EEN DOORTASTEND OPTREDEN Joost van der Pligt, destijds 29 jaar oud, woonde met zijn vrouw en drie kinderen aan de Weelsedijk 30; dat is de kant van de polder het Oudeland van Strijen. Vroeg op de zondagmorgen van de eerste februari werden zij wakker door het lawaai op de dijk. Het zal omstreeks half vier zijn geweest en de sloten in het Land van Essche begonnen al vol te lopen. Zijn ouders woon den op Strijensas. Hij oefende daar samen met zijn vader en broer het beroep van visser uit. Omdat hij wilde weten hoe het er op Sas voor stond, ging hij daar - op de fiets - via de Steenplaats en Sasseweg naar toe. Bij zijn ouders vond hij op dat moment geen reden tot grote zorg en hij keerde terug naar Strijen. Onderweg zag Joost het water bij Malta al over de Schenkeldijk stromen. Hij kon meerijden met de vrachtwagen van Teun Dorst. Bij de Kooilandsedljk spoelde een personenauto te gen de dijk aan. De inzittenden, de familie Arie Herweijer, kwamen met de schrik vrij. Thuis gekomen achtte hij het verstandig nog wat spullen naar boven te brengen. Zijn vrouw was toen al met de drie kinderen naar het dorp getrokken. Onderweg waren zij het huis van Piet Hulsman binnengegaan. Toen hij daar zelf aankwam was daar ook C.A. Vermeulen. Diens vrouw en drie kinderen waren nog in hun woning aan de Varkensdijk 8. Van der Pligt kon een roeibootje te pakken krijgen en is met Wim Kruijthof in de richting van de Kruisdijk gegaan. Het water was toen al zo ruw dat zij via de boomgaard van Gerrit Leeuwen burg aan de Oudendijk naar de Varkensdijk moesten. Het dak van het huis waar Vermeulen woonde, was er deels afge gleden en zij konden zijn vrouw en kinderen, die daaraan hingen in de boot meenemen en naar de hoger gelegen kruising Ouden- dijk/Kruisdijk brengen. Ook haalden zij Kees Troost en zijn vrouw op en de familie van Bas de Man aan de Varkensdijk 10. Van der Pligt acht het nu waarschijnlijk dat ook de familie Viskil door hen is opgehaald. Bij het passeren van de schuur van Troost kwam de aangebouwde stal met de verdronken koeien omhoog en begon af te drijven. Voor zover hij zich nog weet te herinneren werden de geredden door Martin den Haan opgehaald en naar het dorp gebracht. Na deze actie ging hij naar het gemeentehuis. Vanaf de toren 51

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1993 | | pagina 27