2. GIESSENDAM Tot in de jaren dertig was Buitendams een onderdeel van de waterkering tus sen de rivier en de laag gelegen polders binnendijks. Nadat men in de crisis tijd begonnen was met de aanleg van de rijksweg werden de drie uitgangen van de Buiten-Giessen naar de rivier, die in de nog onbebouwde Peulen lagen, gedempt. Deze uitgangen waren: 1. het Diepje bij de Ijzergieterij van Versteeg te Hardinxveld. 2. de Benedenste Haven ook wel 'de Snap' genoemd, bij Scheepswerf van der Giessen. 3. de Kamemelksloot die toen bij de Sliedrechtse gasfabriek uitkwam op de Merwede. Voordien konden de schippers onbelemmerd van de Buiten-Giessen naar de Merwede varen. Bij de aanleg van de rijksweg werd er een schutsluis gemaakt. Ook werd er een toevoerkanaal gegraven van deze sluis, in noorde lijke richting, naar de Giessen. Later bij het bouwrijp maken van het weste lijke gedeelte van 'de Peulen' werd deze verbinding weer gedempt en kwam er een aangelegd kanaal naar de oude uitgang bij 'de Snap' Veel schippers zullen het lastig gevonden hebben dat ze, na de afsluiting, moesten schutten om van de Merwede naar de Buiten-Giessen te kunnen varen of andersom. Anderzijds was het wel een grote verbetering omdat men sindsdien altijd in de Buiten-Giessen varen kon, doordat de waterstand op een zelfde peil werd gehouden. Voordien was er daar twee maal per dag eb en vloed. Het verschil kon soms wel twee meter bedragen. Daardoor kon men soms bij laag water de Buiten-Giessen doorwaden. De vele schippers moes- 7 De dijk was doorgebroken en niets hield het water meer tegen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1993 | | pagina 5