mensen met feestneuzen op en tot de knieën in het water te vrolijk bij alle ellende De watersnood van '53 is voor oud-persfotograaf Hans Akkersdijk vooral één foto gebleven. Het is een foto van een groepje geredde mensen, gehuld in dekens, kleumend samengeklonterd bij Nieuwerkerk in een DUKW, zo'n amfibievoertuig, dat over land kan rijden en door water kan varen. Akkersdijk werkte voor Het Vrije Volk, dat op 1 februari, zondagochtend vroeg al met een eerste extra editie op straat kwam. Veel actuele foto's stonden er toen nog niet in. Die kwamen pas een paar uur later in de tweede extra editie. Een foto van Akkersdijk, genomen in een Rotterdamse feestzaal waar de mensen met feestneuzen op tot aan hun knieën in het water stonden, was buiten de selectie gevallen. Te feestelijk bij al die ellende, zo oordeelde de redactie leiding. "In het begin werden we van hot naar her gestuurd", herinnert Akkersdijk zich zoveel jaar nadien. "Nie mand had enig idee van de omvang van de ramp". Die zondagmiddag moest Akkersdijk bij Dordrecht wachten voor een geopende brug. Vlak voor hem stond een DUKW, een oud tweedehandsje uit een legerdump. De eigenaar was een Scheveninger die er bij mooi weer mee over het strand reed en bad gasten wel eens een eindje de zee mee op nam. Waar de man heenging, wilde Akkersdijk weten. "Naar Zeeland", antwoordde de Scheveninger. "Kijken of ik daar kan helpen". Twee volle dagen is Hans Akkersdijk aan boord van die DUKW gebleven, totdat het voer- en vaartuig bij Zierikzee strandde met een in puin gedraaide motor. "Maar we hadden toen wel tientallen mensen van daken geplukt en uit huizen gehaald. Soms voeren we met die DUKW dwars door een keukentje heen en zagen we de pannetjes en de koffiekopjes nog op het aanrecht staan. Lijken

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1991 | | pagina 16