1 ISCMOUWEN’S eadcourant I r I 11 AUGUSTUS 1938 Dit blad wordt gedurende het badseizoen gratis huis aan huis verspreid in de duinstreek I UITGAVE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE No. 5 - VIJFDE JAARGANG Zomer i. Jansen, 31 M. G. De Vijfde Nederlandsche Scheldevlucht h 5 8 Als de frissche zeelucht Langs de slapen strijkt. Ongekende vreugde Onze ziel verrijkt, Als men frisch kan baden In de wijde zee En geen zorg ons hindert Dan zijn wij tevrêe. M. G. Als de vogels zingen En de kikker kwaakt, Als de dauwdrup schittert En de maaitijd naakt, Als het rijpe koren In de aren schiet En het zilv’ren maantje Licht door 't loover giet U kunt wie de naaister Dame O, wat zou ik graag den man ontmoeten, die dat schilderij gemaakt heeft. Gevleid kunstenaar: Sta mij toe, mij aan U voor te stellen, mevrouw Dame O, wat toevallig me dan zeker wel zeggen, van deze dame is Als de beekjes ruischen En de kwartel slaat, Zachte zefiers suizen Licht is vroeg en laat, Als vacantie daar is. Vrijheid ons begroet, t Werk voorloopig klaar is, Ja, dan is het goed 1 een en weer op de neergestreken, toog uit te cijferen, Met het rooken moet gij U in acht nemen, zei de dokter tot meneer hoogstens na het eten een sigaar Meneer Jansen trok een leelijk gezicht, maar beloofde heilig, dat hij het doen zou. Twee dagen later belt mevrouw Jansen den dokter op. Och, dokter, kom dadelijk bij ons, met mijn man is het niet in orde. Gisteren heeft hij twaalf maal eten verlangd. Als het veulen dartelt. Bloeit het hooge riet, ’t Vischje vroolijk spartelt In den klaren vliet, Als geen ruwe buien Ons in ’t aanzicht slaan, ’t Windje waait uit t Zuien O, dat staat ons aan Als de vlinder fladdert En het bijtje gonst, Als een stroom van leven Ons door d’aadren bonst, Velden, weiden schitt’ren in den zonneschijn, D’ ooievaar op ’t nest staat, O, dan is het fijn! De vlieghaven „Haamstede” stond vorige week weer midden in de belangstelling van vele inwoners en gasten van ons eiland. Allereerst door het kampement van de Zweef- vliegclub uit Walcheren, die de jeugd ver trouwt wenschte te maken met de nieuwste sportde zweefvliegerij, waarvan geen over matig gebruik werd gemaakt. Zaterdag is de vijfde „Scheldevlucht” vervlogen, na de start, om kwart over twee, gevolgd door zweefvliegdemonstraties en kinder-ballonwedstrijd. Aan de „Schelde vlucht” om de zilveren meeuw en dito beker namen 4 militairen deel, 6 beroeps vliegers en 2 vliegers van de rijksopleiding voor verkeersvliegers. Koerscontroleur was luit. Bakker. De „Scheldemusch” met J. Reijntjes van de Kon Mij. „De Schelde” uit Vlissingen gaf ter opluistering keurige demonstraties. De deelnemers aan de Scheldevlucht kregen, als gewoolijk, hun opdracht van de commissie voor deze vluchten, waarna de heeren aan 't uitkienen togen. Ze moesten na de start eerst landen te Vlissingen en van daar wederom starten naar Haamstede. Controleposten waren uitgezet te IJzendijke, Axel en Bruinisse. Nadat de gebruikelijke formaliteiten waren verricht, doken de deelnemers in hun cabine, waarna, de een na de ander, het luchtruim koos. Nadat de deelnemers een voor op verschillende tijdstippen, dorre grasmat waren de jury aan het werk om wie de winnaars in deze vlucht waren. Toen dat uitgemaakt was, verzamelden de deelnemers en belangstellenden zich om den voorzitter van de Z.V.Lde heer C. A. van Woelderen, burgemeester der gemeente