Twee van de transformatoren welke het Provin ciale Electriciteits-Bedrijf in Friesland in bruikleen verstrekte, bewezen goede diensten bij het dijkherstel op Schouwen en Tholen. Hetzelfde kan gezegd worden van de complete houten nood-transformator stations, die wij van het P.E.N. in bruikleen mochten ontvangen. Van de Gemeente Bedrijven te Bergen op Zoom en het G.E.B. Zaandam ontvingen wij hoogspanningsschakelinstallaties ter leen. Van officiële en militaire instanties werd veel hulp ondervonden bij de moeillijke taak, waarvoor ons bedrijf zich plotseling zag geplaatst. Het P.Z.E.M.-personeel op Schouwen kreeg gedurende bijna 5 weken de beschikking over bemande dukws van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland. De directeur kreeg op 7 Februari een militaire heli- coptère ter beschikking voor een tocht naar en over de getroffen gebieden met enige ingenieurs. Twee duikersploegen van de marine werkten eveneens voor ons, waardoor waardevol materiaal uit de stations kon worden geborgen. Van de zijde van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werden diverse materialen uit de B.B.-magazijnen beschik baar gesteld. Uit vele brieven en telegrammen sprak zo echt de spontaneïteit; men wilde hulp bieden, sommigen trokken er op uit zonder enig bericht af te wachten. De heer Rijpstra van het G.È.B. Amsterdam offerde zijn verlof op voor hulpverlening bij het herstel op Zuid-Beveland. Eén van die staaltjes van hulp vaardigheid nam jammer genoeg een tragisch einde: Enkele jongelui waren met een motorsloep uit Rot terdam naar Zierikzee gekomen om hulp te verlenen. Uiteraard had ons personeel dringend behoefte aan vaartuigen en wij kwamen met de eigenaar van de motorsloep, de heer de Wit, overeen, dat hij hier mede P.Z.E.M.-personeel zou vervoeren. Doch nog voordat de werkzaamheden waren begonnen, brandde de sloep geheel uit. Zonder veel hulp te kunnen bieden, moesten deze vrijwilligers naar huis terugkeren. Van alle zijden stroomden goederen binnen ter leniging van de eersie nood Bij de Vereniging van Exploitanten van Electri- citeitsbedrijven kwam het bericht binnen, dat de Ita liaanse zustervereniging 60 jongens en meisjes uit het rampgebied gedurende enkele maanden in een vacantiekolonie wilde opnemen. Uit Zwitserland en Frankrijk kwamen dergelijke aanbiedingen binnen. Op uitnodiging van de Alsthomfabrieken naar zonnige oorden Ook de leden van ons eigen personeel, die door de watersnood getroffen waren, ondervonden van vele kanten hulp in de vorm van geschenk zendingen. Reeds enkele dagen na de ramp kwam een vrachtwagen met kleren en huisraad uit Arnhem aan, bijeengebracht door het personeel van de KEMA en de P.G.E.M. Een Engelse club leverde eveneens een grote hoeveelheid kleren en schoeisel. Van het Watersnood-Comité ontving onze Maat schappij dekens, linnengoed, kussens, werkkleding en schoonmaakpakketten, welke onder de getroffe nen werden verdeeld. Een personeelscommissie van de Franse Electri- citeits- en Gasbedrijven stelde een groot aantal meubelen, vloerbedekkingen e.d. ter beschikking van getroffen personeelsleden van Nederlandse zuster bedrijven. Hun vertegenwoordigers maakten de uit deling gedeeltelijk mede. Door bemiddeling van de Compagnie Générale d'Electricité ontving onze maatschappij het royale aanbod van de Alsthom-Fabrieken voor de opname van kinderen uit getroffen gezinnen in een vacantie kolonie in de Vogezen. In het vacantiehuis van ge noemde fabrieken te Bitschwiller brachten 8 kinderen van P.Z.E.M.-personeel 4 weken in een gezellige en gezonde sfeer door. Voor deze kinderen werd dit verblijf tot een onvergetelijke gebeurtenis. Al- sthom maakte van dit verblijf een filmpje, dat thans te onzer beschikking staat. Van dezelfde fabrieken ontvingen wij nog een bedrag, dat bestemd werd voor de herinrichting van de woningen van ons per soneel. Personeel van het Gemeente-Energiebedrijf Am sterdam bood aan, kinderen van employé's uit de overstroomde gebieden tijdelijk te huisvesten. Van de Electriciteitsbedrijven te Nice en de Personeels vereniging van de Algemene Gas- en Electriciteits- 5

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 4