kon je het Land van Essche overzien. Daar zag hij hoe het huls van de familie Verrljp tenslotte ten onder ging. Boten waren nauwelijks beschikbaar en zijn verzoek om een flinke boot kon of wilde men op het gemeentehuls niet honoreren. Men dacht ken nelijk wat nog aan vaartuigen beschikbaar was voor andere zaken nodig te hebben. Intussen konden zij M. van der KIe1 j uit het pand Spui 46 halen. Van der KI ei j was belast met de toen nog gebruikte radiodistributie. (Radio-ontvangst vla het telefoon net van de P.T.T., met mogelijkheid van ontvangst van een be perkt aantal zenders.) Intussen was duidelijk dat aan de Buitendijk nog mensen 1n nood verkeerden. Met nog steeds het bootje waar hij 's morgens mee was begonnen, ging hij met Henk van Bruggen richting Buitendijk via de luwte van de Weelsedljk. Zekerheidshalve hadden zij een aantal touwen - bindtouwen, waarmee het koren op de boerenwa gens werd vastgezet, 'blngen' genoemd - meegenomen. Over de ga ten die Inmiddels 1n de dijk geslagen waren, spanden zij touwen en bereikten daar de verkleumde families Engels en Reedijk. De boot was veel te klein om ze allemaal mee te nemen en Van Brug gen ging op weg om 1n Puttershoek een grotere boot te halen. In de uren die daarvoor nodig waren Is Van der PUgt met zijn bootje verder gegaan, na eerst een scherm van aangespoelde strobalen voor de belde families te hebben gemaakt. Verder op de dijk vond hij Toon Reedijk met zijn moeder; zij was op dat moment al overleden. Een stuk verder had Plet Slagboom zich 1n een boom 1n veiligheid weten te stellen. Omdat Van der Pligt niet met zijn bootje tegen de sterke stroom en golven op kon, probeerde hij Slagboom via een omweg te bereiken. Dat lukte in zoverre, dat hij in de goede richting kwam, maar op het moment dat hij de boom bereikte ging het mis. Hij moest de riemen los laten en zag dat Slagboom, die een eind naast de boot terecht kwam, verdronk. Het bootje had zoveel water geschept, dat hij niet anders kon dan het met de stroom mee laten drijven. Joost van der Pligt strandde bij de boerderij van Smits aan de Land van Esscheweg. Met zijn laars schepte hij de boot leeg en kon daarna de Bui tendijk weer bereiken met de daar nog aanwezige families Engels en Reedijk. Daar aangekomen zei hij best trek in een sigaret te hebben. Tot zijn stomme verbazing lichtte Piet Reedijk zijn pet en haalde 52

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1993 | | pagina 28