Verlaagde Wijnprijzen. Avondkapsel k r ij g t U b ij CONSTAN DM BRQUWEeSMAVIN. HET FRANS MURK VAN HET EILAND SCHOUWEN waarin opgenomen de „Eerste Badcourant voor Schouwen" Wordt gratis verspreid inRenesse, Haamstede, Burgh, Westenschouwen, Brouwershaven, Noordwelle, Ellemeet, Scharendijke en gedeeltelijk Zierikzee 13 September 1935 No. 2. er het kruis verlichting - 1,10 - 1,30 - 1,40 Zoete roode Spaansche Wijn thans 70 en 95 et. Boode en Witte Port per literfles f 1,10. per fles f 0,90, f 1,15, f 1,40 en f 1,90. Roode Bordeaux Medoc St. Estèphe St. Julien St. Emilion Reclame is goed, is nodig, is nuttig. Maar dan reclame binnen de grenzen van het geoorloofde. Uitgave Boekhandel JOH. H. BORGMEIJER Renesse - Tel. no. 17 Gironummer 64899 Streekblad ter behartiging van de belangen van de Duinstreek en omgeving Redact. LEO V. BREEN D AMESI Een schitterend Havenplein D 378 Zierikzee 15 Telefoon 235 De thans dreigende oorlog is op geen enkele wijze gerechtvaardigd, hij spot met alle begrippen van recht en eerlijkheid. Dit heeft men de jeugd voor te houden. Alleen de werkelijkheid kan haar baten. Hoe zij er op reageren zal? Dat is een kwestie van hart en ge weten. Maar alleen de jeugd kan de Europese beschaving redden. En het isDat men onomwonden toegeeft, dat de voorbije oorlog geheel en al zinloos was, een misdaad der volkeren, waaraan we allen schuldig staan. Deze erkenning zal niet zo heel veel moeite kosten. Immers, de oorlog is reeds zo lang voorbij nietwaar Maar het belangrijke is, dat deze erkenning gevolgen heeft. We om Jezus aan te brengen. Een ieder was toen verontwaar digd En terecht. Maar ook wij, West-Europeanen, hebben smakeloze reclames, die gesignaleerd moeten worden. Om te beginnen is daar, bij het overlijden van een lid van het Vorstelijk huis, het per advertentie aanbieden van goede kijkplaatsen, als was er sprake van een toneel voorstelling. Daarna hebben wij gehad de man, die de overblijfselen van een onzer verongelukte vliegtuigen tegen entree te kijk stelde. Een dergelijke zakenman diende voor goed geboycot. En dezer dagen hebben wij dan gehad een zelfde te kijk stellen van de auto der verongelukte Belgiese Koningin. Ook hier is ingegrepen, maar het feit, enerzijds, dat er mensen zijn te vinden, die een dergelijk zaakje exploiteren, anderzijds een publiek, dat er gretig gebruik van maakt het stemt tot nadenken over onze veelgeprezen cultuur. En het gaat nu niet alleen om dergelijke symptomatiese gevallen. De uitbuiting van het leed is een vrij algemeen verschijnsel ge worden, waaraan vooral vele dagbladen schuldig staan. Walgelijk waren in vele bladen de uitgesponnen beschrijvingen van de begrafenis van Koningin Astrid. Terwijl men in woorden zijn medelijden betuigde met de zwaargetroffen Koning, beschouw de men hem tegelijk practies als een reclameobject, en er werd zooveel mogelijk copy geslagen uit deze menselijke smart Als de kranten dit voorbeeld geven, kan men niet verwachten, dat het publiek iets leert van het respect, dat wij voor menselijk leed dienen te hebben. Te gelde gemaakt verdriet Indien wij van tijd tot tijd onze hooggeroemde beschaving eens toetsen aan concrete dagelijkse gebeurtenissen, dan is voor velen de uitkomst beschamend. We leven in de tijd van de reclame. Op zichzelf is daar niets tegen, en er is trouwens ook weinig aan te doen. De productendistri butie, gelijk deze bijna