zee-Schuddebeurs, dat grotendeels door het water gelegd moest worden. Deze kabel werd in het schakelstation Hogemolenstraat, waar ook de bevei- liging en meetinrichting waren opgesteld, ingevoerd. Op Zondagmorgen 2 Augustus werd in Schuddebeurs de doorverbinding gemaakt en om 12 uur ging de kabel naar Brouwershaven, rechtstreeks gevoed vanuit Hogemolenstraat-Zierikzee, onder spanning. De hoogspanningslijn vanaf 't Sas kon daarmede buiten bedrijf worden gesteld. Voor het dijkherstel aan de Schouwsedijk werd t.b.v. de fa. Broekhoven een transformator in het maststation Stapelsweg bijgeplaatst. Deze nood- aansluiting ging op 4 Augustus in bedrijf. Begin Augustus werd met het herstel van het l.s.- net en de hermontage van het transformatorstation Scharendijke begonnen. Op 10 Augustus werd hier een noodaggregaat geplaatst en aangesloten, zodat diezelfde avond stroom geleverd kon worden. Slechts gedurende enkele uren in de ochtend en avond werd stroom geleverd. Het aggregaat geraakte op 11 October defect en was na reparatie vanaf 17 October 12 uur weer in bedrijf. Voor de aansluiting van een barakkenkamp te Brouwershaven nabij den Osse moest een noodtransformatorstation worden inge richt. Hiervoor werd de h.s.-kabel boven water ge bracht en ingevoerd. Op 7 September werd dit station in bedrijf genomen. Een ander noodstation te Zierikzee-'t Luitje werd begin September gemonteerd; hiervoor werd een h.s.- kabel vanaf station Fonteijn gelegd. Het station werd op 16 September onder spanning gezet, doch eerst eind September ging de hierop aangesloten pompinstallatie in bedrijf. Inmiddels kwam er telkens weer ander werk in verband met het dijkherstel. Voor het werkschip Vulcanus moest een tijdelijke aansluiting worden ge maakt. Noodwoningen en woonketen voor evacué's en dijkwerkers hadden licht nodig, o.a. 48 woonketen te Zierikzee, 94 te Noordgouwe, 15 te Brouwers haven, in Renesse 40 woonketen en 50 Oostenrijkse woningen, in Haamstede 69 en in Westenschouwen 21 Oostenriikse woningen en in Scharendijke 5 woon keten. Voor de Pompenboot Neptunus van de P.G.E.M., welke nabij Zierikzee gemeerd lag, werd een aansluiting gevraagd. In Haamstede was stroom nodig voor een noodpompinstallatie en in Zierikzee- 't Sas moest een opjager voor de Waterleiding tijde lijk worden aangesloten. Op 28 Augustus werd het stroomgat bij Schelp- hoek gesloten en werd met het leegpompen van de Schouwse polders begonnen. Al spoedig zakte de waterstand in de polders en kwamen de gebouwen rond Zierikzee droog, zodat midden September een aanvang kon worden gemaakt met het herstellen van transformatorstation Zierikzee-Zelke. Op 29 Sep tember werd dit station weer in bedrijf genomen. Twee dagen later, op 1 October, kwam ook het station voor de C.A.V. te Zierikzee weer onder spanning. Begin November werd begonnen met het herstel van het transformatorstation Zierikzee-Waterleiding en werd de hoogspanningskabel bij het station Groen- voederdrogerij doorverbonden. Op 11 October werd de h.s.-kabel buiten het noodstation te Brouwershaven doorverbonden, waardoor dit station buiten bedrijf kwam en gede monteerd kon worden. In het station Scharendijke was inmiddels een transformator geplaatst en op 8 November ging dit station weer in bedrijf, zodat aan de dienst van het noodaggregaat een einde was gekomen. Ook de omgeving van het schakelstation Noord- welle was weer droog. De hoogspanningskabels werden hier met elkaar verbonden, zodat de nood- Coq-batterij kon worden weggenomen. Nu was het ook mogelijk een contröletocht naar Kerkwerve en Schutje te maken; in de tweede helft van November konden de stations Rengerskerke en Moriaanshoofd, waar reeds eerder de kabels waren doorverbonden, en Flaauwers worden geïnspecteerd. Deze stations werden schoongemaakt en opnieuw gemonteerd. De h.s.-verbinding met het station Watergemaal Flaauwers werd hersteld door het tussenlassen van 60 m kabel. Nadat de h.s.-verbinding Zierikzee-Serooskerke- Noordwelie eind December in bedrijf was gegaan, kon dit gemaal op 7 Januari 1954 weer gaan draaien. Op 27 November werd het noodstation 't Luitje te Zierikzee gedemonteerd en verplaatst. Ook de h.s.- kabel werd omgelegd en 15 December kon het pomp- gemaal met 2 pompen op de nieuwe plaats draaien. In de eerste week van December werd de her montage van het l.s.-net Ellemeet ter hand genomen. Nadat hier de hoogspanningskabels weer waren in gevoerd, werd dit station op 6 December in bedrijf gesteld. Op 8 December werd de gerevideerde Coq- batterij in het schakelstation Noordwelle herplaatst en gemonteerd, zodat de batterij op 20 December ingeschakeld kon worden. Hierdoor ontstond de mogelijkheid de richting Renesse, indien het nodig zou zijn, af te schakelen. Het duurde echter nog tot 22 Januari voordat het laagspanningsnet in de kom van het dorp Noordwelle onder spanning kwam. Op 12 December werd de stroomlevering aan het l.s.- net Burghsluis hervat. Met het herstel van het kabelgedeelte in de Klompegeul nabij Serooskerke werd midden December een begin gemaakt. Na peilingen verricht te hebben werd hier 410 m van de h.s.-kabel vernieuwd en op 24 December te 9.30 uur kwam het h.s.-tracé Zierik- zee-Serooskerke-Noordwelle onder spanning, zodat deze kabel in geval van een storing in de voeding Zierikzee-Brouwershaven-Noordwelle kon worden benut voor de stroomvoorziening van westelijk Schouwen. Op 30 December werd deze kabel defi nitief (met beveiliging) in gebruik genomen. Het station Serooskerke was op 14 Januari bedrijfsklaar en de volgende dag werd de laagspanningsdistributie hervat. In het noordelijke h.s.-tracé werd het herstel van de transformatorstations en l.s.-netten voort gezet. Op 3 Maart werd de stroomlevering hervat in Brijdorpe en Looperskapelle en op 6 Maart in Eikerzee. In Januari en Februari werd een h.s.-kabel gelegd van Zierikzee naar Kerkwerve ter vervanging van de reeds eerder gesloopte bovengrondse h.s.- lijn Zierikzee-Brouwershaven, waarvan dit station afgetakt was. Het voormalige maststation werd ge demonteerd. Tenslotte nog enkele woorden over de samen werking met andere instellingen bij het zo moeilijke herstelwerk. De reeds eerder genoemde stafbespre kingen waren uiterst nuttig. Verschillende Gemeente besturen, waarbij wel speciaal het Bestuur van 34

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 20