B O S c H I Tel. 223 C J. Hogerheijde - Vischhandel Mol - Telefoon 157 Voor de Jeugd maar Versch gebakken Visch Versche Garnalen Nieuwe Haring en versche Visch aan aan een Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag" Zaterdag Slagerij J. BEIJE, Burgh, Tel. 36 levert dagelijks Rund-, Varkens- en Kalfsvleesch Fijne Vleeschwaren machinaal gesneden Electrische koelinrichting. Billijke prijzen Beleefd aanbevelend 4,15 1,— 4,15 4,15 4,15 ADR. PLAATING, Fa. J. Gloude, Tel. 84 Vleeschhouwerij - Dam B 91 - Zierikzee. Speciaal adres voor prima vet KALFSVLEESCH Electrische koelinrichting Wekelijks bezoek aan de zomerhuisjes Beleefd aanbevelend wachtenJullie mogen allemaal meedoen. De volgende keer hoop ik m’n bus vol te vinden. Autobusdienst Haamstede Van Haamstede en Zierikzee Van. Zierikzee 8,30 8,30 2,10 4,15 8,30 Een strand, Zo is het. Ja sommigen hadden vergeten schrijven, h Dat moet een som. Onze Duinwilgen Wilt ge van een stuk natuur de schoon heid leeren kennen, dan moet ge zulk een plaats vrij regelmatig bezoeken. Wie slechts eens per jaar een uitstapje maakt naar onze blonde duinen, zal ze nooit leeren kennen, wie alleen zijn vacantie daar doorbrengt, heeft te weinig gezien om de schoonheid ten volle te kunnen bevatten. Zoo is het ongetwijfeld ook wat betreft de wilgen van ons duinlandschap. De wilgen, ook wel genoemd bindhout- boomen, stoffeeren dit landschap op een bijzondere wijze, evenwel niet in Augustus, maar in het vroege voorjaar. Wanneer we in de duinstreek komen met die prachtige Februari- en Maartsche dagen, die we soms kunnen hebben, dan zien we aan den voet der duinen de door voorjaars winden bewogen wilgenstruiken in vollen bloei als dansende groep van bonte brui loftspartijen. Men noemt deze soort in het latijn ook „S a 1 i x”, welk woord is afgeleid van,, Salire” ’t welk dansen of springen beteekent. En er zijn bijna ontelbare soorten of variëteiten van wilgen. In meerdere of mindere mate komen in ons land voorwitte, gele, roode, zwarte of bruine waterwilgen en wilgen met welriekend blad. Onder deze verschillende vormen zijn er, die zeer hooge en zware boomen worden. Deze komen in de duinstreken niet voor. Op de vochtige plaatsen, eer wij de duinen betreden en ook wel op sommige plaatsen in vochtrijke diepe duinpannen vinden we de bitterwilg (Salix purpurea). De bitterwilg komt voor in vier hoofdvormen en wel met glanzend roode, grijze, groene of met sterk hangende donkerroode twijgen, benevens nog enkele laaggroeiende vormen. Van ver schillende vormen worden de twijgen ge bruikt als bindhout en tot het vlechten van manden. Oudtijds (ook tegenwoordig wijst de nieuwere wetenschap weer deze richting uit) werd de wilgenbast ook gebruikt in de geneeskunde. Deze bast bevat Salicine, veel looizuur en zouten. Bij bloedspuwingen en verdere inwendige verwondingen gold het als een probaat middel. Wanneer ge in de duinen komt dan be merkt ge daar spoedig andere wilgen van de groep Repèntes, n.l. de kruipwilgen. x op de tweede de derde regel brengen, op de vierde regel waar gedanst wordt, op de vijfde regel iets waar je een kaars in zet, op de zesde regel het gevraagde woord, op de zevende regel een stad in Gelderland, op de achtste regel een voorwerp dat op de walvisvangst gebruikt wordt, op de negende regel iets dat je iedere dag eet en op de tiende regel iemand die het eten klaar maakt. „Het Rijwielhuis” mmer voor de deelnemers, er bij te ze de oplossing vonden, bij staan. Het is net als bij ATTENTIE I Voor uw Bloemwerk, Snijbloemen, bloeiende Planten, enz., enz., naar Bloemenmagazijn „De Lelie” Lange Nobelstraat, Zierikzee, Telef. 244 De eenige moderne zaak op dit gebied van het geheele eiland. Eigen kweeke- rijen Minnebroerstraat, Telefoon 201 Beleefd aanbevelend, F.a A. ROMIJN De nieuwe puzzle luidt als volgt Vul de hiernaast staande figuur zó in, dat op de rij kruisjes zowel van boven naar beneden als van links xxxxxxxxxx x naar rechts, iemand te x lezen komt, die maar blij moet zijn, dat hij geen laarzen hoeft aan te trekken. Vervolgens komt regel een inhoudsmaat, op iets dat de postbode komt een plaats Of je zelf raadsels mag opgeven Maar natuurlijk, wat graag zelfs. Een bewijs dat je meeleeft. Je krijgt bovendien een prijs. Marietje Vis schrijft keurig en loste het raadsel goed op. Ben jij zo blij dat de Rose er weer is Nou zus ze komt iedere week hoor, tot eind Augustus, als de va cantie voorbij is. Gelukkig moet die nu nog komen, hé Jij hebt ook een prijs. Gerda en Gert van Sluijs, die kan ik gerust samen noemen. Broer en zus, niet Nou jongens jullie moet de volgende maal precies