1 f reikt. Districtsmonteur Vasseur zou proberen het station Moriaanshoofd te bereiken, vanwaar de kabel naar dit watergemaal aftakt, om deze h.s.-uitloper af te schakelen. Doch hij kon niet verder komen dan tot Serooskerke. Bij de begraafplaats stond de weg onder water. Het was de hoogste tijd om terug te keren naar Noordwelle, want het water kwam zeer snel op. In de volgende uren ontwikkelde zich de toestand in Zierikzee als volgt: Later op de ochtend kon het transformatorstation Schuithaven weer in bedrijf wor den gesteld, nadat de hoogspanningsrichting Fonteijn was afgeschakeld. Daardoor kwam de l.s.-kabel, waarop o.a. het kantoor is aangesloten en de l.s.- richting Oude Haven-Appelmarkt weer onder span ning. Op de laatstgenoemde kabel was ook de radio zender „Weltevreden" aangesloten; het bestaan daar van was ons toen echter nog niet bekend. Om 9 uur vertrok Ir Beun met monteur de Bruine met een vrachtwagen in de richting Noordwelle. Het was niet mogelijk verder te komen dan het transformatorstation Waterleiding even buiten Zierikzee. Tengevolge van het snelle stijgen van het water moest de kabel Zierik- zee-Noordwelle worden afgeschakeld. Het station Steiltjesstraat kon toen weer in bedrijf worden ge nomen. Kort daarna was echter de gehele stroomvoor ziening van Schouwen en Duiveland gestoord. Alleen het schakelstation Hogemolenstraat ontving nog stroom over de Westkabel vanaf Goes. Zodra het licht was geworden, ging de districts monteur Kloet van het district Brouwershaven op de motor door het water langs de bovengrondse h.s.-lijn over de Schouwsedijk. Hierbij bleek, dat de oorzaak van de storing een losgestormde faseleiding was. Ir Beun en monteur de Bruine waren inmiddels op contröle gegaan in richting Schuddebeurs en ont moetten de districtsmonteur. Gezamenlijk werd de bovengrondse h.s.-lijn provisorisch hersteld en weer onder spanning gezet. Met monteur de Bruine en leerling Stoel is dm. Kloet vervolgens begonnen met het droog- en schoonmaken van kabelkasten te Brou wershaven, terwijl in Zierikzee het station Fonteijn wederom bedrijfsklaar werd gemaakt. Bij inspectie was gebleken, dat hier 180 cm water had gestaan. De beide transformatoren van elk 150 kVA waren onder water geweest. Na grondige schoonmaak wer den 2 nieuwe transformatoren van 100 en 50 kVA geplaatst en het l.s.-rek gedroogd. Om 17.30 uur kwam dit station weer onder spanning, doch vrijwel alle uitgaande richtingen bleken gestoord te zijn. Om 18 uur ging ook het station Grachtweg in bedrijf, doch ook hier waren alle uitgaande l.s.-kabels ge stoord. Het station Zelke stond 2 m in het water, zodat stroomlevering naar Tholen was uitgesloten. Inmiddels was de toestand op de Westhoek nog verslechterd. Om 17 uur kwam het water in de woning van districtsmonteur Vasseur, zodat deze de woning moest verlaten, nadat hij nog telefonisch ver binding met Zierikzee had gehad. Twee dagen later werd hij uit zijn isolement verlost en vond in Renesse huisvesting. "A Herstel een l.s.-rek in hei waier 's Maandags nam in Zierikzee het herstel van het kabelnet een aanvang. Uitlopers naar ondergelopen delen werden afgezaagd en storingen werden geloca- liseerd. Hierbij werd uiteraard begonnen met de kabels waarop de meest vitale aansluitingen waren afgetakt. De eerste l.s.-kabel, welke op deze dag ge reed kwam en in bedrijf werd genomen, was de richting Manhuisstraat-Kerkplein, waarop het Post kantoor, de Technische Dienst van P.T.T. en een schoolgebouw, waarin evacué's waren ondergebracht, waren aangesloten. Ook aan het ziekenhuis kon vanaf de Grachtweg weer stroom worden geleverd. In Brouwershaven kwam op deze 2e Februari het water zo hoog, dat ook onze districtsmonteur Kloet moest verhuizen. De spanning was hier inmiddels weer weggevallen. De Directie van de P.Z.E.M. liet in de loop van deze middag per radiobericht omroepen, dat Ir Beun op de rode phase van de Oostkabel naar Zierikzee, welke niet in gebruik was, een veldtelefoon moest aansluiten. Rond 16 uur ontving Ir Beun op het kantoor verschillende meldingen betreffende dit radio bericht en een half uur later reeds was de verbinding tussen het 50 kV-station Goes en het schakelstation Zierikzee tot stand gekomen. De volgende morgen, 3 Februari, werd deze ver binding naar Middelburg doorgetrokken, zodat toen regelrecht van Middelburg naar Zierikzee gesproken kon worden. De toestellen werden aan beide zijden voortdurend bewaakt. Helaas werd deze verbinding om 15 uur van dezelfde dag plotseling verbroken. Het anker van een van de vele in deze omgeving ope rerende marinevaartuigen had de kabel door de Oosterschelde beschadigd. 29

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 17