P. VAANE GEBRS. JONKER, Hero Dranken Honingzoete Druiven!! B. KOMMER L. J. VERWEST, Luxe Brood- en Banketbakkerij Natuurdranken (Wordt vervolgd). Kampeeren in de duinen. Wees ’n goed kampeerder. Sinaasappel Frambozen Appel Most Druiven Most f 4,25 f 12,50 f 22,60 Aanbevelend, Burgh-Haamstede - Telef. No. 12 Alleen verkoop Telefoon 150. Aanbevelend, TUIN NOORDERWEG, HAAMSTEDE. 's Zondags gesloten Nieuwe Modern Schoenenmagazijn „M o b i e 1” J. J. SMALLEGANGE Meelstraat 78, Zierikzee LINNEN ZOMERSCHOENTJES Concurreerende prijzen In 't stuivende zand I De 30 Septemberstorm van 1911 schiep in de Schouwensche duinen een toestand, die er toe leidde, dat zienderoogen het natuur lijke plantendek inkromp en hand over hand gebied inruimde aan het witte zand. De bul derende noordwester toch vond in de be staande zandige plekken en stuifgaten een uitgezocht terrein, om zijn lust in ruw ver maak naar hartelust bot te vieren. Wolken van fijne zandkorrels zweepte hij hoog de lucht in en deed ze weer neerstrijken op be groeid en onbegroeid terrein met de grootste willekeur. En toen dat spel zoo enkele uren geduurd had, kende men het landschap niet meer. Zandbergen waren verrezen, waar gisteren een knus duinpannetje lag, diepe stuifgaten gaapten, waar een simpel konijnen hol den bulderbas vat gegeven had. Toen de in het zand, zonder eenige voering of om randing van plantenresten. De zwartgespik- kelde, leem- of zandkleurige eieren vallen daar veel minder op dan op een groenen ondergrond, zoodat de niet-geroutineerde menschelijke voorbijganger ze rakelings pas- seeren zal, zonder ze te zien. Hetzelfde geldt voor gevleugelde belagers, als kraaien en eksters, die er overheen vliegen. Tegenover den getrainden eierzoeker helpen alle schut kleuren geen steek; hij ziet, ondanks de be- driegelijkste mimicry, de eieren op meters afstand liggen- In 't algemeen gesproken, wel te verstaan. En dat de gewiekte roovers, ondanks de schutkleur, de eieren ook wel eens weten te vinden, bewijzen de leege doppen, die men op zijn wandeling door het duingebied vindt. Hoe dan ook, de bescher mende kleur bewerkt in ieder geval, dat de eieren niet voor het grijpen liggen en dat er door gewiekte dieven minder gekaapt zullen worden, dan zonder deze voorziening het geval zou zijn. Nog enkele dagen en de vacantie rukt onze samenleving weer uit haar voegen, verdrijft voor velen de rust en jaagt ons uit de regelmaat van den dagelijkschen arbeid in het ongewisse van het avontuur. Dat avontuur, de romantiek van het reizen, hebben we noodig om het sloopende van die regelmaat en de tredmolen van het leven van iederen dag te neutraliseeren. Een prachtig middel daarvoor is het kam peeren, wellicht een restje van het oerinstinct dat nog in den modernen mensch leeft, maar een gevaar in zich houdtde overdrijving tot vagebondage. En dat moet het niet zijn. Het kampeeren moet blijven het middel om eenigen tijd te midden van de ongerepte natuur, in direct contact er mede te leven, haar schoonheid en herstellende kracht te ondergaan. Wanneer dit niet het zuivere motief is, dan loopt het mis met het kampeeren en komen tegelijk op de kampeerplek de rust en de schoonheid van de natuur in gevaar. Want hoe sterk en altijd weer vernieuwend de natuur is, ze is tegelijkertijd teer en ge voelig en verdraagt geen schendende ruwheid. Vele malen kan men zien waar gekampeerd