SCUOUWEN’S EADCOURANT 31 Aug. 1937 Z77i Ten afscheid tot weerziens UITGAVE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VIERDE JAARGANG No. 10 Einde seizoen M. G. Van alles en nog wat verspreid in de duinstreek een he men mag Was soms het weer niet bijster mooi, Verduisterde Uw tente, Wat helpt het brommen ook tenslot’, Als najaar met den zomer spot En winter met de lente. Gaf West’lijk Schouwen U genot? Bekoorden rust en vrede? Viel ’t pension U nogal mee d’ Adressen gaf U V.V.V. Zij werkt zoo gaarne mede. 't Seizoen vlood heen, de tijd brak aan, Om huiswaarts weer te trekken. ’t Was U waarschijnlijk veel te vlug, Een schaduw is de blik terug, Tijd laat niet met zich gekken. WW? I Onze omgeving bood U veel, Natuur zoo mild en goedig, Schonk zee met strand, het bosch, het duin, De voog’lenzang in rijken tuin, Gezondheid overvloedig. WA Zoo blijft het ’t gansche leven door, Het mooie wil men houden, Wat minder mooi is, schuwt men dra, ’t Vindt in onz’ oogen geen gena. Men wil 't liefst niet onthouden. ---- ’k Wist waarempel niet, waarover ik het nu eens zou hebben; verschillende gedachten gingen mij door 't hoofd, maar ik kwam tot geen resultaat. Ik besloot dus maar om een allegaartje samen te stellen, in de hoop, dat mijn potpourri U niet te veel moge vervelen Ik zal heusch mijn best doen. Enkele malen schreef ik over Westelijk- Schouwen; begrijpelijker wijze bedoelde ik daarmee den geheelen Westhoek, Burgh, Haamstede en Renesse, want alle drie hebben zee, duin' bosch en strand, alle zijn heerlijk De mopperaar is overal. Men vindt hem in Locarno, En ook aan t barre Noorderstrand, In Scheveningen en Cadzand, Ja zelfs in Monte-Carlo. groeting van verwachten. Vacantie, vrij zijn van de dagelijksche dingen; reizen, genieten van zon en zomer: eens iets anders beleven. Dit is wel het verlangen van den tegenwoordigen mensch. Allerlei organisaties hebben het reizen ge makkelijker gemaakt, terwijl het reizen zelf goedkooper is geworden. Vacantie wordt in steeds breeder kring een behoefte. Ondanks het feit dat velen naar Parijs of Zwitserland trokken, groeit tevens het aantal van hen, dat naar Westenschouwen toog, omdat de mensch ook een natuurkind is. Van Westenschouwen hoorden we geen cijfers, maar Renesse zag zijn inwonertal tijdelijk verdubbeld. 1937 was een beter jaar dan 1936. Daartoe werkte het weer, al was dat ook niet altijd ideaal, mede. Westelijk Schouwen heeft dit op andere badplaatsen voor, dat de gasten, bij alle weer van de natuur kunnen genieten, door de vele fraaie duinwandelingen, die men er te kust en te keur kan maken. Ook voor den middenstand was het seizoen gunstiger dan het vorige jaar. Dit spreekt welhaast van zelf, omdat de winkelstand ten nauwste samenhangt met den bloei van Vreemdelingenverkeer. Dat heeft zich ge weerd. Men denke aan de uitgegeven folder van de duinstreek! En ook aan de winkel weken, die met entrain door de winkeliers zijn gehouden. Met de wensch dat ook in de toekomst „Schouwen’s Badcourant” zich in de belang stelling van de in de duinstreek vertoevende gasten zal mogen blijven verheugen en met een dankwoord aan de winkeliers en de vele gewaardeerde medewerkers, die de uitgave daardoor mogelijk maakten, roepen we de gasten, die vertrekken, een tot weerziens toe. Mogen de nog vertoevende en eventueel komende gasten van het zoo gewenschte na- zcmerweer kunnen