Transportmoeilijkheden op Schouwen. De PZEM-jeep is door opkomend water verrast en wordt weggesleept Dit werk werd op 30 en 31 Maart uitgevoerd en op 2 April ging deze kabel, als onderdeel van de voeding naar Brouwershaven en Westenschouwen, in bedrijf. In deze dagen was het ook weer springvloed, en daarbij kwam een sterke Z.W.-wind, zodat de toe stand, vooral bij de Schouwse- en Schenkeldijk, zeer critiek was. In het schakelstation Hogemolenstraat kwam het water tot 60 cm onder de vloerhoogte. In station Zelke, waar de eindsluitingen tamelijk laag gemonteerd zijn, kwam water binnen. Bij het hoog water, veertien dagen later, n.l. op 13 April te 15.30, kwam het water 30 cm hoger dan ooit te voren. In het schakelstation Hogemolen straat bleef het slechts 20 cm beneden de vloer. Een groot deel van het l.s.-net in de binnenstad van Zierikzee moest worden afgeschakeld, daar de huis- aansluitkasten in het water kwamen. In het station Fonteijn stond het water toen 47 cm hoog en in het station Grachtweg 30 cm. Opnieuw moesten de reeds eerder herstelde delen van het l.s.-net Zierik zee worden gerepareerd. Nadat de duikers enige tijd in Duiveland ingezet waren geweest, werd op 10 April het werk aan de h.s.-kabel Zierikzee-Noordwelle hervat. De kabels bij de transformatorstations Rengerskerke en Mori- aanshoofd, werden buiten de stations boven water gebracht. Hetzelfde gebeurde bij het aftakstation Serooskerke-Provincialeweg. Pas veel later waren de werkzaamheden zover gevorderd, dat de h.s.- kabel onder spanning gezet kon worden. In de maand April kon reeds meer aandacht worden besteed aan het algehele herstel, voor zover het de weer droog gekomen gebieden betrof, dus voornamelijk Zierikzee, Brouwershaven en de West hoek van Schouwen. Dit algehele herstel bestond uit het repareren van de l.s.-netten, het schoon maken van transformatorstations en verdeelkasten, het herstellen der straatverlichting enz. Voorts werd doorgegaan met het redden van meters, warmwater en kookapparaten en dergelijke en van de inrichting van diverse stations (o.a. Eikerzee, Serooskerke) Voor het overige deel van Schouwen moest de slui ting van het dijkgat bij Schelphoek worden af gewacht. Op verschillende plaatsen moesten provisorische aansluitingen worden gemaakt. Zo werd naar het opjaagstation van de Waterleiding Zierikzee een l.s.-kabel gelegd. Barakken en noodwoningen moes ten worden aangesloten. In andere gevallen moesten onze kabels of bovengrondse lijnen worden ver plaatst in verband met dijkverzwaringen, wegomleg- gingen en herverkavelingswerkzaamheden. Niet vergeten mag men de storingen, die telkens weer optraden. In vele gevallen was dit nog een gevolg van het zoute water, maar in andere geval len was onvoorzichtigheid met draglines en bull dozers bij het dijkherstel de oorzaak. Op Woensdag, 6 Mei, werd de h.s.-lijn Zierikzee-Brouwershaven gestoord bij werkzaamheden met een dragline. Drie weken later gebeurde dit nogmaals. Naast dit veelzijdige en omvangrijke herstel werk werden van tijd tot tijd belangrijke mijlpalen in de wederopbouw bereikt: 28 Mei: Het opjaagstation van de Waterleiding te Renesse met een motor van 10 pk werd in bedrijf genomen. Ook de vuurtoren van Haamstede kon vanaf deze dag weer op volle sterkte branden. 29 Mei: Nadat het transformatorstation Steiltjes- straat-Zierikzee geheel schoongemaakt en opnieuw gemonteerd was, kon dit weer in bedrijf worden ge nomen. 22 Juni: Het station Burghsluis was inmiddels opgevijzeld en opnieuw gemonteerd en werd op deze dag in bedrijf genomen. Gedurende de eerste helft van Juni werd de h.s.- kabel tussen Schuddebeurs en Noordgouwe gelegd ter vervanging van de bovengrondse lijn. Op 17 Juni ging dit gedeelte in bedrijf. Vervolgens werd een h.s.-kabel van Noordgouwe naar Zonnemaire gelegd, welke op 28 Juni in bedrijf werd genomen. Daarmede kon ook dit gedeelte van de bovengrondse h.s.-lijn buiten bedrijf worden gesteld. In Brouwershaven werd midden Juli door de Aannemers-Combinatie om aansluiting van een op- jager van 500 pk gevraagd. Met een noodstation kwam deze aansluiting tot stand. Hier werd een Hazemeijer-batterij en 2 transformatoren van elk 300 kVA geplaatst en het geheel op de h.s.-voeding aangesloten. De opjager kon op Zondag 19 Juli proefdraaien en op 22 Juli definitief in bedrijf worden genomen. Begin Juli werd het h.s.-tracé Zonnemaire- Brouwershaven gelegd via het voorheen genoemde opjaagstation. Op 18 Juli ging deze verbinding in bedrijf. Tenslotte werd begonnen met het laatste gedeelte van de verkabeling, n.l. het traject Zierik- 33

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 19