Vragen over spelregels rond de stormvloedkering WANNEER MOETEN DE SCHUIVEN DICHT? De krokusstormvloedperiode van 26 februari tot en met 2 maart 1990 heeft in Zeeland weer bange herinneringen opgeroepen aan de watersnoodramp van 1953. De wester- en noord westerstormen die toen bijna honderd uur lang woedden, veroorzaakten vele overschrijdingen van de grenspeilen. Er kwamen hoogwaterstanden voor die behoren tot de twintig hoogste van deze eeuw. Op 27 februari werd de hoogste waterstand bereikt 3,48 plus NAP. De stormvloedkering in de Oosterschelde werd toen vier keer gesloten. Bij een hoogwater voorspelling die boven 2,75 uitkomt, wordt het team dat beslist over het sluiten van de 62 stalen schuiven van de stormvloedkering, in staat van paraatheid ge bracht. Het officiële sluitpeil is 3 meter. De voorjaarsstormen die in 1990 in Zeeland voor 23 miljoen schade veroorzaak ten aan dijken, duinen en stranden, hebben veel vragen doen rijzen over de spelregels rond de stormvloedkering. De colleges van b en w van Schouwen toonden zich verbaasd dat de stormvloedkering niet in alle stormsituaties wordt geslo ten. Tijdens stormen was al een paar keer het haven terrein van Bruinisse onder gelopen. Er werden twijfels uitgesproken of er wel voldoende rekening wordt gehouden met het opwaai- effect. Daardoor kan er een aanmerkelijk verschil ont staan tussen de hoog waterstand bij de kering en meer landinwaarts in de Oosterschelde, bij de Philipsdam. "Er moeten betere afspraken komen over de sluiting van de stormvloedkering, stelde de kring Schouwen van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij onomwonden vast. "Maar het vervelende is dat de verantwoordelijke men sen niet op de dijk staan als het zwaar weer is, maar dan meestal hoog en droog in Middelburg of in Den Haag zitten", zo verwoordde de ZLM-voorzitter de bezorgd heid. In een commentaar bestem pelde de Provinciale Zeeuwse Courant de kritiek als stemmingmakerij. Verwezen werd naar de duidelijke spelregels, die er gelden. Aan dat draaiboek is tien jaar onderzoek vooraf gegaan. "De spelregels zijn maatge vend", aldus de PZC com mentator. "En niet de me ning van de autochtoon, die even het hoofd boven de dijk uitsteekt en schrikt van golfoploop en stuifwater". ZLM wil betere afspraken over dicht draaien stormschuiven.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1991 | | pagina 30