De wording van een nieuwe straat Leden Als leden van de woningbouwvereniging werden in die eerste statuten aangemerkt: de oprichters, zij die aandelen bezaten en zij die in de ledenvergadering benoemd waren. Aangezien bij de ledenvergaderingen alleen notabelen waren uitgenodigd, bleef de vereniging lekker 'onder ons'. De burgemeester hield in bestuur en ledenvergadering een stevige vinger in de pap. Dat bleef bijna 19 jaar zo, tot in 1975 de woningbouwvereniging eigenaar werd van alle huurwoningen en een eigen bestuur kreeg. Toen werden de huurders voor de ledenvergaderingen uitgenodigd. De komst van de huizen De huizen kwamen in grote bouwpakketten per trein of per boot aan in Nederland. Vanaf augustus 1953 kwam het vervoer vanuit Scandinavië op gang. Vanuit de haven en de grote stations werden ze getransporteerd naar alle gemeenten die een quotum hadden toegewezen gekregen. Dit hele transport werd zorgvuldig geadministreerd. De rekeningen kwamen bij het Ministerie van Wederopbouw terecht. Ter plekke werd de grond bouwrijp gemaakt, de funderingen gestort, de kelders gegraven en de ondermuren gemetseld. Deze kosten kwamen voor rekening van de gemeente. Bouwpakketten Bij de bouwpakketten zaten bouwtekeningen en beschrij vingen in het Noors, Zweeds en in het Engels. Voor veel plaatselijke aannemers was deze prefab werkwijze nieuw en onbekend. De beschrijvingen waren voor hen onleesbaar, gelukkig waren de tekeningen duidelijk en inzichtelijk. Toch is de plaatsing van de Scandinavische huizen op lang niet alle plaatsen vlekkeloos verlopen. Vooral de ophanging van de houten constructie aan de schoorsteen leidde in veel Noorse huizen tot verzakkingsproblemen, scheve deurposten en plinten. De Bürt, nr. 47 - 25 -

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 2004 | | pagina 14