Maatschappij te Brussel kwamen giften binnen, die op voorstel van de Vereniging van Electriciteits- bedrijven ter beschikking van getroffen personeels leden kwamen. Van de N.V. Electriciteits-Maatschappij A.E.G. werd voor de getroffen gebieden een gift ontvangen van 40 electrische tafelfornuisjes, 40 1-plaats com- foren en 80 straalkachels. Het behoeft geen betoog, dat al deze goederen en geldzendingen zeer welkom waren. Het valt te begrijpen, dat in het hoofdkantoor te Middelburg vooral gedurende de eerste weken dag en nacht werd gewerkt om de stroom van hulp te „verwerken" en te voorzien in de behoeften, die op elk uur van het etmaal uit de getroffen districten werden opgegeven. Dit betrof van alles: van zak lantaarns tot transformatoren, van rubberhandschoe nen tot motorvletten, ja zelfs zendingen groenten en schoonmaakartikelen behoorden tot de bagage, die medegenomen moest worden bij de soms zeer avon tuurlijke reisgelegenheden De afdelingen Inkoop en Personeel maakten zich in het bijzonder zeer ver dienstelijk, daarbij beseffend dat de nood en het werktempo in de rampgebieden zeer hoog waren gestegen. De centra der getroffen districten stonden inderdaad (figuurlijk) onder hoogspanning. Door het gebeurde was er plotseling zoveel werk te ver richten, dat het eigen personeel het niet alleen af kon, temeer, daar het steeds gold de teruggekeerde be volking zo vlug mogelijk van stroom te voorzien. Het zal dan ook geen toelichting behoeven, dat de vele aanbiedingen voor het zenden van bekwame technici, ingenieurs en monteurs, zeer welkom waren. 19 bedrijven zonden grotere of kleinere hulpgroepen, 178 hulpkrachten werkten in totaal gedurende 865 weken bij onze maatschappij. Het grootste aan tal, dat gelijktijdig bij ons in dienst was, bedroeg 36 man (begin Maart 1953). De onderstaande tabel geeft een overzicht van de verdeling over de ver schillende bedrijven: Bedrijf Aantal Totaal aantal mensen gew. weken G.E.B. Amsterdam 25 223 G.E.B. Delft 2 11 G.E.B. 's-Hertogenbosch 2 12 G.E.B. Eindhoven 4 29 G.E.B. Haarlem 4 15 8 G.E.B. Heerlen 2 G.E.B. Hilversum 2 7 G.E.B. Leeuwarden 5 31 G.E.B. Leidschendam 2 9 G.E.B. Nijmegen 5 60 G.E.B. Tilburg 10 44 G.E.B. Utrecht 6 16 G.E.B. Zaandam 7 38 Laagspanningsnetten Groningen 6 39 P.E.B. Friesland 5 35 P.E.N. 16 53 P.G.E.M. 50 131 Staatsmijnen 15 55 IJsselcentrale 10 49 In dit overzicht zijn niet opgenomen de bedie ningsmanschappen van de talrijke noodaggregaten. Vaak moesten al deze technici onder de ongun stigste omstandigheden werken, doch steeds hebben zij het werk tot grote tevredenheid en in de beste stemming uitgevoerd. Vele vriendschapsbanden tussen het personeel dezer bedrijven en onze mensen werden gesloten. In vele gevallen werden de hulp krachten bij eigen personeel ondergebracht. Het ge beurde echter wel, dat het huisvestingsprobleem niet zo opgelost kon worden, als het wenselijk geweest was. Vooral in de zwaar getroffen gebieden moesten de vrijwillige helpers vaak genoegen nemen met een zolderruimte of iets dergelijks. In Zierikzee vond het huisvestingsvraagstuk een andere oplossing. Een woonark werd gehuurd, in Middelburg ingericht en van een electrische verlich ting, verwarming en kookinstallatie voorzien. Het schip werd in de haven van Zierikzee gemeerd, waar door wij hier de beschikking over 10 slaapplaatsen kregen. Een kok-corveeër zorgde hier voor een be hoorlijke kost. De N.V. Groeneveld, v. d. Poll Co te Am sterdam bood telegrafisch aan een monteur gratis beschikbaar te stellen voor het herstel van de nieuw geïnstalleerde STAL-turbine in de Centrale Zeeland. Gelukkig konden wij terugseinen: „Monteur niet nodig - STAL-turbine onbeschadigd - Hartelijk dank - P.Z.E.M." Ook de N.V. Gebr. van Swaay te Den Haag wilde technisch personeel zenden. Dit is slechts een greep uit de vele spontane betuigingen en reacties van medeleven, die ons van buitenaf na de ramp bereikten. Maar ook Directie en personeel van de P.Z.E.M. lieten zich in deze dagen niet onbetuigd. In de Zuidgroep, waar de schade van geringere omvang was, stelden zich vele leden van het personeel vrijwillig beschikbaar om hun collega's in de zwaar geteisterde gebieden te helpen. Het gehele P.Z.E.M.-personeel stond gedurende 5 maanden 1 °/o van het bruto maand- of weekloon af aan het Nationaal Rampenfonds, terwijl het Dage lijks Bestuur hieraan een bedrag van gelijke grootte toevoegde: f 13.700,kwam op deze wijze aan de getroffenen ten goede. 6

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 5