225 De charitatieve verenigingen: Beierse Rode Kruis; caritas unie; evangelisch hulpwerk; dienst sociale zaken; vrouwen werkgemeenschap Kaufbeuren. Dat was voor alle burgers van de stad, met hun stadsdeel Neugablonz, een hoogst ongewone vorm en manier, maar ze herinnerde akelig aan de pas sinds vijf jaar nauwelijks te boven gekomen en nog nawerkende oorlogsellende. Van de Hollandse overstroomde en getroffen polders2' vermoeden de inwoners van Kaufbeuren slechts --allen moeten geholpen worden. Zo komen wij te weten op 7.2.1953 (A.Z.): "Duizenden handen komen in beweging voor HollandIn het klooster en in het herstellingsoord wordt genaaid en gebreid, de moeder kring stelt de opbrengst van de kleine vastenavondactie ter beschikking de Duits-Amerikaanse vrouwenclub schenkt een kist met levensmid delen en de hoofdzuster van het bejaardenoord verzamelt onder haar beschermelin gen 150 DM aan contant geld. Kaufbeurense zakenlui ontlasten het stedelijk bouw en woningtoezicht en lieten hun vrachtwagens voor de goedereninzameling rijden Een verder hoofdstuk van deze melding is hoogst vermeldenswaard: De door de burgemeesters met het Hollandse consulaat in München opgepakte verbinding leek ten aanzien van de verwarring niet al te veel succes te beloven; daarom wendde de stad zich op donderdag tot de in Nederland werkzame advocaat Haardt, die door familiebanden aan Kaufbeuren gebonden is; met zijn hulp hoopt de stad eens te meer met een ongeveer even grote door de stormvloed getroffen stad in Holland in directe verbinding te komen." Uit andere persberichten van 6.2.1953 (A.Z.) horen we van de grote, bijzondere inzet van de vluchtelingen in Neugablonz bij het organiseren van hulp voor Holland. Een uitverkoren actieve groep bestond uit de vrouwenverenigingen, die met elan hun leden tot snelle hulp aanzetten. En daarmee de spontane helpers o.a. door de andere medewerksters, door gulle gevers ondersteund en aangezet werden tot. hulp aan Holland, drukte de firma Walter en Prediger in Neugablonz een embleem "Hollandhilfe".- Daartoe zij nog opgemerkt: Om half elf dinsdagavond viel daartoe het besluit en om zeven uur woensdagochtend konden de arbeiders van de fabriek de emblemen afleveren. Het persbericht meldt verder: "Bijna vliegensvlug gingen de verenigingen uit Gablonz aan het werk. Verenigingsleider Holimann deelde zijn mensen per wijk in en binnen enkele uren kwamen zijn mannen en vrouwen met een eerste resultaat in contant geld van DM 5000.- terug. Van ongeveer 500 Gablonzer bedrijven mag ongeveer elf mark per bedrijf bijgeschreven worden. Wie de (Gablonzer) industrie niet kent, die moet weten dat er ongeveer 6000 mensen in Neugablonz leven, en dat daar niet alleen mensen wonen die rijk gezegend zijn met aardse goederen Oswald Wondrak (de vroegere burgemeester van Gablonz) had beslist goede reden de inzamelaars meer dan hartelijk te bedanken." Nog op dezelfde dag, waarop de oproep tot hulp voor Holland gepubliceerd werd, gebeurde dit. Voor Neugablonz een ongelooflijk bewonderenswaardig hulpaanbod, immers kregen de bedrijven van de uit hun land verdrevenen pas langzaam vaste

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1993 | | pagina 50