Vanwaar die verschijning van een tijdschrift over de ramp van februari 1953? Er is geen sprake van een rond jaar, precies zo lang geleden, een groots opgezette herdenking, een officiële aanleiding tot een terugblik. Waarom dan die boekbrochure onder de titel "Ziedende Zee"? Ter toelichting: de Nederlandse kust is thans "Deltaveilig", zoals waterstaatsmensen dat noemen. Daarmee wordt aangegeven dat de dijken en duinen een waterstand kunnen keren, die eens in de tweeduizend jaar optreedt bij de Waddeneilanden, eens in de tienduizend jaar bij de kust van Holland en eens in de vier duizend jaar bij de Deltakust, zeg maar Zeeland. Die sterk verminderde kans op calamiteiten is de winst van de Deltawerken, tot uitvoering gekomen na de stormramp van februari 1953. De becijferingen over de overstromings mogelijkheden zijn echter computerberekeningen. Het water zelf blijft onberekenbaar. De dienst getijdewateren van rijkswaterstaat meldde pas nog -in 1990- in de rapportage "kust in beweging": op sommige plaat sen zijn de duinen door de werking van golven, getij en wind zo smal geworden, dat de deltaveiligheid niet meer overal gega randeerd kan worden als de kust nog verder achteruit zou gaan. Daarom blijft het waken voor een verdere aantasting van de kust een punt van voortdurende zorg en worden er jaarlijks tientallen miljoenen guldens uitgegeven voor de verdediging van de kust. Ter handhaving van de veiligheid van Nederland en van de achter die dijken en duinen levende bevolking. De zware stormen van de laatste jaren, de voorspellingen van toenemende windkrachten, de berichten over de versnelde stijging van de zeespiegel als gevolg van het broeikaseffect geven het duidelijk aan: de vijand die de zee soms voor de mens kan zijn, slaapt nooit. Een uitgave met de stormramp als onderwerp is en blijft daarom voortdurend actueel. Voor de nieuwe generatie kan deze uitgave bijdragen tot de beeldvor ming over een tijd, die zij niet heeft meegemaakt. Voor de oude ren herinnert het tijdschrift aan afschuwelijke gebeurtenissen, die zich niet mogen herhalen. ten wakker. Het was hard nodig dat er actie kwam: de werkgelegenheid vermin derde, bedrijven trokken naar elders en de bevolking ging mee. Er dreigde grote werkloosheid, want bij de landbouw begon het proces van de mechanisering op gang te komen. En de landbouw was sterk verte genwoordigd: 35 procent van de mannelijke beroeps bevolking werkte vlak na de oorlog rechtstreeks in de landbouw. Daarnaast was nog eens 30 procent ervan afhankelijk. De mechanisatie zou betekenen dat duizen den een baan moesten zoeken in andere bedrijfs takken. En die waren er vrijwel niet. Enig perspectief kon de recreatie bieden. Wellicht was daar in de zomer werk te krijgen. "Maar Zeeland moet geen speel tuin voor de rest van Neder land worden", baste de toenmalige commissaris der koningin De Casembroot. De ramp van 1953 zou Zeeland opnieuw in een dal brengen. HET WATER BLIJFT ONBEREKENBAAR El Verwoestingen in Middelburg

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1991 | | pagina 2