opschrijven, hoe je het gevonden hebt, ook al is de uitkomst goed. Juist Corry Hartog, de drukfout maakte van Adriana, Addiana, dat was mis, maar je kreeg de oplossing. Je belooning volgt. Jammer dat ik geen kast vol boeken en nog veel meer leuks en aardigs heb, want voor deze keer is de koek op. Ik hoop maar dat de volgende keer andere neven en nichten aan de beurt komen voor een belooning Jans de Roo was ook weer van de partij. Een trouwe puzzelaarster, die zeker ook een prijs zal verdienen, al was het nu niet. Ik moet er maar een paar uitpikken, want er zijn er nog al wat die ik feitelijk moest beant woorden. Die komen de volgende keer aan de beurt. „Heren waren" er niet veel bij. Past op jongens laat je de prijzen niet ont- gaan. Berouw komt te laat. Cor de Kogel, wat ben jij? Een neef of een nicht? Jongens heeten ook wel Cor. Schrijf het maar eens de volgende maal. Ina de Nooijer, Wijtske Telle en Jaantje van Sluis zijn nichtjes uit Renesse. Waar zitten de andere puzzelaars daar? Enkele oude bekenden kwamen met de laatste trein. De volgende keer vroeger hoor Kom jongens pak aan. Mooie prijzen onze duin- Beste Jongens en Meisjes Met zeer veel genoegen heb ik jullie briefjes met de, over het algemeen goed, opgeloste puzzles gelezen. Gelukkig vond ik onder de neven en nichten vele oude be kenden en ook enkele, maar nog te. weinig, nieuwe gezichten zou ik willen zeggen, maar ik bedoel „nieuwe handschriften", want de gezichten van de meeste neven en nichten ken ik niet. Maar in m’n ge dachten zie ik jullie gezellig allemaal rond een groote tafel zitten, en dan denk ik, daar zit die en daar die enz. Ik moet zeggen, hoewel de vacantie zoetjes aan lokt, jullie bent nog flink pienter, want de meesten hadden de fout opgemerkt, die er in was blijven staan. 36 moest 26 zijn en daarmee was de zaak in orde geweest. Wat één zoo’n cijfer al niet te weeg kan brengen. Maar nu de puzzle zelf. Zij luidde goede vriend aan duin en is steeds de ROSE BADCOURANT. In de stuifduinen kan zulk een groepje zoo aardig aandoen, niets dan wit zand er omheen, hetwelk gelijkt op kabbelende golf jes en een boschje van 5 tot 10 meter door snede, in het voorjaar met viltig, zijde-achtig behaarde blaadjes, meestal niet hooger dan één meter en zoo compact dat ge er uw bed op zou spreiden. Van deze groep kruipwilgen komen ver schillende vormen voor, n.l. Salix Lanata, met wollig behaarde bladeren, de variëteit Argentia (zilverachtig) met eironde of ellip tische bladeren, die zijdeachtig behaard zijn, de variëteit Fusca, waarvan de bladeren de bovenzijde glanzend groen zijn en de onderzijde behaard, zoodat het wel aardige studie is deze onderling eens te be zien en te vergelijken. Maar zooals we reeds zeiden, dan moet men niet alleen in Augustus de duinen be zoeken, want meestal hebben de bladeren dan reeds zoodanig door weersinvloeden geleden, dat het niet meer met juistheid is vast te stellen, terwijl zeker een groot ge deelte der schoonheid dan ook al voorbij is. Nog willen we noemen een onkruidplant, die ook in de duinen voorkomt, namelijk de wilde wilg (Polygonum Persicaria) ook genoemd perzikkruid, Jezusgras, Krodde en Roodbun. Deze van Juli tot September bloeiende plant heeft roodachtige bloemen met langgesteelde, langwerpige, lancetvor mige bladeren, terwijl de plant 80 tot 100 c M. hoog groeit. Vroeger gold dit als een zeer geneeskrachtige plant, waarvan het ge kneusde groen, zoo versch op gekwetste plaatsen gebonden, buitengewoon pijnstillend moet werken. Ook bij etterende wonden en open voeten deed deze wilg, mits versch gebruikt, zeer goede diensten. Alles over de behandelde planten ver melden zou ons te ver voeren, wat ook het doel niet is. Moge deze bijdrage slechts medewerken om de liefde tot de natuur te vergrooten, dan zal vanzelf het bezoek aan streek grooter worden en niet alleen zich beperken tot den vacantietijd, maar zullen bij elke schoone lente, zomer, herfst en zelfs bij mooie winterdagen deze streken zich in een stroom van bezoekers mogen ver heugen. o e er Als je alleen het antwoord op schrijft, is de meester ook niet tevreden. Laat ik met „de dames" beginnen. Dat hoort zo. Wim van Toledo zond een aller aardigst briefje. Ja Wim, we kennen elkaar al, hè, al is 't dan per brief. 3,— 3,- 3,- 7,30 10,30 3,10 7,30 - 3,- 7,30 - 12,- Banden x x X X X 7,30 - 7,30 - 7,30 - 8,30 8,30 8,30 x x x Lange Nobelstraat Zierikzee daar vindt U de meest uit gebreide sorteering nieuwe en gebruikte Rijwielen Onderdeelen - Vakkundige reparatie Beleefd aanbevelend, G. D. KOSTERS Dag allemaal, Oom Ko.

Schouwen's Badcourant | 1936 | | pagina 2