Zij bouwen aan een nieuwe toekomst 3 W/ANNEER wij nu twee jaar na de overstroming wederom onze aandacht richten op de hulp, die het Rode Kruis aan de slachtoffers geboden heeft, dan is dat niet omdat wij die ramp zo gaarne koesteren. Wij hebben vroeger al eens gesteld, dat het Rode Kruis in zoverre trots mag zijn op de geleverde prestaties als het beseft, dat nu ook de verwachtingen van Nederland met betrekking tot zijn Rode Kruis des te hoger zijn gespannen. Wij willen ons nog eenmaal en in dit blad in ieder geval voorlopig voor het laatst -rekenschap geven van de betekenis, die de hulp van het Rode Kruis heeft gehad voor het herstel van het leven in het rampgebied. ll/l EN kent in grote lijnen de verschillende projecten nog wel: het textielplan met goederen uit vele landen ter waarde van 8 millioen, het hui zenplan in sa menwerking met het Rode Kruis van Finland, Zwe den, Noorwegen en Denemarken dat eveneens een waarde van ongeveer 7 mil lioen vertegen woordigt, en het agrarische plan de verstrekking van landbouw werktuigen en -ge reedschappen uit Canada, Dene markenZwe den, Noorwegen, Frankrijk, Duits land, Zwitserland en Italië, waar van de waarde ongeveer 5 mil lioen bed-raagt. Dan zijn daar nog het programma van hulpverlening aan de kleuter scholen door Rad- da Barnen en de bouw van het Rode-Kruiszieken- huis te Zierikzee, waarover wij kortgeleden reeds uitvoerig geschre ven hebben. Het zijn indrukwek kende cijfers in totaal heeft het Nederlandsche Roode Kruis voor ruim f 65 millioen goederen voor het rampgebied mo gen ontvangen. Achter die cijfers ontdekt zelfs de oppervlakkige toe schouwer de meest verrassende aspecten van men selijk leven, van medeleven uiter aard ook. Van de kant van de gevers weten wij staal tjes van ontroe rende offerzin. Aan de kant van de ontvangers ont dekken wij de grootste dank baarheid maar gelukkig die niet alleen; daarnaast is er ook de sterke wil om aan de toe komst te bouwen met alle kracht, die in de mensen is, en met de mid delen, die land genoot en buiten lander ter be schikking stelden en is dat niet de meest welkome vertolking van dankbaarheid? Wij zijn bijna ver geten, dat in de eerste dagen na de ramp er se rieus over ge sproken werd, dat Aan de rand van de polder te Heinin gen werd op 1 Februari dit beeld van de beeldhouwer Etienne ter herinne ring aan de ramp onthuld. Het stelt zinnebeeldig voor de smart en de on baatzuchtige ontferming. Nederland het eiland Schouwen- Duiveland hoogst waarschijnlijk wel zou moeten op geven. Dat eiland is het laatst droog- gekomen. Hier zijn nog niet alle Rode-Kruiswonin- gen gebouwd en er moeten nog landbouwwerktui gen verdeeld wor den. Wij hebben Duiveland uitge zocht om er enige mensen te ont moeten, die als zovele anderen bouwden aan een nieuwe toekomst. In Zierikzee wordt bij de bouw van woningwetwoningen hout van het Zweedse Rode Kruis gebruikt. In totaal heeft het Zweedse Rode Kruis 1554 standaards hout beschikbaar gesteld voor herstel en opbouwwerkzaamheden.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1955 | | pagina 2