Z"’ SCHOUWEN SEADCOURANTl De helm bloeit Auto-Verhuur op PETROLEUM 20 JULI 1939 Kookt irs iel Gemeente Haamstede Plompetoren van Koudekerke Vleeschhouwerij SIMMERS L.J. VERWEST R. DE WAAL UITGAVE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZESDE JAARGANG No. 3 huis verspreid in de duinstreek Zeeland wacht UI W. G. B. I I Het voor Vestigt U te Haamstede Aangename ivoongemeente Lage belastingen H, IS, IN ö.fT Telef. 30 I Varkens- Burgh - Telef. 61 rijzen ó.Kr 253 Bezoekt de oude Dorpsherberg t Wapen van Prima Koffietafel - Billijke Alle Dranken verkrijgbaar Bezoekt de historische f Fraai uitzicht Oost-Kapelle, Goes, Zierikzee, Renesse, Haamstede, Burgh, Breskens, Groede, Cad- zand, Sluis, Terneuzen, Axel, Hulst en Hontenisse. Belangstellenden in Westelijk Schouwen en onze zomergasten moge ik opwekken het stempelboekje aan te vragen. B. Kalkfabriek v/h VAN DIJK CO. Zierikzee Alle Bouwmaterialen W. BEIJE, Haamstede -- Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij, Vanaf heden Kalfsvleesch verkrijgbaar Beleefd aanbevelend 7 j Dit blad wordt gedurende het badzeizoen gratis huis aan TELEFOON 123 - ZIERIKZEE van ouds bekende adres prima kwaliteit Rund'> Kalfs- en Lamsvleesch. Tevens Uw adres voor fijne Vleeschwaren en Worstsoorten. Bestellingen worden viermaal per week per bode aangenomen. met of zonder Chauffeur Billijk tarief Burgh - Tel. 12 Doorloopend verbonden Wij leveren, waar U J~D ook in Schouwen zit, een vat STANDARD Petroleum met kraan tegen voordeelige prijs. Oliehandel Zierikzee Telefoon 265 Het vorig jaar heeft de Prov. V.V.V. met dit stempelboekje veel succes gehad daarom heeft de Provinciale het boekje ook dit jaar weder uitgegeven. Omtrent de inhoud van het stempelboekje een enkel woordHet boekje geeft in de eerste plaats een schat van bijzonderheden over de gemeenten, waarin V.V.V.’s zijn gevestigd, welke bij de Provinciale V.V.V. zijn aangesloten. Een aardige foto van elke gemeente siert den tekst. Maar het boekje kan ook worden gebruikt voor het verzamelen van stempels van de gemeenten, waarin V.V.V.’s. alle leden der Provinciale Zeeuwsche V.V.V. zijn gevestigd. Alle betrokken gemeentebesturen hebben voor het stempelen de noodige medewerking toegezegd. Voor hen, die stempels willen verzamelen, gelden de volgende bepalingen 1. Ter bekoming van de stempels der ver schillende gemeenten dient iedere deelnemer zich persoonlijk te vervoegen op plaats en uur, vermeld in het voor het stempel bestemde vakje. De volgorde, waarin de gemeenten worden bezocht, wordt aan de keuze van den deelnemer overgelaten. 2. Voor de deelnemers worden verschillende prijzen ter beschikking gesteld, w.o. een boottocht Vlissingen Harwich v.v. en vlieg tochten Amsterdam Vlissingen v.v. en Rotterdam Haamstede v.v., welwillend beschikbaar gesteld door de N.V.Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland” te Vlissingen en de K.L.M. 3. De prijzen worden verdeeld in twee groepen: eerste groep voor deelnemers met alle stempels tweede groep voor deelnemers met minstens 12 stempels. 4. Iedere deelnemer, die voldoet aan de onder sub. 3 vermelde voorwaarden, dient zijn stempelboekje vóór 15 October 1939 franco in te leveren bij den Secretaris van de Provinciale V.V.V, Kerkplein 126 te Kloetinge (bij Goes). 5. De uitgeloofde prijzen worden onder de deelnemers verloot onder toezicht van het Bestuur. De uitslag van de verloting ontvangt iedere deelnemer tegelijk met het terugzenden van zijn stempelboekje. Wil men deel kunnen nemen aan het ver krijgen van een prijs in de eerste groep (alle stempels), dan moeten in het boekje de stempels aanwezig zijn van de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Veere, Vrouwe- polder. Domburg, Zoutelande, Koudekerke. De groote natuurvriend Jac. P. Thijsse, kenner van onze duingebieden bij uitnemend heid, waarvan wij hopen, dat hij nog tal van jaren bij velen de kennis der natuur zal vergrooten, schreef over de thans bloeiende helm in de duinen t volgende: Nu bloeit overal het helmgras en het duin ziet blonder dan ooit door de duizenden en duizenden witte aarpluimen. Ja, hier en daar waar de plant zeer welig groeit doet de duinhelling wel denken aan een roggeveld en ’t is best te begrijpen, dat de Duitschers deze plant „strandroggen” dur ven noemen, hoewel de verwantschap tus- schen helm en rogge ver is te zoeken. De duinplant is veel stugger en strakker en bloeit op een heel andere manier. Waar bij de rogge de bloempakjes mooi om en om gerangschikt staan rond de aarspil, vinden we bij de helm, als we goed toezien een heel stelsel van zijtakken, die zelf meer vertakt zijn, maar zoo dicht bij elkaar staan, dat ze het uiterlijk krijgen van een gewone korenaar. Over de schoonheid van grasbloempjes is al veel geschreven. Zelfs de zwaarwichtige Potgieter heeft er een luchtig halfpaginaatje aan gewijd, dat eenig is in onze litteratuur en alleen in Balzac’s Lys dans la vallée zijn wedergade vindt. De bloem van de helm lijkt wat strak en stroef maar gij moet haar zien in den morgen. Dan wijken de glanzige witte, bleekgroen gestreepte kroon- kafjes uiteen en ge ziet een drietal violette helmknoppen naar buiten komen, al verder en verder, tot zij aan een dun helmdraadje van een centimeter lang losjes wiegelen in den morgenwind en hun stuifmeel uit strooien. Dat gaat met zichtbare vlugheid en geeft alweer een prachtig voorbeeld van het actieve bewegingsvermogen der planten. Doorgaans denkt men zich de plant onbe weeglijk of passief, maar wie op een mooien Julimorgen die helm-meeldraden naar buiten heeft zien tuimelen, krijgt een heel anderen kijk op het leven van de plant. Om een uur of elf is het stuiven meestal afgeloopen dan hangen de leege helmknopjes bleekgeel nog een poosje buiten de aar, voordat ze verschrompelen en afvallen. De pluimvormige stempeltjes zijn dan bestoven en de helm- vrucht kan zich vormen. Dezer dagen kon men in één van de groote bladen de volgende advertentie lezen „Zeeland doorkruisen met Folder-Stempel- boekje „Zeeland wacht U.” Wordt franco toegezonden door het Secretariaat der Prov. V.V.V. te Kloetinge (bij Goes.)’’

Schouwen's Badcourant | 1939 | | pagina 1