. Het duurt natuurlijk enige tijd voor de strychine in het bloed wordt opgenomen en het gevolg kan daarvan zijn dat de vogels nog enige tijd kunnen vliegen alvorens zij dood neerstorten. En dit is nu een buitengewoon onaange name bijkomstigheid, aange zien gebleken is dat de ver- giftgde zilvermeeuwen nog tot boven de dorpen kunnen vlie gen om daar dan dood neer te vallen. Dat dit bij de bewoners van de Westhoek een zekere reactie tegen deze bestrijdings- methode teweeg brengt, laat zich gemakkelijk begrijpen. Aan de andere kant blijft ech ter de noodzaak van beperking der kolonie ter wille van de andere vogels als een nood zakelijk kwaad bestaan. tegenover Kasteel .Witte van Haemstede" Gezellig terras Zalen voor feesten en vergaderingen Prima keuken Elecfr. gekoelde dranken zich dan abrupt in ’t water te laten vallen, waaruit zij weer i meestal met een visje te voor- schijn komen. Aan hun ge- i vorkte staart danken zij hun volksnaam „zeezwaluwen”. In de Inlagen hebben drie soorten sterns gebroed: het visdiefje, de Noordse stern en de grote stern. Naar het schijnt I is de Noordse stern weer teruggekeerd als broedvogel en dat is heel prettig, want Schouwen was één van de meest Zuidelijke broedplaatsen van deze vogel, die veel broedt I op Ijsland en in Lapland (de allerzuidelijkste broedplaats ligt in Bretagne). Deze Noord se stern is erg moeilijk te on derscheiden van de visdief: de kleur van de snavel is kar mijnrood en mist de zwarte punt die de rode snavel van het visdiefje bezit. De grote stern, met zijn zwarte poten en zwarte snavel met gele punt, broedt in niet zo’n grote mate op Schouwen als b.v. op de Beer en het eiland Griend in de Waddenzee. De laatste vertegenwoordiger der sterns, die broedend op Schouwen kunnen worden aan getroffen, is de dwergstern. Deze kleinste zeezwaluw, ge kenmerkt door het witte drie hoekje op zijn voorhoofd en de gele snavel en poten, broedt echter op een andere plaats dan de visdief jes: zij verkiezen een schelprijke zandstrook, waarin zij een kuiltje draaien om daarin meestal drie eieren te leggen. De schelpenrijkdom geeft de eieren een natuurlijke bescherming, want door hun zandkleur en het groot aantal stipjes en vlekjes zijn zij met de omgeving één geheel ge worden. Vele meeuwen en sterns wor den geringd, d.w.z. zij krijgen aan hun poot een lichte allu- minium ring, waarop een num mer staat en het adres: Rijks Museum van Natuurlijke His torie - Leiden - Holland. Wordt I TELEFOON 58 RENESSE BURGH - Telef. 36 Uw adres voor prima kwaliteit Rund- en Varkensvlees Fijne Vleeswaren en worstsoorten van eigen fabrikaat DE BADCOURANT verschijnt ge durende de zomermaanden in Wesfelijk Schouwen, ten gerieve van de badgasten en wordt elke Vrijdag gratis huis aan huis be zorgd door de P.T.T. nu zo’n geringde vogel gevon den en teruggezonden, dan kan men vaststellen hoe oud de vogel is geworden en over welke afstand hij zich heeft verplaatst. Uit dit ringonder- zoek is gebleken, dat de sterns zeer ver naar ’t Zuiden trek ken en een terugmelding van uit de Goudkust in Midden- Afrika is geen zeldzaamheid. Moch U eens een vogel vinden met zo’n ring (er kunnen ook buitenlandse adressen op staan want er zijn meer landen die zich met het ringen van vogels bezig houden), stuurt U hem dan ook terug? U kunt er dan op rekenen een kaart te krij gen met datum en plaats van ringen, zodat U iets meer te weten, bent gekomen over het wonderlijke leven van onze ge vleugelde vrienden. Haamstede. J. MENNEMA. HAAMSTEDE vindt U bij ons een grote keus gelijk aan die van de zilver meeuw en dit zal er ongetwij- feld toe bijdragen dat de zil vermeeuweneieren niet vrij ge zocht mogen worden. De kans I is dan te groot dat door on wetendheid van de zoeker deze zeldzame bezoeker van het eiland zou verdwijnen! Ook de stormmeeuw lijkt veel op de zilvermeeuw, maar is toch beduidend kleiner, heeft lichtere vleugels en groengele snavel en poten. Deze meeu wensoort heeft o.a. in de In lagen gebroed temidden van de kapmeeuwkolonie. Deze kapmeeuwen duldden hun vreemde medebewoner echter niet en pikten zijn eieren ka pot, waardoor de stormmeeuw genoodzaakt werd elders een nieuw gezin te stichten. Zeer verwant met de meeuwen zijn de sterns. Deze slanke vo gels met hun gevorkte staart, zijn het toonbeeld van sier lijkheid en elegance. U moet er maar eens opletten als zij voed sel zoeken. Langzaam vliegen zij boven het water, staan plot seling stil, „bidden” even, om >-

Schouwen's Badcourant | 1955 | | pagina 1