Een rampboek Het initiatief tot het uitgeven van een gedenkboek over de Watersnoodramp op Schouwen-Duiveland kwam van de gebroeders Boonsma, eigenaren van de Flakkeesche Drukkerij te Middelharnis. Zij waren verantwoordelijk voor de uitga ve van het in 1954 verschenen gedenkboek 'Gebroken Dijken', handelend over de Watersnoodramp op Goeree-Overflakkee en de gevolgen daarvan. In het voorjaar van 1955 benaderden zij de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland met het verzoek om de mogelijkheid te bezien of over Schouwen-Duiveland een soortgelijk gedenkboek kon worden uitgegeven. Aan hun verzoek werd gehoor gegeven door de rector van het Professor Zeemanlyceum dr. J.J. Westendorp Boerma te vragen een onderzoek naar de mogelijkheden in te stellen. De heer Boerma reageerde positief, verzamelde een aantal deskundigen om zich heen en stelde een redactiecommissie samen. De historicus Westendorp Boerma kreeg daar door de kans een bijdrage te leveren aan de hedendaagse geschiedenis te leveren. De redactiecommissie bestond uit de volgende leden: de heren Dr. J.J. Westendorp Boerma te Zierikzee (voorzitter), D. Hack ondeiwijzer (redactiesecretaris) en P. Minderhout leraar Nederlands aan het Professor Zeemanlyceum te Zierikzee, beiden wonende te Renesse. Verder de heren M.J. Kosten, oud-hoofdredacteur en M.J. Bij de Vaate, hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode en J.H.A. Ochtman, boekhandelaar en fotograaf, allen wonende te Zierikzee. De commissie ging zeer voortvarend te werk. Men was ervan overtuigd dat in het gedenkboek alles wat de Watersnood had veroorzaakt en de gevolgen ervan zo breed mogelijk moesten worden belicht, dit alles zonder de pretentie volledig te kunnen zijn. Men besloot dat de algemene onderwerpen door de redactie zelf zouden worden verzorgd en dat voor de meer gespecialiseerde onderwerpen deskundige auteurs zouden worden aangezocht. Hoe en door wie de uitgave is gefinancierd is niet duidelijk te achterhalen. In de laatste correspondentie met een van de auteurs op 19 februari 1957 wordt nog steeds over het 'Rampboek' gesproken. Kort voor het verschijnen van het boek is voor de naam 'Gekwelde grond' gekozen. Mevrouw J. Bij de Vaate- Eckhart vertelde dat tijdens een van de laatste redactievergaderingen de redactie met algemene stemmen het voorstel van haar man om de naam 'Gekwelde grond' aan het boek te geven, heeft aangenomen. V.l.n.rDe redactieleden Dr.J.J. Westendorp Boerma, M.J. Bij de Vaate en J.H.A. Ochtman. (Coll. Gemeentearchied Schouwen-Duiveland, Zierikzee, JBij de Vaate-Eckhart en R.W.J. Ochtman). 111

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 2003 | | pagina 3