Ook de Burgemeester van Ouwerkerk vroeg om stroomlevering voor diverse weer bewoonde percelen en voor barakken van werk- en opruimingsploegen. Voordat dit station in bedrijf zou gaan, moest echter nog veel werk worden verzet. Op 1 April werd in het noodstation Dreischor- Watergemaal een transformator bijgeplaatst voor de voeding van een gedeelte van het ls-net bij de haven. Vanaf 8 April werd met het uiteindelijke herstel van de ls-netten Bruinisse en Dreischor begonnen. Hierbij werkten vrijwillige hulpkrachten van zuster bedrijven zeer verdienstelijk, n.l. 5 monteurs uit Am sterdam en 2 monteurs van de P.G.E.M. Bij het hoog water op 12 April kwam de water stand uitzonderlijk hoog, n.l. 30 cm hoger dan ooit tevoren, en deze keer kon de Oude dijk het water niet meer houden. Een groot deel van Bruinisse kwam hierdoor weer onder water, evenals de pas droog- gekomen Bruinissepolder. In het dorp stond ca. 20 cm water. Met de evacuatie van de bevolking werd wederom begonnen. Voor korte tijd moest het werk hier worden gestaakt. Op 17 April werd een aanvang gemaakt met het demonteren van het trans formatorstation te Ouwerkerk. In het schakelstation Zijpe werd in de tweede helft van April een transformator van 30 kVA ge plaatst en het hierop aangesloten laagspanningsnet werd gedeeltelijk hersteld. Op 22 April werd de stroomlevering vanuit dit station hervat. Het herstel van laagspanningsnetten en straat verlichting en het weghalen van meters, kookappa- raten en boilers uit onbewoonde percelen werd voort gezet, o.a. in Nieuwerkerk, Dreischor, Zijpe en Brui nisse. Vooral in Dreischor waren grote delen van het bovengrondse ls-net verwoest. Voorts werden uit het station Dreischor de transformator en verdere appa ratuur geborgen. Begin Mei werd de defecte hs-kabel tussen Ouwerkerk en Stavenisse boven water gebracht en doorgemeten. De kabel was beschadigd in het stroom- gat nabij Ouwerkerk. Voor stroomlevering aan Tholen werd ca. 2.000 m. hs-kabel vanaf het schakelstation Nieuwerkerk naar Viane gelegd, waar het einde van de intact zijnde kabel van Ouwerkerk naar Stavenisse boven water was gehaald. Op 19 Mei ging deze hoogspanningsverbinding Nieuwerkerk-Stavenisse in bedrijf. Bij al dit spoedwerk kwamen steeds weer onver wachte dingen, die het herstel vaak zo hopeloos deden schijnen. 17 Mei: een drijvende bok en bergingsvaartuigen geraakten op drift en veroorzaakten zware beschadi gingen aan de bovengrondse hs-lijn Nieuwerkerk- Dreischor; een bokpaal werd n.l. gekraakt en de draden afgetrokken. Na het maken van een over spanning van 120 m kon de voeding in deze rich ting worden hervat. Alvorens met de stroomlevering naar Ouwerkerk te kunnen beginnen, moest hier een noodstation wor den gemonteerd. Het zou n.l. nog geruime tijd duren, voordat het oude station weer bedrijfsklaar was, daar dit nog in het water stond. Op 28 Mei werd de hs-kabel Zierikzee-Ouwerkerk in bedrijf genomen. Vervolgens kon de aandacht worden besteed aan het herstel van het bovengrondse Noodsiaiion van hei P.E.N., opgesield in Ouwerkerk ls-net te Ouwerkerk en reeds de volgende dag kon aan de eerste 14 aansluitingen stroom worden ge leverd. Ook de hs-kabel t.b.v. de pomp van 600 pk te Stavenisse voor het herstelwerk van de Ballast Mij. werd op 29 Mei onder spanning gezet. Op 3 Juni werd de motor definitief in bedrijf gesteld. Op 5 Juni kwam het herstelde maststation Steven- sluis weer in bedrijf. Storingen in de stroomvoor ziening, als gevolg van herstelwerk aan dijken en wegen, bleken ook hier onvermijdelijk te zijn. Op 9 Juni werd de hs-kabel Nieuwerkerk-Zijpe door een dragline afgetrokken. Ook de kabel Zierik zee-Ouwerkerk werd gestoord. In het eerstgenoemde tracé werd een verbindingsmof gemaakt, doch na het proefschakelen bleek de kabel nog gestoord te zijn. Vermoedelijk lag de storing in de dijkbres in de Rampaartsedijk. Hier was reparatie echter voorlopig onmogelijk. Zijpe en Bruinisse werden daarop vanaf 10 Juni vanuit Sint-Philipsland gevoed. Pas op 12 Maart 1954 werd ca. 700 m hs-kabel langs de Rampaartsedijk gelegd om wederom vanuit Zierikzee te kunnen voeden. In de waterkabel Nieuwerkerk-Stavenisse trad op 25 Juni nogmaals een storing op. De kabel werd door het anker van een schip beschadigd. Ook op Duive- land kwam het veelvuldig voor, dat hoog- en laag spanningsnetten verplaatst moesten worden i.v.m. herverkaveling en dijkherstel. O.a. was dit het geval in Dreischor en Nieuwerkerk. In verband met de verandering van de aanleg steiger van de veerboot Zijpe-Anna Jacobapolder voor koplading moest het transformatorstation Zijpe- Haven eind Juni worden gesloopt. De hoog- en laagspanningskabels werden omge legd, de hs-kabels doorgelast en het ls-net gekoppeld met het net van Bruinisse. Vanaf 1 Juli werd de ls- voeding voor Zijpe-Haven door het transformator station Bruinisse-Hagelaan overgenomen. Rijkswater staat is vervolgens begonnen met het opruimen van station Zijpe-Haven. Op 4 Juli werd wederom de hs-lijn Nieuwerkerk- Dreischor gestoord. Tengevolge van onderspoeling was het van deze lijn afgetakte maststation Steven- sluis omgevallen. Nadat de hs-kabel Zierikzee-Ouwerkerk was her steld, werd deze op 7 Juli te 15.40 uur onder spanning gezet, zodat Ouwerkerk weer van stroom werd voor zien. 38

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 22