Zaterdag 31 januari: het KNMI maakt in het weer- overzicht melding van een zeer diepe depressie, die stormen op de Noordzee, boven Engeland en de oceaan veroorzaakt. Het weerbericht voor zondag voorspelt: guur weer, met wisselende bewolking en nu en dan hagel- of sneeuw buien. Krachtige tot storm achtige wind uit het westen en noordwesten. Aldus het KNMI. Die krachtige tot stormachtige wind zou later uitgroeien tot een orkaan, met windsnelheden van 144 km en meer. Chronologische volgorde van de gebeurtenissen In Vlissingen wordt de loodsdienst gestaakt. Het is dan windkracht 8 tot 9. In de loop van zaterdagavond meldt de radio het vergaan van het ss Princess Victoria, waarbij 139 mensen het leven laten. Bij Schouwen raakt een Fins schip vast. Rond middernacht loopt bij Vlissingen een Belgisch schip aan de grond. Om 4.22 in de prille ochtend van zondag 1 februari begint op de redacties van de aangesloten bladen de alarmbel van het ANP telexnet te rinkelen; in Zwijndrecht is in verband met het hoge water de noodtoestand afgekondigd. Ook het eiland van Dordrecht loopt gevaar. De berichten volgen elkaar nu snel op. 5 uur: Bij Cadzand slaat het water over de dijk. 5.29 uur: bij Kruiningen is een gat in de dijk geslagen. De polder loopt vol. Nood toestand in Hansweert. Toestand in Yerseke kritiek, in Vlissingen penibel. Rond 7 uur meldt het KNMI dat we het zwaarste weer wel hebben gehad. De storm neemt langzaam af. 8.50 uur: Rodekruiscolonnes worden verzocht zich gereed te houden, er komt een oproep tot de militairen die met verlof zijn zich naar hun garnizoenen te bege ven.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1991 | | pagina 5