over de gehele wereld plaats vindt, laat geen ander middel toe. Toen indertijd een Amerikaansche firma reclame wilde maken voor haar azijnproducten, adverteerde zij, dat haar merk gebruikt was Speciaal aanbevolen Wijn-Cognac f 1,20 per fles. Een heerlijk glaasje. thans f 0,90 per fles. Bij afname van 12 flessen, desgewenst gesorteerd, onze gebruikelijke korting van 10 cent per fles. Heerlijke Vruchtenwijn (rood of wit) Zeer voordeelig 50 et. per literfles. Ter overdenking Er zijn mensen, die nergens meer in geloven. Ze hebben afgerekend met alle bestaande waarden en zijn voor ’s werelds loop geheel onverschillig geworden. Niets interesseert hen meer, dan datgene, waarbij zij onmiddeflijk zijn betrokken. Er zijn psychologen, welke deze geestelijkheid betitelen met de naam van: nieuwe zakelijkheid. Maar dat is wel wat heel een voudig. Per slot van rekening wordt onder verstaan, dat deze mensen alleen maar belangstellen in het materiële, voor zover ze er zelf belang bij hebben Zo is het toch niet. Vele ouderen zien met schrik, dat de jongere generatie zich alleen maar meer interesseert voor voet bal, luchtvaart en radio. Dit wordt dan zeer sterk afgekeurd, maar men vergeet veelal te vragen naar de oorzaken, welke tot een dergelijke levenshouding brengen. Nu is het nooit erg plezierig de hand in eigen boezem te steken, en te moeten erkennen, dat men zelf aan iets schuld heeft. En toch is dat het geval. Na de wereldoorlog is er bij de toen opgroeiende generatie heel wat veranderd. De ouderlijke invloed werd steeds minder, de kinderen gingen geheel op zichzelf leven en trokken zich van de ouderen niets meer aan. En dat is verklaarbaar. Indien men als kind is opgegroeid te midden van allerlei begrippen omtrent goed en kwaad, indien men allerlei illusies heeft mee gekregen voor het leven, allerlei verwachtingen voor een blijde toekomst, en men komt dan als jong mens te staan tegenover de verschrikkelijke werkelijkheid van een oorlog, waarin al het mee- gekregene waardeloos wordt, dan is het geen wonder, dat deze jonge mensen zich van hun op voeders afwenden. De op deze wijze ontstane toestand valt niet ongedaan te maken, door op de jeugd af te geven, of door hen nieuwe idealen mee te brengen. Men stoot dan op een onverschil ligheid, die voor de scherpe toe schouwer niet onverklaarbaar is. De jeugd wil NIET, gelijk de ouderen, de tijd van verschrikkin gen zo spoedig mogelijk vergeten. Zij wil door deze werkelijkheid héénwil zij zich althans in het leven opnieuw oriënteren. Daarom is er maar één middel, om de jeugd opnieuw te binden, om de schakel tusschen de ge neraties te vernieuwen. staan in deze dagen voor een nieuwe oorlog Een oorlog, waarvan we, dank zij een tot openhartigheid ge dwongen pers, de aandriften her kennen, en die men met geen mogelijkheid kan zien anders dan als een rooftocht Hiermede wankelt het begrip vaderlandsliefde, althans, voor zover het van toepassing gemaakt wordt op een oorlog. Indien door Italië’s roofzucht een wereldoorlog wordt ontketend, dan weet een ieder, dat het niet gaat om idealen, maar om mate rieel gewin. Tot deze erkenning moet men komen. Zoete witte Wijnen Samos f 0,70f 0,90 per fles. Muscaat - 1,15—f 1,40 3e Jaargang Oplaag 2000 ex. De Concertzaal-Bioscoop te Zierikzee geeft eiken Zaterdag en Zondag 30 Bioscoop-Voorstelling DE WESTHOEK n 25

Schouwen's Badcourant | 1935 | | pagina 1