Vlissingen, die, voor dat hij tot de prijs uitreiking overging, dank bracht voor de ook nu weer op Schouwen ervaren gast vrijheid. Spr. dankte in het bizonder de or ganisatoren van de 5e Scheldevlucht, de heeren Kruyder, Chef d’ Hotel, Jhr. Röell en Korteweg, welke succes op hun werk mochten boeken. Dank zij ook de mede werking van het weer en de K.L.M., die in de persoon van den heer van den Broek, grooten steun verleende, verliep de orga nisatie vlot. In de tweede plaats bracht spreker dank aan de deelnemers van de rondvlucht, speciaal aan luit. Bakker, de koerscontroleur. Hierna ging spr. tot de uitreiking van de behaalde tropheeën over. De „Scheldemeeuw" overhandigde hij aan den heer H. Rollmann (amateurs), terwijl de heer F. C. Bik (beroepsvliegers) de „Scheldebeker” kreeg. Lucht- en wolkenspel Om den Scheldebeker en Scheldemeeuw. Nederland is nu eenmaal het land niet van stralende-, onbewolkte luchten. Een dag of een paar dagen met een smetloozen hemel, waaraan geen enkel wolkje kleeft, behoort vrijwel tot de zeldzaamheden. Het zou mij, denk ik op den duur niet bevallen door eentonigheidmogelijk is het de kracht der gewoonte. En wat zijn ze mooi, onze luchten, voor namelijk de zeeluchten, die heldere maan, rustend op een zacht bed van veder- en schaapjeswolken, de groote stapelwolken, waaruit onze fantasie allerlei beelden vormt en straks weer verdwenen zijn, de goud- of rose getinte wolken bij zonsop- of onder gang. Het zijn schilderijtjes. Menig kunst schilder heeft ze dan ook op het doek vereeuwigd. Onze schippers, die voortdurend in weer en wind vertoeven, weten dikwijls uit kleur en stand der wolken vrij juiste voorspellingen te doen. Eens bevond ik mij aan boord van een zeilvaartuig. Het weer beviel mij goed; alleen was er een tamelijk groote zwart-blauwachtige wolk aan de lucht, ’k vermoedde wat regen. Plotseling klonk het bevel van den schipper„Weg de piek I” Het achterdeel van den gaffel zonk naar beneden, en er kwam een groote plooi in het zeil. Ik dacht, dat wij zouden gaan ankeren. Achteromziende, zag ik een breede strook bruischende golven in de verte aan komen. „Neer je zeil!” klonk het bevel van den schipper, en bijna oogenblikkelijk liepen we uit de zeilen. De zee begon te zwellen en werd onstuimig, een oogenblik later viel een kletterende hagelbui onder veel wind op het dek. ’t Duurde gelukkig niet lang de zon brak door, de bui verminderde allengs en de zeilen werden weer geheschen. Mijn respect voor den schipper was beduidend gestegen met een gunstigen wind stevenden wij verder naar de plaats onzer bestemming. Wij bevinden ons aan het strand en ver kennen den horizon, een paar nietige wolkjes komen achter elkaar aandrijvenzij ver- eenigen en meerdere sluiten zich langzamer hand aan. De wolkjes zijn een wolk geworden eensklaps wordt zij gespleten door een felle bliksemstraal, gevolgd een dreunenden donderslag. De zee krijgt een bijzonder groene kleurzij schuimt en spat, de lucht wordt overtrokken met een zwart wolken floers, de elementen komen in opstand. Zoo kan 't veranderen Zoekt ge bestendigheid mijn vrinden, Een vast klimaat, steeds held’re lucht? Gij zult ze vast bij ons niet vinden, Het helpt niet, of ge klaagt en zucht. Maar int’ressante luchtaff’reelen Kunt gij genieten, o zoo fijn, Zij zullen oog en zinnen streelen Gij zult beslist tevreden zijn. r*7/7 a trriu*Z>- ir je I

Schouwen's Badcourant | 1938 | | pagina 1