in te leggen, zoals dat in het zuiden en oosten van ons land gebeurt. Nee, de bouwers beginnen met lange palen in de grond te heien. Hele rijen naast elkaar en flink diep. Op de koppen van die palen metselen ze dan de muren. Zo is zelfs het grote paleis op de Dam gebouwd. Het staat op meer dan 13.000 lange zware palen. Om precies te zijn op 13.659. Als het zo niet gebouwd was, zou het allang verzakt, gescheurd en ingestort zijn. Want de grond is vreselijk slap en week. Moerassig. Maar ónder die blubber, zal ik maar zeggen, zit een vaste zand laag. En zo diep moeten de palen de grond in. Dat is vroeger echter niet altijd gebeurd. Er zijn wel eens aannemers geweest die de zaak bedrogen. Ze gebruikten palen die te kort waren. Als ze eenmaal in de grond zaten, kon dat toch niemand meer zien. Maar later begonnen de muren dan te verzakken en te scheuren en moesten de huizen worden afgebroken. Zo kwam het bedrog dan toch uit, maar meestal waren de bedriegers dan allang dood. Amsterdam en ook verschillende andere steden in het westen staan dus op een woud van palen, vroeger van hout, nu van beton. Als we dus de grond onder Amsterdam zouden kunnen weggraven, zouden we een hele stad van paalwoningen zien. Een tropisch oerwoud van honderdduizenden en honderdduizenden kaarsrechte stammen waar we tussendoor zouden kunnen wan delen. En als we dan naar boven keken, zouden we overal de onderkant van de huizen en gebouwen zien.' 16

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1969 | | pagina 18