Rose Badcourant R. P* Hogerheijde Banket-artikelen J. J. Guequierre SMEDERIJ - RENESSE van Smaakvol Bloemstuk Gebr. van Doorn VOOR LUXE AUTO'S Adverteert in de Phernambucq's Bloemisterij L. Leeuwe Zn Het spant atlijd de kroon! Verkoop van Fa. Piet Ochtman, Zierikzee „CITAX GARAGE" Beleefd aanbevelend Isle klas vakkundige be diening Ruime, luchtige, gesoigneerde salons. Dameskapsalon Poststraat 17 Zierikzee Telefoon 252 en na al Melkmarkt, Zierikzee bij elkaar zouden van gaan broeden, van Banketbakkerijen te Rotterdam Boek- en Fotohandel Jongens- en Meisjesleesboeken van de meest bekende schrijvers Fotobenoodigdheden Ontwikkelen en Afdrukken. Electrische Druk- en Hoogglans inrichting. Omgaande aflevering. 4 of 7 persoons mooie wagens met chauffeur naar de Concurreerende tarieven Nieuwstraat D 217 - Tel. 226 Evenwel ben ik huiverig bovenstaande als de verklaring te geven. De veelheid van vormen en omstandigheden in het natuur leven echter is te uiteenloopend, om in vele gevallen bloot toeval buiten te sluiten. Hoe dan ook, in de open, onbeschermde zandvlakte der duinen vond ik opvallend vaak nesten in bovenbeschreven omlijsting.* 't Was op een Zaterdagnamiddag, dat ik deze opname van de scholekster verkreeg. Daar ik nog vele uren van zonneschijn voor den boeg had, wilde ik eens onderzoeken, of er op de zandvlakte ook een nest van de strandpluvier zou liggen. De fortuin was mèt me, in zooverre, dat ik al spoedig het rollend, fluitend geluid van het rappe duin- vogeltje vernam. Dit was voor mij een vol doende aanwijzing, dat ik me in de buurt van het nest bevond. Hoe geroutineerd ik me in deze ook mocht achten, maakte ik me volstrekt geen illusie’s, dat ik de eieren gauw vinden zou. En toch liggen ze zoo maar in een kuiltje in het zand. Maar, ze hebben de zelfde kleur als dit, al zijn ze heel fijn zwart gevlekt en geaderd. En de zandbodem is vaak niet zóó één vormig éénkleurig als men denken zou, wanneer we spreken van het „bare zand”. Hier en daar is het bezaaid met zwart-ver- weerde brokstukjes van vroegere vegetatie, dan schemert de zwarte humuslaag door de In 't stuivend zand II Intusschen staat tegenover het voordeel van de schutkleur ook een bezwaar tegen het nestelen in deze barre zandvlakten en wel een, niet toe te schrijven aan menselijke of dierlijke belagers, maar aan natuurinvloeden. Moeder Natuur, die, blijkend uit bovenstaande, zoo n zorgzame beschermvrouw voor haar schepselen is, neemt inderdaad voor een deel met de andere hand terug, wat zij met de eene geeft. Door invloeden van weer en wind dan gaan hier zeker vele legsels van vogels ver loren. Soms bewerkt het een stortbui, die een waterplas vormt, waar een vogelpaar zijn huis heeft, maar haast altijd is de wind bewerker van deze onheilen. Want de wind, die, zooals we op school leerden, de duinen opwierp, diezelfde wind waait nog heden ten dage. We kunnen gerust aannemen, dat een storm in de maand Juni b.v. een groot aantal legsels van in ’t barre zand nestelende vogels overstuift, vooral als deze laatste zich door omstandigheden genoodzaakt zien, al te lang van het nest weg te blijven. Woedt er bepaald een storm, dan worden de kleinere vogels, als strand- en bontbek- pluviertje eenvoudig van hun eieren weg geblazen. een duinhelling verspreide eieren van een scholekster liggen. De wind had dan de randen van den nestkuil weggeblazsn en de eieren waren naar beneden gerold, langs ver schillende baantjes allicht. Dat de gedupeerde vogels deze eieren weer brengen, of op één er lijkt me wel uitgesloten. Eens, toen ik tijdens een storm, aan den voet van een duintop weer drie scholekster- eieren vond en uit het geweld, dat de vogels maakten, de conclusie trok, dat het onheil kortgeleden was geschied, beklom ik den top, diepte den nestkuil voldoende uit de plaats was mij bekend en legde de eieren er in. De volgende week liepen de jonge vogels door het duin. De grillig ge kroonde takken bij het nest van den schol ekster geven m i. werkelijk iets artistieks aan het geheel Dat dit een uiting van kunst zinnigheid der vogels zou zijn, lijkt me te gewaagd te veronderstellen, doch ik vond in de stuifgaten en op de zandvlakten te vaak scholeksternesten, aldus geflankeerd, om me niet af te vragen, of dit ook eenige beteekenis zou kunnen hebben. Ik heb ge dacht aan de mogelijkheid, dat de takken een natuurlijke beveiliging zouden betee- kenen tegen het stuivende zand. Of ook, kan de vogel bij zijn keuze geleid worden door de „overweging”, dat hij zelf, donker voorwerp op lichten grond, veilig gecamou fleerd zit bij iets, dat de eenvormigheid breekt, Foto’s van andere duinvogels zouden me inderdaad er toe brengen dit te veron derstellen. AUTO- EN RIJWIELVERHUUR Kleine fornuiskacheltjes vanaf 2.70 Petroleumstellen, Haller, vanaf 1.70 Premierglazen, geheel compleet Va s/4 1 IVa 2 Liter 16 17 18 20 22 cent Depót A. P. C Primagas, v.NoordwelleenRenesse Voor Eau de Cologne, Creme’s Toilet benoodigdheden Foto artikelen Naar Drogisterij Fotohandel „HET CENTRUM”, Dam Zierikzee Tel. 256 dunne zandlaag heen of enkele spichtige helmspietjes breken de eentonigheid. En al deze spelingen werken doeftreffend mee, om de eieren van de hier broedende vogels te doen opgaan in hun omgeving. Zelfs de ervaren eierzoeker zal in den regel niet recht op het nest van de strandpluvier af kunnen gaan, ook al weet hij het te liggen. Hij zal, in de buurt gekomen, even stilstaan zoekend den naasten omtrek verkennen, zich eerst vergewist te hebben of hij er niet met zijn voet in staat. Ik wil eerlijk zijn en bekennen, dat ik het nest, waarom het me dien Zaterdagavond te doen was, na een half uur zoeken, niet gevonden had. Den Zaterdag daarop paste ik het on feilbare middel toe, om het nest binnen een kwartier te vindenme verbergen achter een duintop aan den rand van de vlakte en deze laatste bestrijken met mijn kijker. Hier tegen leggen verreweg alle kunstgrepen der vogels en alle mimicry-voorzieningen het wel af en ook het legsel van het pluviertje was spoedig gevonden en na een uur het vogeltje gekiekt. i Strandpluvier Voor een naar Beleefd aanbevelend. Varremarkt, Tel. 4, Zierikzee aan den voet van Een ervaring, later met een ander vogeltje opgedaan, bracht - voor mij althans - de oplossing van het raad sel. Zonder twijfel benutten verscheidene vogels zulk een gelegenheid, om op een uitgestrekt, vlak, een vormig terrein, ge makkelijker hun nest terug te kunnen vinden, als oriënteringsmiddel dus, een soort „huis nummer”. eens vond ik Meer dan

Schouwen's Badcourant | 1936 | | pagina 3