Het medeleven van het Zweedse volk in 1953 6 door W. E. W. Ekman, Consul-Generaal van Zweden, Gedelegeerde in Nederland van het Zweedse Rode Kruis. De strijd van het Nederlandse volk tegen het water is een onderwerp, waarover de kinderen in vele landen reeds vanaf de laagste klassen in hun schoolboeken lezen. Het is een dramatisch verhaal, dat de verbeeldingskracht van jong en oud opwekt en niet licht wordt vergeten. Toen dan ook in de nacht van 31 januari 1953 Nederland geteisterd werd door een ongekend grote overstroming, ontketende dit gebeuren een golf van sympathie over de gehele wereld en niet het minst in Zweden, waar de drang tot helpen en geven zo groot was als nimmer tevoren. Het Zweedse Rode Kruis was gelukkig in staat de taak op zich te nemen om de hulpverlening vanuit Zweden te organiseren, een omvangrijke taak overigens, gezien de grote vrijgevigheid van het Zweedse volk. Nog gelukkiger kon het worden genoemd, dat de voorbereidingen voor de jaarlijkse nationale Rode Kruis inzamelings campagne reeds in een vergevorderd stadium verkeerden. Deze campagne zou tegen eind fe bruari plaatsvinden, doch toen de watersnood Nederland overviel, besloot men onmiddellijk met de actie aan te vangen en de hulpverlening aan Nederland centraal te stellen. In alle Rode Kruis-kringen werd onmiddellijk met de organisatie van deze campagne begonnen en allerlei propagandamateriaal, zoals aanplak biljetten en pamfletten werden rondgestuurd. Duizenden Rode Kruis vrijwilligers gaven zowel hun vrije tijd als hun werkuren, en nog nooit tevoren werd een campagne als deze met zoveel sympathie door het publiek bejegend. Van het Nederlandsche Roode Kruis werd be richt ontvangen, dat personele hulp van Rode Kruisverenigingen in het buitenland niet nodig was, noch voedsel of medicamenten. Wel had men dringend behoefte aan uitrustingen voor dijkwerkers, en reeds de eerste dag na de ramp was het Zweedse Rode Kruis in staat om per vliegtuig, trein en auto grote hoeveelheden dekens, rubber kleding, rubber handschoenen, laarzen, zware schoenen etc. te zenden. Een andere noodzakelijkheid was de ter beschik kingstelling van financiën, want de gelden, die door het Nederlandsche Roode Kruis voor hulp verlening bij rampen waren gereserveerd, waren spoedig uitgeput. Ook in dit opzicht kon het Zweedse Rode Kruis de helpende hand bieden tot het moment, waarop andere gelden disponi bel kwamen. Toen men het water langzamerhand had be dwongen, althans in zoverre, dat niet meer voor verdere overstromingen gevreesd behoefde te worden, kon Nederland er toe overgaan de schade vast te stellen en plannen te maken voor hulpverlening, herstel en wederopbouw. In over leg met de Rode Kruis-organisaties van andere landen werden er besprekingen tussen het Zweedse en het Nederlandsche Roode Kruis aan gevangen, teneinde vast te kunnen stellen, waar voor de fondsen van het Zweedse Rode Kruis het beste gebruikt zouden kunnen worden. Het totaal beschikbaar zijnde bedrag in contan ten was 13 miljoen Zweedse Kronen, waarvan 6 miljoen was bijeengebracht door de plaatse lijke afdelingen van het Rode Kruis, terwijl 7 miljoen het resultaat was van een oproep tot de bevolking door de Zweedse radio. De plannen namen langzamerhand de vorm aan van vier grote projecten, waarin Zweden als volgt zou participeren: 1) linnen- en textieluitzet voor 3000 families; 2) landbouwmachines en gereedschappen;

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1957 | | pagina 5