Daar tegenover het Zweedse Rode Kruis aan een nauwgezette verantwoording der bestede gelden door het Nederlandsche Roode Kruis groot gewicht werd gehecht en tevens op basis van een bestedingscontrole décharge kon wor den verleend aan de aan het Bureau Zieken- huisbouw Zierikzee verbonden personen, heeft het Nederlandsche Roode Kruis aan het tegen woordige Ministerie van Volkhuisvesting en Bouwnijverheid gevraagd zulk een bestedings controle door zijn accountantsdienst te willen doen uitoefenen. In september 1956 werd ter zake een interim-rapport afgegeven, waarvan een exemplaar aan de gedelegeerden van het Zweedse Rode Kruis ter hand werd gesteld. Per eind april 1957 zal een tweede verslag gereed zijn en per ultimo september 1957, na afloop van de opleveringstermijn, mag het eindrapport worden verwacht. Zodra de gespecificeerde begroting van de archi tect en de bestekken voor de afbouw en van de technische installaties bekend waren en aanbe steding en vergunning op basis daarvan had plaatsgevonden, werd een systeem voor begro tingsbewaking uitgewerkt, dat zowel voor die hoofden als voor de aanschaf van inventaris gedurende de gehele bouwperiode is gevolgd. Aanleiding tot invoering van dit systeem was de overweging, dat zowel intern als tegenover de financierende instanties de bouwheer voor de richtige besteding van de fondsen voor bouw en inrichting verantwoordelijk blijft een last, die in dit geval wellicht nog zwaarder woog wegens de royale schenking van het Zweedse Rode Kruis. Onder het gekozen systeem waarbij voorwaarde is, dat naast de gunningen elke verdere besteding ten behoeve van de bouw, waaronder ook die voor meerwerk, op voorstel van de architect en zijn adviseurs, door een schriftelijke opdracht van de bouwheer, i.e. de Gedelegeerde van het Nederlandsche Roode Kruis, behoort te zijn ge dekt, kan de bouwheer steeds en op elk onderdeel kennis nemen van de stand van zaken, kan hij zich tijdens de bouw bezinnen op de noodzaak van eventuele bezuiniging en ook op de moge lijkheid van inwilliging van uit de gebruikssfeer nagekomen wensen. Het is duidelijk, dat zowel het een als het ander voordeliger tot stand kan worden gebracht, naarmate de beslissing vroeger in de bouw valt. Op gelijke wijze worden door de gebruikers de voor de inrichting gewenste artikelen aange vraagd en, in dit geval door een Inventaris- Commissie, beoordeeld en tot voorstellen voor omvang en besteding verwerkt. Deze werkmethode dwingt alle betrokkenen zich vooraf nauwkeurig te bezinnen op de financiële consequenties van hun voorstellen. In het hier besproken geval van de bouw van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee kon in een betrekkelijk vroeg stadium worden becijferd, dat dit werk binnen het raam van de begroting, welke vrijwel geen reserve-posten bevat, kon worden voltooid. In die verwachting konden in de maanden maartaugustus 1955 extra be stedingen worden gevoteerd, welke zowel tot verbetering van het gebouw als de economische exploitatie zullen bijdragen. In niet geringe mate is dit gunstig resultaat te danken aan de ruime medewerking in dit opzicht verleend door de architect en zijn adviseurs en aan de hoofdop zichter van de bouw te Zierikzee, de heer C. D. Gommers. 31

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1957 | | pagina 17