is. Dat moet niet en behoeft ook niet. Het aantal kampeerders neemt gestadig toe. Een gelukkig verschijnsel. Meerderen dan voorheen kunnen van de ongerepte natuur proflteeren. Laten we allen er voor waken dat geen ruwheid en vulgariteit met dit ver schijnsel gepaard gaat Mocca topjes Cake’s, Strandkoeken soorten Taarten en Druiven op het strand. Druiven eten op den tuin. Tuin bezichtigen en Druiven meenemen. Brood-, Beschuit- en Banketbakkerij RING BURGH Het adres voor Brood, Beschuit en verschillende soorten Koekjes Ansichtkaarten Foto-artikelen Souvenirs Strand-artikelen Zonnebad-crêmes Huishoudelijke artikelen Kruidenierswaren Rook-artikelen Voordeeliger bij L. C. BOM - BURGH Autoverhuur met en zonder chauffeur Prijzen vanaf 5 cent per K.M. f 5.60 f 14,50 f 27.60 Commandant van de dorpsbrandweer, terwijl hij de herberg binnenkomt: Hé kastelein, 8 pils, maar een beetje vlug, want we zijn op weg naar een brand Professor (die van zijn uitgever de druk proeven van een zijner werken ontvangt). Dien onzin heb ik al ergens gelezen beknot, maar ook op de fauna haar invloed uitgeoefend. De konijnen, die in de begroei de duinpannen ware lustoorden hadden goede beschutting en voedsel bij de hand, zijn daar verdwenen. Veel meer dan vóór dien tijd nestelen de duinvogels in het bare zand, zonder eenige beschutting dan helm gras of ander kruid. Voor de meeste, hier broedende soorten geeft dit intusschen geen bezwaar, daar de eieren toch steeds geheel open en bloot liggen. Maar de groote nes ten van de zilvermeeuwen, welke laatste gaarne tusschen de lange helmhalmen broe den, vallen in de kale zandvlakten van verre in 't oog en de bonte scholekster, die op begroeid terrein niet erg opvalt, wordt door zijn zwarte bovendeelen, daar op een af stand broedend op het nest verrast. Een gelukkige omstandigheid voor dezen vogel is, dat hij, wat den nestbouw betreft, zich vergenoegt met een eenvoudig kuiltje jachtopziener, die jarenlang dag aan dag het duingebied doorkruist had, den volgenden morgen zijn ronde deed, was hij op som mige plaatsen den weg kwijt, zoodat hij een duintop beklimmen moest om zich te kun nen oriënteeren. De ondergestoven vegetatie verstikte, nieuwe stormen, zelfs middelmatige winden nu, hadden gemakkelijk spel met het losliggende zand, zoodat, daar van mensche lijke zijde nog geen paal en perk gesteld werd, het lieflijke duinlandschap met zijn grillige afwisseling van begroeide zandber gen en met duindoorn en kruipwilg bezette duinpannen, verworden was tot een naakte eenvormigheid, met stuivende zandvlakten van hectaren bij hectaren groot. Eindelijk greep de mensch in, ging be planten met helm en dennen, de meest be dreigde punten eerst. Jarenlang is men daar nu reeds gestadig mee bezig, doch steeds nog schreeuwen groote gebieden om voor ziening. De omstandigheden, hierboven beschreven, hebben niet alleen in deze gebieden de flora A DE BRUINE, HAAMSTEDE Steeds versch uit eigen bakkerij Wellingtons per ons 12 cent Bitterkoekjes per ons 12 cent Weespermoppen per ons 12 cent Bokkepootjes per ons 12 cent per ons 12 cent en alle Gebakjes Zilvermeeuw neerstrijkend op het nest Gezelschapsreizen Westensch.-Zijpe W estensch.-Roosendaal Westensch.-Rotterdam 5 pers, wagen •minili-int'-'Tnui'umi' 7 pers, wagen Voor andere ritten verstrekken wij gaarne prijsopgave

Schouwen's Badcourant | 1936 | | pagina 5