Toen 's Maandags (15 Juni) echter de 3e kabel vanal Goes geschakeld werd, trad na 10 minuten een storing op tussen Zanddijk en Kruiningen. De fout bleek diep onder water te zitten, zodat wij nog steeds op het zwarte circuit van de bovengrondse 50 kV-lijn waren aangewezen. Om een tweede voedingsmogelijkheid te krijgen werd de zuidkabel vanaf Schore op de zolder van het transformatorstation Kruiningen d.m.v. scheidings schakelaars met de noordkabel naar Oostdijk ver bonden. Ook hierbij hadden onze mannen geen geluk. 1 oen dit plan op 26 Juni gereed kwam en ingescha keld werd, trad na 5 minuten wederom een doorslag op. De fout bleek in een der moffen bij de Baileybrug te zitten, welke waarschijnlijk door te snelle afkoeling ten gevolge van het opkomende water, was gespron gen. Voorlopig werd het plan van een tweede voe ding, naast het 50 kV-net, opgegeven. De door de fabriek gerevideerde Coq-batterij werd op Zondag 28 Juni in het station Rilland-Klooster herplaatst. In Gawege kwam in Juni het voornaamste herstel van het laagspanningsnet en het transformatorstation gereed. Zodra de bewoners hier terugkeerden, kon de stroomlevering worden hervat (27 Juni). Vervol gens begon ons personeel in Oostdijk en zette daar het net op 10 Juli onder spanning. Vrijdag 24 Juli was de grote dag voor het water schap Kruiningen. Op deze dag werd het laatste gat bij de Veerhaven gesloten en met het leegpompen van de polder kon worden begonnen. De Nederlandse Spoorwegen vroegen als eerste om stroomlevering aan het station. Na hard werken aan transformatorstation en laagspanningsnet Capelleweg kwam de heraanslui ting op 3 Augustus tot stand, nog voordat het passa giersvervoer een aanvang nam. Hiertoe moest uiter aard de laagspanningsvoeding vanaf Yerseke voor de bewoonde percelen aan de Zanddijk weer op hoog spanning worden omgeschakeld. Op 6 Augustus was het in deze omgeving zover, dat aan alle terugge keerde bewoners stroom kon worden geleverd en werd overgestapt naar Kruiningen. Hier kwam direct de vraag naar voren hoe de hoogspanning moest worden gevoed. Dit werd als volgt opgelost: het magazijn tussen de dienstwoning en het transformatorstation werd tijdelijk als transformator- en verdeelstation in gericht en hierin kwam, naast de transformator voor de laagspanningsdistributie, de Coq-batterij, welke in Rilland had dienst gedaan, voor de vertakking van de hoogspanning. De transformator zou worden aan gesloten op de zuidkabel, komende van Schorebrug. De 3e kabel uit Goes, de noordkabel van Yerseke, de zuidkabel naar Rilland en de richting naar Hans- weert-Oost zouden in de Coq-batterij worden onder gebracht. In een snel tempo werd dit alles uitgevoerd en op 19 Augustus had Kruiningen weer electrisch licht. Systematisch werd het l.s.-net hersteld en op 27 Augustus kon het noodaggregaat buiten bedrijf wor den gesteld. Sinds 7 Februari was deze generator ononderbroken in bedrijf geweest, bediend door de smid J. van Boven en later door de heer P. Kakebeke. Inmiddels was reeds eind Juli een hulpgemaal van 75 pk te Hansweert aangesloten op het station van RWS. Deze pomp moest mede dienen voor de droog- maling van de Polder Kruiningen. Doch ook op andere plaatsen moest de normale polderbemaling weer worden hersteld. In Kattendijke moest 270 m nieuwe kabel naar het gemaal worden gelegd, daar de bestaande kabel door dijkverschuivingen onbereikbaar was. Na het herstel van de stationsinrichting kon het gemaal op 31 Augustus in bedrijf worden genomen. Vervolgens kwam een periode van veel hoogspan- ningskabelwerk in de omgeving van Kruiningen. De kabels Kruiningen-Oostdijk en Oostdijk-Krabbendijke moesten gedeeltelijk worden omgelegd i.v.m. wijzigin gen van de hoofdweg. Toen 8 September de Bailey brug door de genietroepen werd afgebroken, moest de h.s.-kabel van de brug worden verwijderd en nadat de rijksweg geheel was hersteld kon deze op de juiste plaats worden gelegd. Primitieve communicatiemiddelen in de geinundeerde gebieden 10 September: Nadat alle h.s.-kabels geperst wa ren, werd de Coq-batterij in Kruiningen volledig in bedrijf genomen en de 3e kabel vanaf Goes inge schakeld. Ook de h.s.-kabel Kruiningen-Yerseke en de noordkabel Kruiningen-Rilland via Oostdijk kon den thans in bedrijf worden genomen. De voeding over de 50 kV-lijn kon daarmede bui ten dienst worden gesteld. Enkele dagen later ging ook de hoogspanningskabel tussen Kruiningen-Zand- weg en Welhoekstraat in bedrijf en kon de l.s.-distri butie vanuit het laatstgenoemde station worden her vat (15 September). Het verdere herstel van het l.s.- net nam nog lange tijd in beslag en gebeurde geleide lijk met het terugkeren van de bevolking. Evenzo ging het met Hansweert-Oost. Daar werd op 25 September een aanvang gemaakt met provisorische spannings levering aan enkele mensen van RWS. Pas veel later kwam het transformatorstation gereed, nl. op 4 Maart 1954. De zuidkabel kon op 16 Januari 1954 in bedrijf worden gesteld, nadat de netfiguratie enigszins ge wijzigd was. De stroomvoorziening van de Veerhaven en het Watergemaal zal in de toekomst over een uit loper vanaf het station Kruiningen-Welhoekstraat plaats vinden. 16

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1956 | | pagina 11