HOE MEN ONS HIELP Direct na het bekend worden der gebeurtenissen op 1 Februari 1953 kwamen van alle kanten, uit binnen- en buitenland, betuigingen van medeleven en (veelal telegrafische) aanbiedingen voor hulpver lening binnen. De hierop betrekking hebbende en in het archief te Middelburg verzamelde correspon dentie is zeer omvangrijk. Van importeurs, fabrieken, technische kantoren enz. kwamen aanbiedingen betreffende materialen en gereedschappen binnen, welke voor de rampge bieden met spoed geleverd konden worden. Andere fabrieken wederom stelden hun reparatie-afdelingen voor spoedherstellingen ter beschikking. Een aantal bedrijven, hoofdzakelijk electriciteitsbedrijven, stel den ingenieurs en bekwaam technisch personeel beschikbaar. De Vereniging van Exploitanten van Electrici teitsbedrijven in Nederland en het Centraal Bureau der Vereniging van Directeuren en Electriciteits bedrijven in Nederland verklaarden zich bereid als centrum voor de hulpverlening aan de door de watersnood getroffen zusterbedrijven te fungeren. In een circulaire d.d. 3 Februari 1953 verzocht eerst genoemde instelling haar leden, aan deze hulpver lening deel te nemen, zowel met hulpploegen als ook met materiaal. In dit rondschrijven wordt o.a. ge zegd: waartoe in de eerste plaats tot de „vorming van een aantal herstelploegen ware over „te gaan. Elk dezer ploegen zou zoveel mogelijk „self-supporting moeten zijn en dus bij voorkeur over „een leider, een montage- of gereedschapswagen en „uiteraard over het nodige gereedschap, hetzij voor „het herstel van bovengrondse laagspanningsnetten, „hetzij voor de reparatie van hoog- en laagspannings- kabelnetten, moeten beschikken. Verwacht moet „worden, dat veel werk voor het weer in orde bren- „gen der huisaansluitingen (schoonmaken, drogen, „enz.) zal moeten worden verricht. Voor het geval „U een herstelploeg als hierboven bedoeld zoudt „kunnen samenstellen, houden wij ons voor mede- deling daarvan, onder opgave van het aantal leden „van de ploeg, het voor haar meest geschikte werk, „haar outillage enz. ten zeerste aanbevolen Dan volgt een opsomming van het materiaal, dat voor het eerste herstel vermoedelijk nodig zal zijn, als: laagspanningsmateriaal en kilowattuurmeters e.d., maar ook hoogspanningsmateriaal, zoals trans formatoren voor 10.000/220-380 volt en 50-100 kVA, 10 kV-scheidings- en energieschakelaars en hoog- spanningssmeltveiligheden. De bedrijven worden gevraagd ook op dit gebied te berichten in hoeverre zij kunnen helpen. Verder wordt er in het rondschrijven nog een kort overzicht van de toestand der productiebedrijven in de verschillende rampgebieden gegeven en wa) speciaal de P.Z.E.M. betreft wordt vervolgens ver meld: ook de Centrale van de P.Z.E.M. te „Vlissingen heeft de ramp ongestoord overleefd. „De 50 kV-lijn RoosendaalGoes is intact, maar „staat vanaf het kanaal Wemeldinge-Hansweert „tot aan de Brabantse hoge wal in het water. Ook „de 50 kV-kabel GoesVlissingen is nog heel, maar „is over grote stukken in de Sloedam ontgrond en „verkeert dus in ernstig gevaar De P.Z.E.M. ontving door bemiddeling van bovengenoemde Vereniging, waarvan de heer A. P, Bax een enthousiast en volijverig tussenpersoon was, reeds in de eerste Februari-dagen de be schikking over kortegolfzendontvangers en een aan tal noodaggregaten voor de stroomvoorziening van geïsoleerde gebieden. In de loop van de volgende dagen en weken nam deze hulpverlening een enorme omvang aan. De hierboven genoemde radioapparatuur werd door de P.G.E.M. en de P.L.E.M. ter beschikking gesteld, waardoor reeds spoedig de zo uiterst nodige telefonische verbinding tussen de verschillende be langrijke punten tot stand kon komen. Deze installa ties werden door de heer Hartman en zijn assistent geplaatst en onderhielden een geregelde verbinding tussen Middelburg, Goes, Zierikzee en Oud-Vosse- meer en in de eerste dagen ook met het toen nog geïsoleerde Noord-Beveland. Ook de door het G.E.B. 's-Gravenhage ter be schikking gestelde bestelwagen, welke van een P.T.T. mobilofooninstallatie was voorzien, bewees grote diensten. Toen dit G.E.B, de auto later zelf niet langer kon missen, werd deze mobilofoon- apparatuur op een „draagbaar" gemonteerd, waar door deze naar behoefte op auto's of vaartuigen kon worden meegenomen. De met deze installatie op gedane ervaringen waren uitstekend. Aan de hand van een rooster bestond op gezette tijden mogelijk heid tot communicatie, welke van groot belang was, daar persoonlijk contact door de verkeersmoeilijk heden zeer bezwaarlijk was en de gestoorde en later overbezette P.T.T.-lijnen het normale telefoonver keer bemoeilijkten. De aan onze Maatschappij ter beschikking ge stelde noodaggregaten bewezen grote diensten, waar het gold droog gebleven, doch geïsoleerde gebieden op snelle wijze weer van stroom te voorzien. Zowel van gemeentelijke en provinciale electriciteitsbedrij ven, als ook van particuliere ondernemingen bereik ten ons deze aanbiedingen. Hieronder volgt een opstelling van de nood aggregaten, welke de P.Z.E.M. in gebruik kreeg, met vermelding van de plaats van opstelling. 1. Een aggregaat van 10 kW van de Metaalwarenfabriek Record te Velp werd van begin Februari tot half Mei in de duinen tussen Oostkapelle en Oranjezon gebruikt voor verlichting bij het leegpompen van het waterwinkanaal der gemeente Middelburg. 2. Een aggregaat van 6 kW van de N.V. Nederlandsche Persil-Mij. te Jutphaas werd op 4 Februari bij de Sloedam opgesteld t.b.v. verlichting bij het dijkherstel: op 7 Februari geraakte het aggregaat defect. 3. Een aggregaat van 8 kW van de N.V. Nederlandsche Persil-Mij. te Jutphaas werd op 4 Februari te Driewegen opgesteld t.b.v. verlichting bij het dijkherstel: op 7 Februari geraakte ook dit aggregaat defect. 4. Een aggregaat van 5 kW van de Firma L. Vischschraper te Amsterdam werd op 13 Februari in Stavenisse in gebruik genomen, geraakte echter nog dezelfde dag defect. 3

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 3