DE OVERSTROMINGSRAMP EN DE VELE MYTHES STRAF Zeeland heeft volgens de Amsterdamse historica Selma Leydesdorff recht op een wetenschappelijke studie waarin de overstromingsramp van haar mythes wordt ontdaan. Daarom werkt zij samen met studenten van de Universi teit van Amsterdam aan een boek over de beleving van de ramp in Zeeland en op Goeree-Overflakkee. Indivi duele belevenissen van mensen die de overstroming hebben meegemaakt komen in het boek, dat in 1993 op de markt komt, centraal te staan. Selma Leydesdorff vindt dat met name de landelijke pers het beeld van de overstromingsramp heeft vertroebeld. Bij het terug bladeren in de kranten van toen heeft de historica met verbijstering vastgesteld dat Zeeuwen werden afgeschil derd als "klein duimpjes" die door de moderne reus, de randstad, te hulp werden geschoten. In latere publicaties is volgens Leydesdorff voort geborduurd op de visie van de nationale media. De boeken die over de ramp uitkwamen hebben naar haar inzicht veelal het karakter van spannende jongensromans. Tegenover die verhalen staan, zó meent de Amster damse wetenschapper, de belevenissen. Zij wil de mensen aan het woord laten en hun individuele geschie denis laten vertellen. Ze wil verder te weten komen welke invloed die ramp en de daarop volgende gebeur tenissen, zoals de uitvoering van de Deltawerken, hebben gehad op de aard en de mentaliteit van de mensen in Zeeland en de inwoners van Goeree-Overflakkee. De wetenschappelijke studie over de beleving van de Ramp komt zoals gemeld in 1993 uit. Getrainde studen ten voeren de interviews uit en Leydesdorff verwerkt ze vervolgens. Uit de tot nu toe gevoerde interviews is gebleken dat het geloof van enorme betekenis is ge- weest voor de beleving van de ramp. Daarmee is zeker geen nieuw element inge bracht. In tal van publicaties staat beschreven dat vele getroffenen de komst van het vernietigende water hebben ervaren als een straf van God. Dukws zorgden voor het vervoer. KOST EN INWONING 0 Kosthuii gevraagd door jonge man, watersnoodslaeht- otfer, kan f 15 p. w. betalen. E Ch. Hersaens, Vrouwestr. IS, Vlissingen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1991 | | pagina 17