genieten. DE REDACTIE. Dit blad wordt gedurende het badseizoen gratis huis aan huis en In het woord afscheid ligt altijd iets wee moedigs besloten. We hebben dit tenminste steeds zoo gevoeld en daarom laten we er onmiddellijk op volgen„tot weerziens” Het leven is trouwens immer een afscheid nemen van wat was en nimmer wederkeert. Het afscheid houdt echter ook in het nieuwe, dat Wij wenschen een „tot weerziens” toe, Een „welkom thuis” van vrinden, Vertel hun veel van Schouwenland De mooie strook aan ’t Noordzeestrand, Wij zullen 't prettig vinden. mooi en wie van de drie moet ik de kroon geven? Niet, dat ik de andere gemeenten eenigermate wil achterstellen, daar ik mij altijd tot het geheele eiland aangetrokken heb gevoeld. Ik behandelde wel eens iets locaal’s maar dan dient men ook ter plaatse te blijven; zoo kan men bijv, niet met een handgebaar het mooie kasteel Moermond naast den toren van Koudekerke verplaatsen of omgekeerd, ’t Zou wel wat afwisseling geven, maar het duurde waarschijnlijk niet lang, want men zou spoedig het zijne weer opeischen. Maar ik wilde U voeren naar het Borrel- putje te Renesse't ligt niet zoo ver van den bekenden Hoogezoom in een bosch- en weiland en het is gemakkelijk te bereiken. Het is maar een eenvoudig putje van enkele vierkante meters oppervlakteop gezette tijden komen gasbellen aan de oppervlakte, die spoedig uiteen barsten, dus een miniatuur gasfabriek, 't Is een soort bron- of moeras gas, dat zich daar ontwikkelt, maar ’t loont de moeite en de kosten niet er een installatie te maken om er het gas in op te vangen er is te weinig. Op één der Zuid-Hollandsche Eilanden zag ik het wel eenshet opge vangen gas bleek voor een geheele boerderij voldoende om te koken en te verlichten. Maar het Borrelputje blijft toch een attractie en t is al zoo oud als de weg voor de deur, zooals men hier wel eens zegt. Van ouderdom gesproken, men is in Westelijk-Schouwen in een oud gedeelte. De langdurige isolatie deed veel oude ge bruiken langen tijd stand houden. Thans verbindt de KLM ons in korten tijd met de overige wereld en zijn vele verdwenen. Jammer genoeg Gelukkig is het oude Stra (strandfeest) in stand gebleven, ja het wordt zelfs de laatste jaren drukker gevierd. Het is een gebruik, waarvan oorsprong en beteekenis zich verliezen in den nacht der eeuwen. Renesse opent de rij der feeste lijkheden met zijn Stra op den Maandag 9 dagen voor Aschwoensdag. Burgh en Haamstede vieren het gecombineerd den volgenden Maandag Noordwelle, Seroos- kerke en Ellemeet op andere gezette tijden. Het zijn vrijwel gelijkvormige feesten. Een versierde ruiterstoet trekt ’s morgens bijtijds naar naburig zee en strand en wordt bij de terugkomst opgewacht door de in Zondagsch kleed getooide dorpelingen. De muziek plaatst zich aan ’t hoofd van den stoet en er wordt een omgang door het dorp gedaan. Familie en vrienden zijn ter visite gevraagd en de dag wordt in gepaste vroolijkheid doorgebracht Kortom, het is het feest voor allen met de voor velen oude kermis, die ook wel een tikje krachts- verval vertoont. Maar het aloude spele rijden is verdrongen door fiets en auto, oude gebruiken bij overlijden, Meinacht, nachtelijke cadeaux van stroopoppen aan oude vrijsters enz., ze zijn uit den tijd, maar gelukkig leven nog altijd Meermin en Meerman in den volksmond. M.G. 37? 77 3k I

Schouwen's Badcourant | 1937 | | pagina 1