Het Nederlandsche Roode Kruis als schakel tussen het getroffen eiland en het Zweedse Rode Kruis 9 nieuwste eisen des tijds voldoet. Dat feit alleen al is voor ons, eilandbewoners, een belangrijke morele steun. De voordelen van het nieuwe ziekenhuis liggen intussen niet alleen in het interieur. Ook naar buiten is de positie van het moderne ziekenhuis in de samenleving veranderd. Vroeger ging men alleen naar het ziekenhuis om er opgenomen te worden. Thans is het aantal patiënten, dat de poliklinieken en andere afdelingen bezoekt, veel groter dan dat der opgenomen patiënten. Stond aldus het ziekenhuis destijds in een geïsoleerde positie, thans komt het meer en meer midden in de samenleving te staan. In die zin zal het nieu we ziekenhuis een vertrouwd begrip kunnen worden voor het gehele eiland. Daar komt bij, dat een medische behandeling tegenwoordig coöperatie vereist niet alleen van medici onderling, maar ook van geestelijke ver zorgers, sociale werkers en anderen. Deze ont wikkeling zal door het nieuwe ziekenhuis kun nen worden bevorderd en aldus kunnen leiden tot een concentratie, een integratie van krachten op ons eiland. Nog wijder kunnen wij de kring trekken. Het merkwaardige feit, dat Schouwen-Duiveland, toen het in nood verkeerde, een ziekenhuis ten geschenke kreeg van een ander volk, doet ons eens te meer beseffen, dat wij ook op dit eiland deel uitmaken van een gemeenschap, die zich aan grenzen niet stoort. Het is zeker treffend, dat de wereldwijde organisatie die het Rode Kruis is, haar goede diensten bij dit alles heeft verleend. De weerslag daarvan vinden wij terug in de bestuursvorm, waarin het Rode Kruis ver tegenwoordigd is, ja de meerderheid heeft. Dat moge ons er steeds opnieuw aan herinneren, dat ons nieuwe Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis niet alleen wortelt in Schouwse bodem, maar evenzeer ver daarbuiten. door A. van Emden, Directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, Lid van de Raad van Bestuur van de Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland. Op het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis waren de maanden februari en maart van het jaar 1953 geheel gewijd aan het lenigen van de allereerste nood onder de slacht offers van de Watersnood. Doch gelijktijdig werden, veelal in overleg met andere instanties, in deze zelfde periode enkele projecten voorbe reid, welk dienstbaar gemaakt zouden kunnen worden aan de opbouw van het rampgebied. Onder deze projecten neemt de bouw van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis een bijzondere plaats in. Op 24 maart 1953 werd op het Hoofdbestuur een eerste onderhoud gevoerd met de Burgemeester van Zierikzee, wijlen Jonkheer Mr. J. Schuur- beque Boeije en enkele zijner ambtgenoten op het eiland Schouwen-Duiveland, die, als bestuurs leden van het ziekenhuis te Noordgouwe, de geneesheer-directeur dezer ziekeninrichting ver zocht hadden met hen mede te gaan naar Den Haag. De heren wezen er op, dat reeds in 1948 tot de bouw van een ziekenhuis te Zierikzee was besloten, ter vervanging van de zeer verouderde inrichting te Noordgouwe. De watersnood had thans deze plannen doorkruist, daar de gemeen ten op het eiland, die de bouw grotendeels zouden moeten financieren, zeer zwaar door de ramp waren getroffen. Daar een nieuw ziekenhuis op Schouwen- Duiveland ten zeerste gewenst, beter gezegd volstrekt noodzakelijk zou zijn, stelde Burge meester Schuurbeque Boeije de vraag in hoe-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1957 | | pagina 6